Матеріальна підтримка та можливість офіційно влаштуватися на роботу. Як допомагають переселенцям з України у Польщі?

Головна сторінка Матеріальна підтримка та можливість офіційно влаштуватися на роботу. Як допомагають переселенцям з України у Польщі?

Продовжуємо збирати корисну інформацію про гуманітарну та юридичну допомогу разом з PILnet та Європейським Pro Bono Альянсом. 

Кордон, житло, робота

Зараз усі кордони з Польщею відкриті, усі обмеження знято. Covid-сертифікати, документи на домашніх тварин, а також “Зелену картку” (при виїзді на власному автомобілі) польські прикордонники не вимагають. Про умови перетину українського кордону можна прочитати на сайті КЦ БПД або дізнатися за телефоном  0 800 213 103.


Поряд із кордоном, з польської та української сторони обладнані пункти, де волонтери роздають гаряче харчування, засоби гігієни,  речі та взуття, а також їжу для домашніх тварин. 

Різноманітну матеріальну допомогу можна отримати в офісах Червоного Хреста (Polski Czerwony Krzyż – PCK), які працюють у багатьох містах Польщі.

Водночас у Польщі волонтери допомагають знайти житло та роботу. Проте, перш ніж їхати кудись, варто перевірити документи у волонтера, оскільки останнім часом у Європі активізувалися шахраї та особи, пов’язані з торгівлею людьми. 

Житло можна знайти й самостійно через онлайн-сервіси:

  • Gratka.pl, otodom.pl, ukrainesupport.net, іcanhelp.host та інші.

 

На залізничних вокзалах, а також у пунктах мобільних операторів Orange, Plus, T-mobile (heyah) та Play українцям пропонують безкоштовні sim-картки. Щоб їх отримати потрібно пред’явити паспорт. Якщо у дитині немає паспорта, – паспорт батьків. Sim-карту також можуть отримати жителі України без українського громадянства. У цьому випадку особі без громадянства або іноземцю, який проживав на території України, потрібно буде надати посвідчення про тимчасове або постійне проживання.

Крім цього за українським паспортом ви можете безкоштовно проїхати поїздами по території Польщі та з Польщі до Німеччини, а також скористатися громадським транспортом у Вроцлаві та Варшаві.  Крім цього авіакомпанія Wizz Air продовжила період використання 100 тис безкоштовних квитків для українських біженців на близькомагістральні рейси з Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії до 10 квітня 2022 року.

Зазначимо, що зараз багато польських підприємців допомагають українським переселенцям. Серед них – медичні центри, ветеринарні клініки та страхові компанії. Як приклад, у “Warta” можна безкоштовно застрахувати машину на місяць, а в Lecznica weterynaryjna “Gajda Stanisław” полікувати свого домашнього улюбленця.

 

Після того, як ви знайшли житло, варто відразу ж звертатися до центрів соціального захисту населення при Urzędzie miasta, Urzędzie gminy (на кшталт нашої міськради та облради) або ж до інформаційних пунктів для біженців з України. Там вам допоможуть, зареєструватися, направити дитину до школи, отримати Тимчасове посвідчення особи іноземця, PESEL та інш.

Матеріальна допомога та робота

Нещодавно сейм ухвалив закон про допомогу громадянам України через війну на території України. 

Закон гарантує:

  • Легальність перебування громадян України та їх чоловіка/дружини, які не мають українського громадянства і виїхали з України до Польщі від початку російського вторгнення впродовж 18 місяців (потім можна продовжити термін легального перебування ще на 3 роки)
  • Біженці можуть отримати номер PESEL, який дає можливість працювати, отримувати медичну допомогу, а учні та студенти можуть навчатись в польських школах і закладах вищої освіти.
  • Також біженці можуть отримати одноразову допомогу в розмірі 300 злотих на особу (Для цього необхідно звертатися до Urzędzie miasta, Urzędzie gminy).

Корисні посилання

GENERAL 

https://twitter.com/bfreetheatre/status/1496836780867346438?s=12)

Медичне забезпечення:

Правова допомога в Польщі

Організації:

Список юридичних клінік Польщі: Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych – Kliniki w Polsce (fupp.org.pl)

Проживання:

Фундація спільно з PILnet та Європейським Pro Bono Альянсом і далі продовжуватимуть збирати корисну інформацію про юридичну і гуманітарну допомогу від країн ЄС для людей, які вимушено виїжджають з України.

Про допомогу в інших країнах ЄС та Канади, читайте тут: 

https://ulaf.org.ua/dopomoga-pereselencjam-ta-bizhencjam/vid-poshuku-evakuacijnogo-transportu-do-pravovoii-dopomogi-za-kordonom-dobirka-korisnih-resursiv-dlja-pereselenciv-ta-bizhenciv/