Розроблено методичні рекомендації щодо надання безоплатної правової допомоги вразливим до ВІЛ групам населення та готується спеціалізований дистанційний курс

Головна сторінка » Вразливі групи » Розроблено методичні рекомендації щодо надання безоплатної правової допомоги вразливим до ВІЛ групам населення та готується спеціалізований дистанційний курс

Програма “Лабораторія ініціатив розширення доступу до правосуддя для вразливих до ВІЛ груп населення” UA2JSchool підсумувала роботу за перше півріччя. Що вже вдалося створити і які плани на майбутнє? 

Упередження та дискримінація представників вразливих до ВІЛ груп населення спричиняє ситуацію, коли вони не можуть реалізувати свої права та скористатися державними сервісами та гарантіями на рівні з іншими. Це призводить до того, що суспільство та держава починають нехтувати правами цих людей. Їх можуть звільнити чи не прийняти на роботу тільки-но стало відомо про ВІЛ-позитивний статус, або ж через, те, що раніше вони працювали у сфері надання секс-послуг за винагороду. Жінкам, які проходять терапію від наркозалежності, можуть у лікарні не віддати новонароджену дитину. Людей, які отримують в лікарнях препарати замісної терапії, затримують поліцейські за незаконне зберігання наркотиків, або ж здійснюють необґрунтовані обшуки.

Цього року команда експертів, які співпрацюють з програмою Школи “Лабораторія ініціатив розширення доступу до правосуддя для вразливих груп населення”, завершила роботу над розробленням методичних рекомендацій для адвокатів та юристів з питань надання безоплатної правової допомоги (далі – БПД) вразливим до ВІЛ групам населення. Розробкою займалась група адвокатів, які є експертами у медичному праві. захисті від дискримінації, у роботі з різними вразливими групами населення, у тому числі – з людьми, які зазнали домашнього насильства. До формування документу також активно долучились фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги. Методичні рекомендації є добіркою кращих практик та рекомендацій, від експертів щодо різних аспектів роботи з вразливими до ВІЛ групами населення. У них міститься, зокрема, огляд інформації про різні інфекційні захворювання, які становлять високий ризик для вразливих до ВІЛ груп населення, а також алгоритми дій для розв’язання правових проблем клієнтів у питаннях цивільних, адміністративних правовідносин, кримінального процесу. 

Задля розширення можливостей отримати БПД людям, які відносяться до вразливих до ВІЛ груп населення, команда Лабораторії спільно з програмою “Legal IT hub” займаються розробкою онлайн ресурсу для анонімного спілкування клієнта та юриста. Такий онлайн ресурс дозволить клієнтам отримати своєчасну правову допомогу від юристів, які пройшли спеціалізоване навчання щодо цивільних, адміністративних правовідносин.

Водночас аби забезпечити високу якість БПД, що буде надаватись через такий ресурс вразливим до ВІЛ групам населення, з урахуванням специфіки правових питань клієнтів необхідно надати адвокатам та юристам ті знання, які їм у цьому допоможуть. З огляду на це у тісній співпраці з Координаційним центром з надання правової допомоги команда Лабораторії здійснила масштабне опитування фахівців системи БПД щодо їх знань про вразливі до ВІЛ групи та їх правові проблеми, а також задля виявлення потреб у навчанні працівників центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – БВПД). Команда експертів опрацювала понад 430 анкет із відповідями юристів, які працюють у місцевих центрах БВПД. З огляду на результати аналізу цих відповідей команда Лабораторії вже готує програму навчання юристів центрів з надання БВПД щодо різних питань роботи з вразливими до ВІЛ групами населення.
Зокрема, програма складатиметься з декількох онлайн вебінарів з допоміжними та методичними матеріалами від експертів-тренерів, а також очного навчального тренінгу.
Програма “Лабораторія ініціатив розширення доступу до правосуддя для вразливих до ВІЛ груп” реалізується Української фундацією правової допомоги спільно з Координаційним центром з надання правової допомоги,  мережею правових клубів PRAVOKATORРегіональним центром прав людини, за підтримки БО “100% Життя” та програми “Права людини та правосуддя”  Міжнародного фонду “Відродження”.
Розроблено методичні рекомендації щодо надання безоплатної правової допомоги вразливим до ВІЛ групам населення та готується спеціалізований дистанційний курс