Тимчасовий прихисток у Словаччині: корисна інформація для українських біженців

Головна сторінка Допомога переселенцям та біженцям Тимчасовий прихисток у Словаччині: корисна інформація для українських біженців

Безплатні потяги всередині країни, допомога з житлом та працевлаштуванням та право на отримання медичної допомоги – як Словаччина допомагає українським переселенцям. 

Нагадаємо, Українська фундація правової допомоги вже писала про деталі надання тимчасового захисту у Румунії та Польщі. Продовжуємо збирати корисну інформацію про гуманітарну та юридичну допомогу разом з PILnet та Європейським Pro Bono Альянсом. 

Як потрапити до Словаччини

Станом на 4 квітня 2022 року до Словаччини вже евакуювалось 301,405 українців, за даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.  

Наразі українці можуть перетнути кордон через три пункти пропуску: Убля, Вельке Слеменце, Вишнє Нємецьке.

Ситуацію з чергами на україно-словацькому кордоні можна регулярно відстежувати у звіті

Також з Чопа курсують евакуаційні потяги на Кошице, за змінами у їх розкладі треба слідкувати в телеграм-каналі Укрзалізниці. 

Хто може тимчасово евакуюватись до Словаччини:

  • українці, які тікають від війни з Росією;
  • громадяни інших країн, які перебувають в Україні. Для людей з неєвропейських країн діє інформаційна лінія українського уряду +380 934 185 684;
  • особи, які не мають чинного проїзного документа (біометричного паспорта). Особам без дійсного паспорта рекомендовано мати при собі інші документи (наприклад, посвідчення особи, водійські права, посвідку на проживання в Україні, свідоцтва про народження дітей тощо).
  • Особи без документів, що посвідчують особу. Їм необхідно вимагати міжнародного захисту на території Словацької Республіки. 

Якщо ви їдете з малолітніми дітьми, необхідно мати при собі свідоцтво про народження дитини. 

З домашніми тваринами до Словаччини зараз можна в’їхати без документів – треба лиш заповнити спецбланк на тварину під час перетину кордону. 

При перетині кордону автомобілем обов’язково потрібна страховка «грін кард». Туристичні та інші страховки не потрібні.

Допомога на пунктах перетину кордону

На прикордонних пунктах перетину з України до Словаччини волонтери державних та громадських організацій безплатно допомагають із їжею, одягом, гігієнічними засобами, медичною та психологічною допомогою, встановлюють намети для відпочинку.

Тут же діють консультації з питань проживання та пересування по Словаччині та ЄС. 

В цих “гарячих точках”(hotspots), як називають їх словаки, можна також отримати безплатні мобільні SIM-карти.

Після перетину кордону зі Словаччиною

Від пунктів перетину кордону автобуси довозять людей до Центрів надання допомоги у містах Міхаловце та Гуменне. Там допоможуть з розміщенням. 

Інформація для українців, які прибувають у Словаччину, є також на сайті ua.gov.sk 

Яку форму захисту обрати: тимчасовий притулок чи азил?

Азил — це форма міжнародного захисту, яка надається особі, тому що він чи вона має обґрунтовані занепокоєння щодо переслідування на расовій, національній чи релігійній основі тощо. І через ці занепокоєння не може або не хоче повернутися до країни походження.

 

Для українців наразі зручнішою є процедура надання тимчасового притулку (захист іноземців від війни, наслідків гуманітарної катастрофи,  систематичного чи масового порушення прав людини в країні походження). 

Саме ця форма захисту найшвидше надасть доступ до житла, харчування, охорони здоров’я та дасть можливість працювати.

Заявку на тимчасовий притулок можна подати онлайн, особисто в центрах реєстрації, або в окремих відділах поліції у справах іноземців. 

  • Якщо ви можете підтвердити свою особу (паспортом, ID-карткою), тимчасовий притулок вам буде надано відразу після реєстрації. 
  • Якщо у вас немає документів, вашу заяву на тимчасовий притулок розглянуть протягом 30 днів. При цьому ви одразу отримаєте житло, харчування, невідкладну медичну допомогу та гігієнічні потреби.

Тимчасовий притулок українцям надається до 4 березня 2023 року.

Медична допомога у Словацькій республіці

Українці, які отримали тимчасовий притулок, але не мають державного медичного страхування, мають право на отримання невідкладної медичної допомоги. Для отримання такої допомоги достатньо довести, що ви є претендентом на тимчасовий притулок або вже отримали його.

На відміну від Польщі та Чехії, у Словаччині з медичною допомогою для українців буде складніше. Адже право на невідкладну допомогу до подання заяви про надання притулку, додаткового захисту чи тимчасового притулку, зберігається не довше 30-ти днів з дня в’їзду на територію Словацької Республіки.

Робота та освіта у Словаччині

Якщо вам наданий тимчасовий притулок, ви можете працювати в Словаччині без необхідності отримання додаткових дозволів. Однак, ви не можете вести підприємницьку діяльність.

Якщо ви є громадянином України або членом сім’ї громадянина України (дружина чи батько неповнолітньої особи) і ви подали заяву про надання притулку (міжнародної охорони), ви все одно можете працювати до закінчення дев’яти місяців з моменту початку процедури надання притулку (міжнародної охорони).

Усю інформацію щодо працевлаштування у Словаччині можна знайти на сайті Міграційного інформаційного центру Міжнародної організації з міграції.

Безкоштовний громадський транспорт

Для українців діє безоплатний проїзд, який поширюється на міжміські поїзди та приміські автобуси для громадян України.
Безоплатно можна їздити також всіма потягами залізничної компанії ZSSK та автобусними перевезеннями у деяких регіонах. Наприклад, автобусний перевізник Slovak Lines возить українців безоплатно.
Доступні навіть потяги InterCity – щоправда, для громадян України з дійсним паспортом.

Як діяти, якщо ви вирішили повернутись до України?

Якщо ви вирішите повернутися в Україну, не плануючи повертатися на територію Словацької Республіки як біженець, то повинні відмовитися від тимчасового притулку у письмовій формі на адресу Міграційного управління Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки. 

Після вашої заяви про відмову від тимчасового притулку, він втратить свою чинність.

Обережно: торгівля людьми!

Закликаємо вас: не передавайте свої документи, гроші чи майно нікому. Користуйтесь лише офіційними можливостями житла та роботи, а також послугами волонтерів, які уповноважені державою працювати із біженцями. 

Перед використанням неофіційного транспорту проконсультуйтеся з людьми, які працюють на кордоні, або волонтерами некомерційних організацій.

Якщо ви почуваєтеся у небезпеці, зв’яжіться з національною гарячою лінією допомоги з питань торгівлі людьми (0800 800 818)

Корисні посилання

Спеціальний вебсайт уряду Словацької Республіки (SK): https://ua.gov.sk/ 

Платформа громадянського суспільства для посередництва тих, хто пропонує і тих, хто потребує допомоги (житло/транспорт) (EN, SK) https://new.ktopomozeukrajine.sk/ 

Детальна інформація, включаючи загальну, а також практичну (час очікування, транспорт тощо), зібрана неурядовими організаціями (в UA, EN, SK)

https://www.ukraineslovakia.sk/uk/z-ukrajiny-na-slovensko-english/ 

Правова допомога: 

Ліга прав людини – допомога у процесі надання притулку в Словаччині за допомогою електронної пошти ukrajina@hrl.sk або гарячої лінії +421 918 366 968.