Якщо ваша організація має спір з іншою юридичною особою, не поспішайте з судовим розглядом, спершу подумайте про медіацію – це реально може допомогти із пошуком взаємовигідного рішення, яке враховує інтереси кожної сторони.
Що таке медіація?
На сайті Національної асоціації медіаторів України поняття “медіація” визначено як – “…позасудова процедура врегулювання конфлікту (спору) шляхом переговорів його сторін за допомогою одного або кількох нейтральних посередників (медіаторів)”. Іншими словами, медіація – це переговори, керовані нейтральним посередником, а завдання медіатора полягає у скеруванні спілкування таким чином, щоб учасники самостійно винайшли взаємовигідне рішення.
Чому не варто тиснути?
Громадські організації та ініціативи, які звертаються по допомогу pro bono іноді намагаються досягти своєї мети шляхом тиску на протилежну сторону: протилежна сторона сприймається як перешкода, а не партнер на шляху досягнення мети. Тому співпраця з органами влади, бізнесом чи партнерськими організаціями громадянського суспільства часто будується за принципом “має бути так, але ви перешкоджаєте” або “ви повинні забезпечити”.
Які переваги над судовим розглядом має медіація?
- Посилення інституційної спроможності:
Медіація дає можливість організації посилити свою спроможність самостійно розв’язувати проблеми.
- Швидкість.
“Медіація дозволяє не чекати рішення декілька років, як у випадку з судом, а отримати його, скажімо за день чи декілька днів. З цієї причини медіація, як правило коштує дешевше” – стверджує Олена Білозор, медіатор Агентства медіації DecisionLab.
- Економічний фактор.
Медіація дозволяє суттєво заощадити часові і фінансові ресурси.
- Конфіденційність.
Медіація дозволяє забезпечити повну конфіденційність, на відміну від судового розгляду справи, коли рішення суду буде опубліковане в реєстрі.
- Якість рішення.
Рішення прийняті під час медіації (на взаємовигідних для всіх сторін принципах) будуть виконуватись з більшою ймовірністю, ніж в результаті судового примусу.
Медіатор Агентства медіації DecisionLab Олена Білозор стверджує, що медіація, на противагу судовому розгляду дозволяє не зруйнувати відносини між організаціями та укріпити довіру:
“Медіація дозволяє винайти рішення, які найбільше відповідають обставинам і інтересам сторін. Це досягається внаслідок правильного структурування процесу медіатором та його роботи зі сторонами: їх інтересами та альтернативами”.
Як зрозуміти, що вам потрібна медіація і послуги фахівця-медіатора?
- Якщо сторонам не вдалося домовитися.
- Якщо вирішення конфлікту справді важливе для обох сторін.
Медіатор може стати нейтральним помічником, який допоможе зорієнтувати зусилля на досягнення взаємної вигоди.
Медіація завжди є орієнтованою на проблему. Інструменти медіації доречно використовувати у ситуаціях, де конфлікт справді існує, однак всі сторони хочуть дійти взаємовигідного вирішення проблемної ситуації. Проблема не має бути способом досягнення інших результатів однієї сторони (привернення уваги до своєї діяльності, амбіції щодо досягнень в інших сферах тощо).
Сьогодні медіація активно використовується для врегулювання індивідуальних спорів. Водночас, такий спосіб може допомогти ефективно розв’язувати проблемні питання, що виникають і в організацій. Якщо вашій громадській організації необхідна підтримка медіатора у вирішенні проблемної ситуації – звертайтесь до Простору Pro Bono (probono.info@gmail.com). Ми будемо раді Вам допомогти.
Матеріал підготовлено в рамках Програми Pro Bono Lab, Українська школа практичних знань з питань доступу до правосуддя.