Німеччина зареєструвала вже понад 335 тисяч біженців з України, повідомляє “Європейська правда”. От і Анастасія Маклакова евакуювалась від війни саме до Німеччини – випадково.
Дівчина розповідає, що спершу виїхала з Києва у перший день війни. Вона встигла на останній автобус додому, до Черкас, до родини. А ще через тиждень наважилась на подорож до Німеччини.
– Спочатку хотіла їхати до Польщі, тому що добре знаю мову. Але Польща вже тоді була переповненою, автомобільна черга до кордону тягнулася 13 кілометрів, на вокзалі у Пшемишлі перебували сотні, якщо не тисячі біженців, в евакуаційному потязі від Пшемисля до Вроцлава люди не вміщалися не те що в купе, навіть у коридорі!
Зараз Анастасія живе у Квідлінбурзі. Каже, з умовами їй пощастило: у господарів є гостьовий поверх, а самі вони допомагають з перекладом, документами, речами.
Далі читайте про поради від Анастасії про тимчасовий прихисток у Німеччини та про те, як місцеві ставляться до українських біженців.
Дорога до Німеччини
Найбільш поширений варіант – приїхати до Німеччини на потязі. Так зробила й Анастасія.
Потяги до Німеччини йдуть з таких станцій:
- у Польщі: із Гдині, Варшави, Познані, Пшемисля, Кракова та Вроцлава;
- в Угорщині – з Будапешта;
- у Чехії – з Праги.
Для українців проїзд на потягах безкоштовний.
Як отримати статус біженця в Німеччині
Є два варіанти. Перший – біженство, тобто право на захист у зв’язку з переслідуванням у рідній країні та відсутності можливості втечі чи іншого захисту.
Для отримання статусу біженця (азилу) українцю необхідно звернутися до спеціального центру (його адресу підкажуть місцеві волонтери). Потім потрібно пройти інтерв’ю, заповнити форму і подати заявку. Час очікування статусу становить близько 6 місяців, на цей період держава надає допомогу по безробіттю (385 євро), житло та харчування.
Процедура ця довга, і тому українські біженці обирають альтернативу – тимчасовий захист. Насправді його українці отримують автоматично, як тільки перетинають кордон. Але по прибуттю на місце треба легалізуватись, ставши на облік у спеціальному центрі. Їхні адреси знову ж таки вам підкажуть волонтери.

Для оформлення тимчасового захисту необхідно:
- будь-який документ, який посвідчує особу та громадянство України$
- зареєструватись у спеціальному центрі на кшталт нашого ЦНАПа Bürgeramt та Auslanderbehorde, відомстві у справах іноземців.
Після процедури ви отримаєте посвідку про реєстрацію.
При оформленні тимчасового захисту українці мають право отримати:
- дозвіл на перебування від 1 до 3 років;
- медичне страхування;
- соціальні пільги;
- доступ до ринку праці;
- вільний вибір місця;
- проживання або надання притулку в таборі;
- обов’язкова шкільна освіта для дітей.
Анастасія також вирішила оформити тимчасовий прихисток.
– Документи оформляти не дуже важко, але довго: тут все відбувається за домовленістю, на першу домовленість з місцевою адміністрацією особисто я чекала близько двух тижнів. До того ж, майже ніхто з працівників адміністрації мого міста не володіє англійською, навіть мейли англійською вони просто ігнорували, тому без перекладача я б нічого не вдіяла. Але взагалі люди там дуже привітні, ставляться до українців добре і справді намагаються допомогти, – розповідає дівчина.
Як у Німеччині знайти житло
Анастасія розповідає: не наважилась шукати житло на місці самостійно – боялась, що його не вистачить на всіх. Тому завчасно зареєструвалася на сайті https://ru.eu4ua.org/, де реєструвались біженці та готові надати прихисток європейці. Відповідь прийшла від німецької сім’ї.
– Їхати до них було дуже страшно, багато чула про торгівлю людьми та інші небезпеки, які чекають на українську біженку за кордоном. Німецьку мову я не знаю, знайомих в країні не було. Але сім’я виявилася чудовою, допомагають мені вже більше як місяць абсолютно з усім, – каже Настя.
Окрім сайту, який порадила дівчина, є ще ряд платформ, які допоможуть знайти житло.
Наприклад, державний соціальний проєкт “Прихисток” або сайт від волонтерської спільноти айтівців “Допомагай”.
Варіанти безкоштовного житла у Німеччині можна знайти також за посиланням.
Як у Німеччині знайти роботу біженцям
Анастасія дуже добре знає польську та англійську мови, але, каже, у Німеччині без знання німецької доведеться складно.
– Я вчилася на маркетолога, але за спеціальністю не працювала і сумніваюся, що без знання німецької зараз зможу легко знайти роботу за профілем. Але зараз багато сайтів із пошуку роботи, де є вакансії спеціально для українців. Навіть без володіння мовою знайти щось точно можна. У великих містах варіантів більше, але з житлом там складніше і черги на оформлення документів та отримання соціальної допомоги космічні, – каже дівчина.
Українці, яким був наданий тимчасовий прихисток в Німеччині, мають право на роботу лише після видачі дозволу на перебування ( Aufenthaltserlaubnis) чи тимчасової довідки про проживання (Fiktionsbescheinigung). Останню видадуть після подачі заяви на видачу дозволу на перебування.
Знайти ресурси з вакансіями у Німеччині можна за посиланням.
Соціальна допомога та медстрахування для біженців у Німеччині
Якщо людина не проживає у притулку для біженців і не отримує речової допомоги(гуманітарка, одяг, меблі), то соцслужби мають організувати їй виплати:
- для одинака 367 євро на місяць;
- для пари по 330 євро на кожного;
- дорослі до 25 років з батьками – 294 євро;
- особи 14-17 років – 326 євро;
- діти від 6 до 14 років – 326 євро;
- до шести років – 249 євро.
Заява на отримання допомоги подається до департаменту соцдопомоги (Sozialamt). Виплата допомоги триватиме 18 місяців.
Повноцінне медичне страхування матимуть лише працевлаштовані біженці. Непрацюючі ж мають право на невідкладну допомогу, а на інші види допомоги – за запитом до місцевих соціальних служб.
Читайте також: