У Харкові у молодої матері відібрали немовля, обізвавши її наркоманкою. За жінку заступилася випускниця курсу із захисту від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті

Головна сторінка Без рубрики У Харкові у молодої матері відібрали немовля, обізвавши її наркоманкою. За жінку заступилася випускниця курсу із захисту від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті

З початку нинішнього тижня стартували чергові тренінги для юристів по наданню допомоги уразливим до ВІЛ групам населення. Навіщо потрібні такі курси і до чого може призвести навішування суспільством “ярликів”, розповіла одна з випускниць курсу з захисту потерпілих від дискримінації та ЗҐН*, адвокатка Ірина Пасмурова.

Сучасне суспільство все ще залишається жорстоким та нетерпимим до тих, хто вирізняється з-поміж інших (способом життя, звичками, зовнішністю тощо). Навіть, якщо ти маєш залежність та намагаєшся вилікуватися від неї, для більшості все одно залишаєшся “наркоманом”. Підтвердження тому – історія молодої матері, на ім’я Вероніка (з етичних міркувань ми замінили ім’я героїні – прим.авт), що відбулася в Харкові. Тридцятирічна жінка перебувала на замісній підтримувальній терапії (ЗПТ), коли потрапила до одного з місцевих пологових будинків. Дівчинка у неї народилася передчасно, тому її помістили в інкубатор. З часом новонароджену перемістили до палати матері. Мати щодня годувала доньку з пляшечки. Одного разу під час годування немовляти Вероніка заснула, співробітники склали акт, що вона викликає в них сумнів та є ризики для дитини. Медики, знаючи про те, що жінка знаходиться на програмі ЗПТ, обізвали пацієнтку “наркоманкою” і вигнали з пологового будинку та більше не допускали до дитини. Згодом немовля передали до будинку дитини. Всі спроби Вероніки побачити донечку, як і в перинатальному центрі, так і в будинку дитини були марними. Водночас органи, наділені владними повноваженнями, не надавали жодних пояснень.

фото учасників навчання працівників центрів БПД щодо захисту уразливих до ВІЛ людей

“Коли ми почали працювати із Веронікою з питань повернення немовля до матері, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради звернувся до суду із позовом про відібрання дитини від матері без позбавлення батьківських прав на один рік. В позовній заяві не було наведено будь-яких виключних обставин, які б викликали крайню необхідність розлучення дитини з матір’ю. Також не враховано, що відібрання дитини позбавить дитину батьківської турботи та допомоги і може призвести до погіршення її становища“, – зазначає адвокат Ірина Пасмурова.
За словами Ірини, позовна заява не містила будь-яких вагомих доказів та підстав для відібрання дитини. При цьому в акті обстеження квартири потерпілої органами опіки, було зафіксовано, що “умови для життя дитини тут створені задовільні та дитина має всі необхідні речі та дитяче ліжко”. Мати постійно цікавилась станом дитини та намагалась її відвідати. Лікар з програми ЗПТ надав довідку, що жінка вчасно, без будь-яких порушень отримує препарати ЗПТ та підтвердив, що наркотики вона вже давно не вживала.
“Ми почали підготовку до судового захисту. Я була впевнена, що цю справу ми виграємо і повернемо дитину”, – згадує адвокатка.
На жаль, Вероніка не дожила до суду – восени нинішнього року померла від передозування. Вірогідно, молода мама, яка ось уже чотири роки не вживала наркотиків, навмисно отримала вбивчу дозу, морально зламавшись після пережитого в пологовому будинку.
Адвокат зазначила, що дії які вчиняли співробітники пологового будинку та співробітники Департаменту служб у справах дітей були незаконними та такими, що порушують права людини/матері та права новонародженої дитини та родини в цілому. Наразі абсолютні права, які гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод порушені, а саме порушено: право на життя, право на свободу та особисту недоторканність, право на повагу до приватного і сімейного життя, право на недискримінацію.

фото учасників навчання працівників центрів БПД щодо захисту уразливих до ВІЛ людей

Вероніка опинилась у штучно створеній ситуації, при якій була повністю обмежена у доступі до своєї дитини та позбавлена можливості навіть бачити свою донечку, а потім цей факт перекрутили та намагалися використати проти неї.
Дуже прикро, але Служба у справах дітей, за наявності владних повноважень і за відсутності рівності прав, безпідставно вдалась до самого радикального кроку обмеження спілкуванні матері із донькою та бажанням відібрання дитини. Хоча цей орган створений для: допомоги, додержання і захисту прав людини; адресного та індивідуального підходу; доступності та відкритості; добровільність вибору в отриманні чи відмові від отримання соціальних послуг; гуманності; максимальної ефективність використання бюджетних та позабюджетних коштів суб’єктами соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю.

“В Україні подібні ситуації не рідкість, – констатує координаторка проектів Української фундації правової допомоги Шейлат Афолабі, – Просто суспільство воліє закривати на них очі або самі потерпілі бояться звертатися за допомогою. Коли я готувала доповідь про злочини на ґрунті ненависті, дізналася про те, як в різних частинах України підлітки нападають на нічліжки для бездомних, закидаючи їх постояльців камінням, чула про випадки, коли молодих дівчат, секс-працівників, б’є і ґвалтує група осіб. і всі вони бояться звертатися в поліцію. Єдині, хто може надати таким людям реальну правову допомогу – адвокати та юристи, у тому числі співробітники центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД)”.
Для посилення захисту у кримінальних справах для вразливих до ВІЛ людей на системному рівні Фундація за тісної співпраці з Координаційним центром з надання правової допомоги та за підтримки БО «100% життя» у 2019 році провела навчання 130 адвокатів, які співпрацюють із центрами з надання БПД та здійснюють захист представників уразливих до ВІЛ груп населення у кримінальних провадженнях.
Наразі також триває навчання для 100 юристів центрів БПД. За підсумками навчання планується сформувати міжрегіональну мережу юристів, які володіють знаннями, достатніми для надання якісної правової допомоги уразливим до ВІЛ людям з урахуванням специфіки проблем.

фото учасників навчання працівників центрів БПД щодо захисту уразливих до ВІЛ людей

За розробку навчальних програм зі здійснення захисту у кримінальних провадженнях та надання правової допомоги у цивільних та адміністративних справах уразливим до ВІЛ групам населення, а також за проведення тренінгів ми дякуємо нашим партнерам Ларисі Гретченко, Тетяні Водоп’ян, Марії Прокопчук, Миколі Дубцю, Юлії Черватюк, Ганні Василенко, Євгені Шарі, Світлані Маліновській та Ользі Семенюк.

*Примітка: навчальний курс “Захист потерпілих від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті” був реалізований Фундацією разом з Центром “Соціальна дія”, Адвокатським об’єднанням “ПРОВЕ”, Регіональним центром з прав людини за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”