KyivLEPP-2021 фінансово підтримає проєкти п’яти команд з Киргизстану, Північної Македонії, Сьєрра-Леоне та України

Головна сторінка Українська Школа Практичних Знань KyivLEPP-2021 фінансово підтримає проєкти п’яти команд з Киргизстану, Північної Македонії, Сьєрра-Леоне та України

Які моделі рішень правових проблем команди розробили під час Київської практичної Програми посилення правової спроможності читайте у матеріалі Школи?

Цьогоріч у Програмі брали участь 7 команд з України, Киргизстану, Північної Македонії, Кенії, Танзанії та Сьєрра-Леоне. Протягом тижня учасники та учасниці інкубатора ідей KyivLEPP-2021 розробляли проєкти, покликані покращити доступ до правосуддя в їхніх країнах. Вони занурювались в існуючі проблеми, визначали цільові групи, фокусувалися, аналізували альтернативні ідеї розв’язання проблем, розробляли моделі рішень та захищали їх. На жаль, краш-тест наприкінці дизайн-спринту не пройшли моделі рішень команд з Кенії та Танзанії. Однак це не означає, що вони залишаться на самоті зі своїми правовими проблемами. Програма KyivLEPP за необхідності завжди готова надати їм експертну підтримку. Також досвід розвитку сфери доступу до правосуддя учасники програми можуть запозичити у співпраці  міжнародного клубу інноваторів Club Justice.

П’ять прототипів рішень витримали критику експертів та показали свою життєздатність. Їх розробили команди з Киргизстану, Північної Македонії, Сьєрра-Леоне та України.

Киргизстан – дорожня карта розвитку інституту параюристів

За даними команди з Киргизстану, в їхній країні на 20 тисяч осіб припадає лише один адвокат. Тому юристи просто фізично не справляються з усіма запитами. Щоб покращити ситуацію, команда планує створити мережу помічників юристам, які могли б консультувати людей з найпоширеніших питань: житлового, земельного, сімейного права, а також захисту від гендерно-обумовленого насильства.

Після дизайн-спринту учасники KyivLEPP запропонували таке вирішення проблеми:

  1. Створення єдиної бази даних для обліку та просування інтересів параюристів, а також з метою моніторингу якості наданої ними допомоги;
  2. Розробка навчальної програми для початківців параюристів, параюристів з досвідом, а також для претендентів у параюристи.

Зазначимо, що команда має досвід у підготовці 70 параюристів, які спеціалізуються на протидії домашньому насильству.

Північна Македонія – Положення про реалізацію права на патронат для людей з ментальною інвалідністю.

В цієї країні люди з інвалідністю до 26 років отримують спеціальну допомогу. По досягненню цього віку їм необхідно знайти людину, яка б за ними далі наглядала, і, більш того, зібрати купу документів, щоб держава компенсувала таку допомогу. В підсумку, щонайменше 50% таких македонців не отримують амбулаторної медичної допомоги та залишаються поза системою підтримки.

Команда з Північної Македонії прийшла на програму з бажанням змінити цю ситуацію. Однак чіткої ідеї, як це зробити, у неї не було. Пройшовши весь шлях дизайн-спринту, учасники KyivLEPP-2021 зрозуміли, що їм необхідно провести адвокаційну компанію для законодавчих змін, щоб і після 26 років люди з проблемами психічного здоров’яавтоматично отримували компенсацію за допомогу та догляд від іншої особи.

Македонці спочатку планують розробити Положення про реалізацію права на патронат. Потім зробити проблему видимою для громадськості, провести агітацію з цільовою групою та залучити на свій бік традиційні ЗМІ. Далі ​​- створити платформу з НГО, щоб об’єднуватися з усіма, хто хоче допомогти.

Команда має намір домогтися, щоб питання про патронат для людей з інвалідністю після 26 років розглянули у парламенті за участі комітету з питань охорони здоров’я та міністра соціальної політики. Зазначимо, що торішнім випускникам та випускницям KyivLEPP вдалося реалізувати схожий план і домогтися заборони на блокування соціальних рахунків у Північній Македонії.

Сьєрра-Леоне – політики захисту домашніх працівників

У цій країні багаті сім’ї залучають до виконання роботи по дому хатніх робітників та робітниць. Зазвичай, це оформлюється без офіційного трудового договору, який включав би мінімальну заробітну плату, соціальне забезпечення, медичні та транспортні надбавки тощо. Тому у працівників можуть бути нестерпні умови праці, до них можуть використовувати фізичне насильство, їх можуть звільнити будь-якої миті,  нічого не заплативши. Під час KyivLEPP-2021 команда із Сьєрра-Леоне придумала як цьому протидіяти – розробити політику захисту домашніх працівників. Вона буде включати правові проблеми домашніх працівників і варіанти їх вирішення. Надалі документ передадуть у відповідні органи для розробки законів про захист, механізми виконання та покарання.

Україна – сайт допомоги туристам

Уявіть, ви забронювали в іншому місті готель і навіть частково його оплатили. Приїжджаєте туди, а вас ставлять перед фактом, що ціни на номер значно зросли. Пропонують або доплатити, або жити на вулиці. Чи ви замовили екскурсію, а ваше місце віддали іншому. Неприємних ситуацій можна описати ще багато. Основне питання, де туристу в такій ситуації шукати правди. З ним у KyivLEPP-2021 якраз і звернулася команда з Нової Каховки (Україна).

Учасники дійшли висновку, що покращити доступ до правосуддя для внутрішніх та іноземних туристів може вебсайт. На ньому будуть:

  • карта навігації з позначенням всіх важливих точок для туриста, в тому числі бюро безоплатної правової допомоги та ТІЦ (туристично-інформаційний центр);
  • розписаний алгоритм дій для найтиповіших правових проблем (з можливістю їх оновлення);
  • рейтинг надавачів туристичних послуг громади,
  • можливість написати відгук, скаргу, пропозицію;
  • можливість описати правову проблему у сфері туризму та отримати зворотний зв’язок щодо прийнятих дій та інш.

Під час дизайн-спринту KyivLEPP-2021 та спілкування зі споживачами цей список неодноразово коригувався та доповнювався. Зокрема, учасників попросили вказати номер телефону гарячої лінії безоплатної правовоїї допомоги та додати можливість бронювання готелів у Новій Каховці (команда вивчає таку можливість).

Україна – чат-бот для надання правової допомоги людям з інвалідністю.

Люди з віддалених регіонів найчастіше витрачають дуже багато часу та сил, щоб отримати правову допомогу. Їм треба приїхати на консультацію, потім приїхати перевірити документи, а потім ще кілька разів приїхати довезти якийсь документ. Особливо складно долати весь цей шлях людям з інвалідністю (у сільській місцевості мешкає близько 659 тисяч таких людей). Щоб спростити їм доступ до правосуддя, під час KyivLEPP-2021 команда з України вигадала створити спеціалізований чат-бот. Для цього планується виявити основні правові проблеми, з якими стикаються люди з інвалідністю та виписати алгоритми їх вирішення.

Всі ці п’ять команд отримають не лише фінансову підтримку, а й підтримку досвідчених менторів, які допоможуть їм розробити покроковий план реалізації моделей рішень та втілити їх у життя.

Як зазначає керівниця Київської практичної програми посилення правової спроможності Катерина Єрошенко, перших результатів від команд очікують уже через півроку.

Програма KyivLEPP реалізується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя завдяки спільнотворенню колег з Української фундації правової допомоги, Координаційного центру з надання правової допомоги, Мережі правового розвитку, Міністерства юстиції України, правового клубу PRAVOKATOR.Kyiv та за експертної й фінансової підтримки програми “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження” за участі Dot_Dot innovations, HiiL, Kyiv Legal Hackers, Pathfinders for peaceful just and inclusive societies та PilNET.