Як під час війни евакуювати за кордон дитину з інвалідністю та забезпечити їй допомогу на місці? З такими запитами під час війни працював параюрист та волонтер системи БПД Артем Кривцов — поряд із потребою в гуманітарці та консультаціями щодо компенсації за зруйноване житло.
Юридична освіта не потрібна, аби стати параюристом, проте Артем має повну юридичну освіту
Зараз Артем Кривцов очолює ГО “Молодіжний центр наукової діяльності” у Миколаєві, а ще керує низкою правопросвітницьких проєктів, зокрема і Миколаївською школою параюристів та “Школою волонтерів БПД”. Артем Кривцов розповів Фундації, з якими запитами до його колег-параюристів містяни звертаються під час війни.
Запити містян до параюристів: до та після війни
Артем розповідає, що ДО ВІЙНИ разом з колегами допомагав громадянам із питаннями соціального забезпечення, додатково консультував щодо адміністративних правових питань, трудових і цивільних правовідносин.
ПІД ЧАС ВІЙНИ він створив цілу волонтерську групу для виїздів до громадян, аби забезпечити жителів області гуманітарною допомогою і вирішити їхні правові потреби.
— Окремим напрямом роботи на початку війни стала допомога з виїздом за кордон українкам, у яких дітки мають інвалідність. Дистанційно допомагали їм облаштовуватись, шукали лікарні по місцю. Мені запам’яталась ситуація, де допомога була потрібна однорічній дитині з вадою серця. Ми допомогли матері з малятком дістатися до Молдови та знайти там лікарню. Нещодавно вона дзвонила, — розповіла, що після операції з дитиною все добре, — розповідає Артем.
Артем каже, що сьогодні його параюристи найбільше отримують запитів на допомогу з таких питань:
- допомога соціально незахищеним верствам населення,
- оформлення статусу ВПО,
- оформлення компенсації за зруйноване житло.
Складнощі роботи у воєнний час
Головне завдання команди параюристів Артема — не лише консультування громадян перед тим, як спрямувати їх до юриста чи адвоката системи безоплатної правової допомоги. Вони також працюють в інтересах міста як проєктні менеджери.
Фактично, параюристи, з якими співпрацює Артем — це універсальні фахівці, місток між БПД, громадянами, органами виконавчої влади та громадським сектором.
— Серед наших параюристів є і студенти-правники, і юристи, і журналісти, і психологи. Під час війни найскладніше в роботі параюриста — пробитись через недовіру звичайних громадян. Зараз вони як ніколи бояться, що будуть порушені їхні права, чи розголошені персональні дані. Але нашим параюристам вдається знайти з ними спільну мову та допомогти, — каже Артем.
Аби полегшити роботу тих, хто допомагає іншим, українські громадські організації та державні установи спільно створили додаток “Параюристи”.