У Північній Македонії тисячі сімей залишаються без засобів до існування через блокування їх соцрахунків за борги. Як їм допоможе програма KyivLEPP?

Головна сторінка » UA2JSchool » У Північній Македонії тисячі сімей залишаються без засобів до існування через блокування їх соцрахунків за борги. Як їм допоможе програма KyivLEPP?

Команда-учасниця Київської практичної програми посилення правової спроможності з Північної Македонії завершила свій план адвокаційної кампанії з протидії блокування соціальних рахунків.

У цій країні балканського півострова за несплачений штраф, кредит, заборгованість по комунальних та інших платежах, можуть заблокувати банківський рахунок. Навіть для людини з високою зарплатою така ситуація часто стає серйозною проблемою, оскільки багато хто зберігає гроші на картці, а для малозабезпечених громадян блокування їх соціальних рахунків взагалі може мати катастрофічні наслідки.

“Трапляється, що сім’ї, які виживають за рахунок соціальної допомоги, протягом 5 місяців залишаються без доходів і засобів до існування. Вони змушені збирати вторинну сировину або, що ще гірше, займатися девіантною діяльністю. Громадська організація ,,KHAM” виявила та допомогла понад 40 таким сім’ям, але ми шукаємо системного законодавчого та конституційного рішення. Ця проблема зачіпає понад 10 000 сімей в Північній Македонії, більшість з яких є представниками ромської громади”, – зазначає учасник KyivLEPP, Координатор програми охорони здоров’я в громадській організації ,,KHAM” Дельцево Зоран Біковські.

Активістам вдалося домогтися підписання меморандуму про співпрацю між Палатою фінансових виконавців та Міністерством праці та соціальних питань. Згідно з цим меморандумом, а також новим законом про соціальні гарантії в Північній Македонії рахунки одержувачів соцдопомоги повинні бути захищені. Однак фінансові виконавці не можуть визначити чи є номер рахунку соціальним, тому продовжують блокувати все підряд. Рішення цієї проблеми друга команда з Північної Македонії шукала під час курсу дизайн-мислення Київської практичної програми посилення правової спроможності.

Цього місяця команда за підтримки менторки KyivLEPP Ірини Чайки завершила свій план дій, побудований на основі прототипу, розробленого під час програми. Їхня ідея полягає в тому, щоб провести адвокаційну кампанію з протидії блокування соціальних рахунків.

У першу чергу команда планує через соціальні мережі та ЗМІ привернути увагу громадськості до цієї проблеми, а також розповісти вразливим групам про їхні законні права. Паралельно з цим випускники KyivLEPP мають намір заручитися підтримкою Ромської мережі охорони здоров’я та Македонської платформи проти бідності. Далі будуть збиратись дані про випадки блокування рахунків отримувачів соціальної допомоги. Підсумками кампанії проти недотримання закону про виконавче право та порушення права на життя отримувачів соціального доходу повинні стати переговори з державними органами влади, щоб знайти остаточне вирішення проблеми.  

Нагадаємо, що в минулому році п’ять команд-учасниць програми KyivLEPP розробили проекти, здатні поліпшити доступ до правосуддя в своїх країнах. Програма реалізується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя завдяки спільнотворенню колег з Української фундації правової допомогиКоординаційного центру з надання правової допомогиМережі правового розвиткуМіністерства юстиції Україниправового клубу PRAVOKATOR.Kyiv та за експертної й фінансової підтримки програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.