За образливий пост у соціальній мережі проти державного діяча Максима Галицького порушили кримінальну справу. Як в результаті він був покараний?
Влітку минулого року заступник мера Сум Максим Галицький опублікував на своїй сторінці в Facebook фотографію в’язнів-гомосексуалів фашистської концтабору і підписав: “ЛГБТ-прайд здорової людини. Вірю – не загорами час, коли т.зв прайди виглядатимуть саме так”. Пізніше пост був видалений. Інцидент стався напередодні п’ятого Маршу рівності “КиївПрайд”.
Як розповів Української фундації правової допомоги один із засновників правозахисного ЛГБТ центру “Наш Світ” Олександр Зінченков, після розголосу цього випадку в ЗМІ, проти Максима Галицького порушили кримінальну справу за частиною 1 статі 161 КК Украины (Умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності або образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми переконаннями).
В кінці листопада нинішнього року Сумьска міцева прокуратура надіслала центру лист, в якому розповіла про стан цього кримінального провадження.
“Повідомляю Вас, що Сумьским відділом поліції ГУНП в Сумьскій області проводилося досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161 КК України.
В ході досудового розслідування повідомлення про підозру жодній особі не здіснювалося.
За наслідками досудового розслідування 23.06.2020 слідчим Сумського відділу полиції ГУНП в Сумьскій области винесена постанова про закриття вказаного кримінального провадження”, – повідомляється в листі.

За словами Олександра Зінченкова, в 2020-му зафіксовано 78 випадків насильства щодо представників та представниць ЛГБТ спільноти, нападів на ЛГБТ-центри та акції, у 43 випадках потерпілі зверталися (або взаємодіяли іншим чином) до правоохоронних органів, при цьому у 24-ох випадках були відзначені порушення виконання захисту.
Як зазначає координаторка проектів із захисту від дискримінації та ЗҐН Української фундації правової допомоги Шейлат Афолабі, в Україні існує певна проблема розслідування злочинів на грунті ненависті (в тому числі і по відношенню до представників ЛГБТ спільноти). За даними Фундації, за останній п’ять років із 597 справ про порушення рівноправності громадян до суду дійшла лише 21 (4 процента).
“Проблема в тому, що відповідні статті Кримінального кодексу не узгоджені між собою та не містять важливих тлумачень низки формулювань. На наш погляд необхідно скорегувати статті, які передбачають відповідальність за злочини на ґрунті ненависті. Також необхідно додати в адміністративний кодекс статтю про дискримінацію, тому як в нинішніх умовах досить складно залучити до відповідальності будь-кого за пост в соцмережі, навіть якщо він прямо закликає до ненависті до певної групи людей”.
Дослідження “Злочини на ґрунті ненависті: толерування нерівності?” протягом нинішнього року провела Українська фундація правової допомоги у співпраці з Офісом Генерального Прокурора, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією України, суддями, адвокатами та фахівцями судово-медичної експертизи за підтримки міжнародної правозахисної організації «Freedom House». Наступними етапами Фундація планує дослідити як та які суб’єктивні чинники (стереотипи, упередження тощо) усіх учасників судового процесу можуть впливати на ефективність розслідування ЗҐН в Україні.