Через власні релігійні переконання та законодавчі обмеження мешканка Харківської області майже вісім місяців не могла отримати паспорт

Головна сторінка Вразливі групи Через власні релігійні переконання та законодавчі обмеження мешканка Харківської області майже вісім місяців не могла отримати паспорт

Жінка попросила Державну міграційну службу видати їй замість ID-картки паспорт-книжечку. Прохання задовольнили лише після втручання адвокатки Ганни Василенко, яка закінчила навчальний курс “Захист потерпілих від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті”.

Спори з приводу ID-карток не вщухають досі. Наприклад, Українська православна церква офіційно не засуджує такі сучасні документи, однак частина релігійних лідерів інших течій продовжує вірити, що ці електронні засоби, є ознакою приходу антихриста, який за допомогою них буде здійснювати тотальний контроль над людством.

Відповідно, і віряни у таких проповідників переконані – ID-картки неминуче приведуть світ до апокаліпсиса. Тому вони швидше готові ходити взагалі без паспорта, ніж отримувати біометричний.

З подібною проблемою зіткнулась харків’янка, яка звернулась до Державної міграційної служби (далі – ДМС, міграційна служба) з проханням видати їй не біометричний паспорт (ID-картка), а старого зразка (книжечку). Однак в міграційній службі жінку навіть не стали слухати, – відмовилися видавати паспорт-книжечку, повідомив що для цього у них немає підстав.

За словами Ганни Василенко, в цій ситуації проглядалася непряма дискримінація за ознакою релігійних переконань. Однак для того, аби довести це в суді, було необхідно витратити не мало часу, тому адвокатка вирішила піти більш швидким шляхом для задоволення потреб клієнтки.

“Я вивчила наявні судові практики по схожих справах і визначила для себе алгоритм дій: зібрати пакет документів, які необхідні для отримання паспорта, отримати письмову відмову ДМС, скласти позовну заяву з прикладами з судових практик, отримати рішення суду і знову звернутися в ДМС”, – згадує Ганна Василенко.

Клієнтка сама зібрала пакет документів необхідних для отримання паспорта: довідку з поліції, копії паспорта, свідоцтво про народження. Потім разом з адвокаткою вони написали заяву до Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області з проханням надати відмову у видачі паспорта-книжечки. Звідти надійшла відповідь, що для здійснення процедури видачі паспорта зразка 1994 року необхідно надати судове рішення про зобов`язання органа ДМС оформити та видати такий документ.

З цією відповіддю Ганна звернулася до Харківського окружного адміністративного суду. У позовній заяві вона зазначила, що ДМС своїми діями  порушує особисті права громадянина на повагу до приватного та сімейного життя, які прописані в Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. На додаток до цього навела приклад рішення Великої Палати Верховного Суду у схожій справі та кілька практик Європейського суду з прав людини.

Харківський окружний адміністративний суд визнав дії Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області протиправними та зобов’язав видати паспорт-книжечку.

Ганна Василенко зазначає, що лист в ДМС вона написала приблизно в січні минулого року, а вже у квітні вдалося домогтися позитивного рішення суду. Однак у зв’язку з карантинними обмеженнями, паспорт-книжечку жінка змогла отримати лише в серпні.

Коли ви зіштовхнулись із дискримінацією, не залишайтеся наодинці зі своєю проблемою, а повідомити про неї експертам програми “Захист від дискримінації” Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя. Часто розв’язати проблему можна навіть не звертаючись до суду, що неодноразово демонстрували випускники навчального курсу із захисту потерпілих від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті*.

*Довідково:

Навчальний курс «Захист потерпілих від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті» був реалізований Української фундацією правової допомоги спільно з Центром «Соціальна дія», Адвокатським об’єднанням «ПРОВЕ», Регіональним центром прав людини за підтримки Програми «Права людини та правосуддя»  Міжнародного фонду «Відродження».