Продовжуємо збирати корисну інформацію про гуманітарну та юридичну допомогу разом з PILnet та Європейським Pro Bono Альянсом.
Умови перетину кордону Румунії
В Румунію можливо в’їхати з будь-яким документом, що посвідчує особу: біометричним паспортом, простим паспортом, посвідченням особи або свідоцтвом про народження. Як виняток, впускають навіть без документів, що посвідчують особу, на підставі заяви про надання притулку або декларації, яка буде перевірена пізніше. Громадянам третіх країн, які не мають дійсних документів, що посвідчують особу, держава-член може отримати дозвіл на в’їзд на її територію з гуманітарних міркувань.
Громадяни України, звільняються від вимоги мати короткострокову візу для перебування до 90 днів, в період 180 днів. Особи, які подають заяву про надання притулку, можуть залишатися в Румунії протягом усього періоду процедури надання притулку та ще 15 днів після її завершення, за винятком прискореної процедури надання притулку на кордоні, коли іноземець повинен негайно покинути Румунію.
Житло та допомога
В Румунії розташовано шість центрів для біженців: в Тіміші, Марамуреші, Сучаві, Джурджі, Тульчі та Бухаресті. Там можуть безкоштовно розміститись та отримати харчування матері з дітьми. Згідно з рішенням Євросоюзу громадяне України та її резиденти мають право жити, працювати, отримувати медичну допомогу, житло та освіту негайно на строк до одного року, без необхідності проходити тривалі процедури надання притулку.
Знайти житло, у тому числі пільгове та безкоштовне, також можливо на сайті: Szállás.hu, за телефоном +36-30/344-2000 (9:00-18:00) або за електронною поштою: mailto:szallas@szallas.hu.
Правова допомога
Двомовний (румунсько-український) посібник Національної спілки румунських адвокатів (UNBR) для біженців щодо:
- умов перетину кордону з Румунією;
- статусу біженця/додатковий захист та заява про надання притулку;
- права та обов’язки шукачів притулку;
- режим неповнолітніх шукачів притулку;
- допомога люди, які отримують захист.
Правовий посібник зі список румунських юристів в кінці, які пропонують безоплатну допомогу, а також мови, якими вони можуть її запропонувати (в основному розмовляють англійською).
Посібник у форматі PDF: https://www.unbr.ro/wp-content/uploads/2022/03/Ghid_regim_juridic_brosura_RO-UA-lista.pdf
Фундація спільно з PILnet та Європейським Pro Bono Альянсом і далі продовжуватимуть збирати корисну інформацію про юридичну і гуманітарну допомогу від країн ЄС для людей, які вимушено виїжджають з України.
Про допомогу в інших країнах ЄС та Канади, читайте тут.