Система електронної фіксації всіх дій відносно затриманих “Custody Records” вже апробовується у відділі поліції в Харкові. Можливості даного пілоту продемонструємо 9 червня. З часом цю систему запровадять по всій території України.
“Custody Records” – система електронної фіксації всіх дій відносно затриманих осіб, метою якої є забезпечення прав затриманих осіб та самих поліцейських відповідно до європейських стандартів (подібна система успішно зарекомендувала себе у Великобританії). Custody Records передбачає здійснення цілодобового відеонагляду, який фіксує всі дії поліції стосовно затриманих, та інформування відповідальних осіб про завершення терміну тримання. В подальшому планується запровадження автоматичного повідомлення системою центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про факт затримання особи. Фахівці – інспектори з дотримання прав людини, будуть здійснювати контроль за забезпеченням дотримання прав людини, законність тримання під вартою, гарантувати безпечне середовище, а також виявляти порушення процесуальних прав та гарантій до поміщення особи в ізолятор тимчасового тримання.
Система “Custody Records” як пілотний проєкт з 2016 року успішно функціонує в ізоляторах тимчасового тримання в Дніпрі, Кропивницькому, Сарнах, Херсоні, Харкові та Сєвєродонецьку. Як відзначають в Управлінні дотримання прав людини Національної поліції України, лише з початку року, завдяки відеомоніторингу в ІТТ, вдалося врятувати сімох людей, які намагалися вчинити самогубство.
Зараз систему “Custody Records” поступово впроваджують у кожному підрозділі поліції, про що Голова Національної поліції Ігор Клименко повідомив 11 лютого під час колегії Міністерства внутрішніх справ України. Вперше її почали пілотувати у відділі №1 Харківського районного управління №1 ГУНП в Харківській області.
09 червня в приміщенні даного відділу поліції міста Харкова відбудеться демонстрація роботи пілотного проєкту електронної системи “Custody Records”.
Захід відбудеться за участі команди, яка займається впровадженням електронної системи:
- Міністерство внутрішніх справ України.
- Національна поліція України.
- Управління дотримання прав людини Національної поліції України.
- Офіс Генерального прокурора.
- Програма “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.
- Українська фундація правової допомоги.
- Експертний Центру з прав людини.
Під час демонстрації організатори ознайомлять гостей з роботою системи “Custody Records” з моменту затримання до моменту доставлення та перебування особи у відділі поліції, а також розкажуть про роль у цьому процесі інспектора з дотримання прав людини (кастоді офіцера).
Після демонстрації заплановано обговорення пілотного проєкту “Custody Records”.
Запрошуємо на презентацію представників ЗМІ та блогерів. Для акредитації просимо написати на електронну пошту aleinik@ulaf.org.ua прізвище, ім’я, по батькові журналіста або блогера, назву ЗМІ та контактний номер телефону.
Місце презентації: відділі №1 Харківського районного управління №1 ГУНП в Харківській області, місто Харків (просп. Гагаріна, 76)
Час: 9 червня з 12:30 до 13.30
Додаткова інформація:
Система забезпечення прав затриманих впроваджується Національною Поліцією України за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, Української фундації правової допомоги та Експертного Центру з прав людини в ізоляторах тимчасового тримання з 2017 року та районних відділах Національної поліції України з 2020 року.
Система забезпечення прав затриманих це поєднання електронного документування, цілодобового відеоспостереження, впровадження зміни філософії затримання, процедур та запровадження посад осіб відповідальних за захист прав людини у структурних підрозділах Національної поліції – інспекторів з дотримання прав людини. Система забезпечення прав затриманих гарантує захист прав кожного громадянина, як затриманих осіб, так і поліцейських Національної поліції.