Продовжуємо збирати корисну інформацію про гуманітарну та юридичну допомогу разом з PILnet та Європейським Pro Bono Альянсом.
Кордон, житло, робота
Зараз усі кордони з Польщею відкриті, усі обмеження знято. Covid-сертифікати, документи на домашніх тварин, а також “Зелену картку” (при виїзді на власному автомобілі) польські прикордонники не вимагають. Про умови перетину українського кордону можна прочитати на сайті КЦ БПД або дізнатися за телефоном 0 800 213 103.
Поряд із кордоном, з польської та української сторони обладнані пункти, де волонтери роздають гаряче харчування, засоби гігієни, речі та взуття, а також їжу для домашніх тварин.
Різноманітну матеріальну допомогу можна отримати в офісах Червоного Хреста (Polski Czerwony Krzyż – PCK), які працюють у багатьох містах Польщі.
Водночас у Польщі волонтери допомагають знайти житло та роботу. Проте, перш ніж їхати кудись, варто перевірити документи у волонтера, оскільки останнім часом у Європі активізувалися шахраї та особи, пов’язані з торгівлею людьми.
Житло можна знайти й самостійно через онлайн-сервіси:
- Gratka.pl, otodom.pl, ukrainesupport.net, іcanhelp.host та інші.
На залізничних вокзалах, а також у пунктах мобільних операторів Orange, Plus, T-mobile (heyah) та Play українцям пропонують безкоштовні sim-картки. Щоб їх отримати потрібно пред’явити паспорт. Якщо у дитині немає паспорта, – паспорт батьків. Sim-карту також можуть отримати жителі України без українського громадянства. У цьому випадку особі без громадянства або іноземцю, який проживав на території України, потрібно буде надати посвідчення про тимчасове або постійне проживання.
Крім цього за українським паспортом ви можете безкоштовно проїхати поїздами по території Польщі та з Польщі до Німеччини, а також скористатися громадським транспортом у Вроцлаві та Варшаві. Крім цього авіакомпанія Wizz Air продовжила період використання 100 тис безкоштовних квитків для українських біженців на близькомагістральні рейси з Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії до 10 квітня 2022 року.
Зазначимо, що зараз багато польських підприємців допомагають українським переселенцям. Серед них – медичні центри, ветеринарні клініки та страхові компанії. Як приклад, у “Warta” можна безкоштовно застрахувати машину на місяць, а в Lecznica weterynaryjna “Gajda Stanisław” полікувати свого домашнього улюбленця.
Після того, як ви знайшли житло, варто відразу ж звертатися до центрів соціального захисту населення при Urzędzie miasta, Urzędzie gminy (на кшталт нашої міськради та облради) або ж до інформаційних пунктів для біженців з України. Там вам допоможуть, зареєструватися, направити дитину до школи, отримати Тимчасове посвідчення особи іноземця, PESEL та інш.
Матеріальна допомога та робота
Нещодавно сейм ухвалив закон про допомогу громадянам України через війну на території України.
Закон гарантує:
- Легальність перебування громадян України та їх чоловіка/дружини, які не мають українського громадянства і виїхали з України до Польщі від початку російського вторгнення впродовж 18 місяців (потім можна продовжити термін легального перебування ще на 3 роки)
- Біженці можуть отримати номер PESEL, який дає можливість працювати, отримувати медичну допомогу, а учні та студенти можуть навчатись в польських школах і закладах вищої освіти.
- Також біженці можуть отримати одноразову допомогу в розмірі 300 злотих на особу (Для цього необхідно звертатися до Urzędzie miasta, Urzędzie gminy).
Корисні посилання
GENERAL
- Офіційний польський урядовий сайт для допомоги біженцям з України: #PomagamUkrainie
- Український дім у Варшаві (допомога Україні)і: Pomoc dla Ukrainy – Ukraiński Dom w Warszawie (ukrainskidom.pl)
- Повний список всього, що вам потрібно знати, щоб допомогти польській стороні: Kompendium: Pomoc dla Ukrainy (notion.site)
- Проживання та робота в Польщі: https://uba.ua/documents/2021/Residing_and_working_in_Poland_Guide_for_citizens_of_Ukraine_1645873583.pdf
- Усі кордони з Польщею відкриті, усі обмеження щодо Covid знято. Польща підготувала 120 лікарень по всій країні, очікуючи 1-5 мільйонів біженців. Додаткову інформацію можна отримати за електронною адресою: ukraina@udsc.gov.pl або за телефоном +4847721 7575;
- Джерело:
https://twitter.com/bfreetheatre/status/1496836780867346438?s=12)
Медичне забезпечення:
Правова допомога в Польщі
- Інформація для українців, які прибувають до Польщі, підготовлений Асоціацією адвокатів Варшави, доступний кількома мовами:
- Informacje prawne dla obywateli Ukrainy poszukujących możliwości wjazdu i pobytu w Polsce – Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie (oirpwarszawa.pl)
- Вичерпний огляд допомоги для громадян України, особливо щодо умов в’їзду та зі списком пунктів в’їзду (англійською та російською мовами) https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina-en?fbclid=IwAR3Py9QXTWADiU1_Nxn9Ct0VmABvGitG_7rSWTZcZ_bHVxuFQFUar00HbBk
- Варшава – https://www.ora-warszawa.com.pl/aktualnosci/bezplatna-pomoc-prawna-dla-osob-dotknietych-wojna-w-ukrainie/, телефон: +48 22 350 66 16
Організації:
- Польська гуманітарна акція: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina
- Польський Червоний Хрест: https://pck.pl/wspieraj-nas/
- PCPM: www.pcpm.org.pl/ukraina
- Солідарні з Україною: https://pomagam.pl/solidarnizukraina
- https://zrzutka.pl/6phj34
- Фонд спасіння: (2) fundacja ocalenie – wyniki wyszukiwania | Facebook
- Компанії для України: Firmy dla Ukrainy | Pomagam.pl
- Гуманітарна допомога Україні: Pomoc Humanitarna Dla Ukrainy – zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl
- Разом для України: #RazemDlaUkrainy | zrzutka.pl
- Карітас Польська: Pomoc dla Ukrainy – Caritas Polska
Список юридичних клінік Польщі: Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych – Kliniki w Polsce (fupp.org.pl)
Проживання:
- Szállás.hu збільшує свої можливості для підключення безкоштовного або пільгового житла з тими, хто цього потребує, в Угорщині, Польщі та Румунії. Зв’яжіться тут: +36-30/344-2000 (9:00-18:00) szallas@szallas.hu
- База даних пропозицій житла: Mapa mieszkań – pomoc dla Ukrainy https://ukrainesupport.net – Moje Mapy Google
- База приватних місць для проживання біженців з України: Database of private accommodation places for refugees from Ukraine – Dysk Google
- База даних безкоштовного проживання та проїзду для біженців з України: BAZA KWATERUNKÓW/ BAZA TRANSPORTU OGÓLNOPOLSKA – Arkusze Google
Фундація спільно з PILnet та Європейським Pro Bono Альянсом і далі продовжуватимуть збирати корисну інформацію про юридичну і гуманітарну допомогу від країн ЄС для людей, які вимушено виїжджають з України.
Про допомогу в інших країнах ЄС та Канади, читайте тут: