Як відкрити ФОП, зареєструвати дитину, отримати допомогу по безробіттю і не посивіти в чергах до чиновників?

Головна сторінка Pro Bono Як відкрити ФОП, зареєструвати дитину, отримати допомогу по безробіттю і не посивіти в чергах до чиновників?

Про державні послуги, якi зараз можливо отримати дистанційно, розповіли керівник проєкту Дія Мстислав Банік і керівник експертної групи впровадження та оцінки якості надання електронних послуг Денис Іванов.

Найчастіше звернення практично в будь-яку державну установу для простого українця стає кошмаром. Можна не один день витратити в чергах перед кабінетами, в поїздках по різних інстанціях, в спробах перекласти на нормальну мову той закон, який вам порадили почитати державні мужі, і не отримати бажаного “папірця”. У період пандемії цей квест ще й значно ускладнюється.

Єдиний портал державних послуг Дія, за запевненням його творців з Міністерства цифровий трансформації України, повинен стати панацеєю від всієї цієї бюрократії. Однак з урахуванням того, що в деяких державних відомствах досі користуються комп’ютерними програмами 98-го року, чекати на цю панацею доведеться, можливо, ще довше ніж вакцину від коронавірусу. Як мінімум до 2024 року. Саме до цього часу Мінцифра пообіцяла забезпечити технічні можливості, щоб 100% державних послуг були доступні на порталі та в мобільному застосунку Дія.

Як буде насправді – побачимо в майбутньому. Але радує, що рух в напрямку цієї самої цифровізації все таки є, – дистанційно вже можна зареєструвати свій бізнес, підписати документ за допомогою електронного підпису, дізнатись про наявність та сплатити борги за відкритими виконавчими провадженнями чи штрафи ПДР.

Детальніше про всі існуючі зараз послуги розповіли минулого тижня на вебінарі “Дія – Соціальні ініціативи: що ми можемо робити онлайн уже сьогодні, але не могли ще вчора?”, який організували команди Єдиного порталу державних послуг Дія, програми Legal IT Hub та Pro Bono Lab Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя.

Щоб коронавірус не вчинив біди в Мінціфрі та в декількох десяткахів ГО, які записалися на вебінар, спілкувалися в ZOOM. На початку віртуального заходу керівник проєкту Дія Мстислав Банік пояснив, що Дія – не просто портал і застосунок, це – засіб спілкування людей з державою, причому на зрозумілій для суспільства мові. Як приклад він навів, відредагований текст роз’яснення МОЗ до онлайн послуги. “Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19”. Тепер Дія містить чіткий, зрозумілій опис послуги та покрокову інструкцію з її використання. Також експерт уточнив, що портал не пропонує послуги, а лише відображаєють інформацію про них.

Реєстрація бізнесу

На Єдиному порталі вже доступна послуга відкриття ФОП. За словами Мстислава Баніка, на подання заявки витрачається близько 10 хвилин, а сама реєстрація відбувається два робочих дні. Внесення змін до ФОП – 10 хвилин, а їх реєстрація займе один робочий день. Щоб закрити ФОП необхідно дві хвилини на заявку та доба на реєстрацію.

У квітні процедура повинна ще прискоритися, так як планується впровадження автоматичної реєстрації.

Керівник проєкту звернув увагу слухачів, на те, що половина всіх ФОП, які були відкриті в Україні в 2020-му році, подавали заявку безпосередньо через портал Дія. Всього ж цією послугою вже скористалися близько 400 тисяч користувачів.

Завжди окремою пригодою для представників бізнесу було відкриття ТОВ, що вимагає створення статуту. Зараз Дія пропонує використовувати готовий модельний статут. На порталі вже згенеровані типові блоки, людині потрібно тільки внести інформацію про свій бізнес. В результаті подача заяви на відкриття ТОВ займає зараз всього 20 хвилин, а реєстрація – один робочий день.

На практиці, можливо, знадобиться і більше часу, але на слайдах все це виглядало вражаюче.

єМалятко

Завдяки цій електронній послузі розробники обіцяють позбавити батьків від всіх кіл пекла державних установ. Мовляв, матуся, не виходячи з пологового будинку, зможе зробити:

 • державну реєстрацію народження;
 • визначення походження дитини (визначення батьківства);
 • реєстрацію місця проживання;
 • призначення допомоги при народженні дитини;
 • призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
 • реєстрацію у Державному реєстрі фізичнихфізічніх осіб – платників податків;
 • внесення належності новонародженої дитини до громадянства України;
 • внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номеру запису в ньому;
 • внесення даних дитини до Реєстру пацієнтів.

Судячи з інформації від експертів, на все про все у батьків піде не більше 20 хвилин. А сама заявка буде оброблятися до двох робочих днів.

Зараз послугу запроваджують по всій території України. Минулого року нею скористалися 72 відсотків новоспечених батьків і було зареєстровано близько 78 тисяч новонароджених.

Штрафи та борги

У застосунку Дія доступні: сповіщення про нові штрафи, перегляд штрафів та їх оплата. Також користувачі можуть переглядати всі виконавчі провадження, в яких їх визнано боржниками та сплачувати борги за відкритими виконавчими провадженнями.

Як зазначив Мстислав Банік, попит на останню послугу величезний. Нею вже користалися – 22 752 осіб (це без урахування боржників по аліментах) та сплатили 28 864 500 гривень.

Попит на сервіс не дивний. Адже зараз це, мабуть, єдиний спосіб дізнатися, чому вам раптом вирішили заблокувати всі рахунки.

Допомога по безробіттю

Людині, яка залишилася без роботи та перебуває в складній життєвій ситуації, держава гарантує допомогу. Але на практиці багатогодинні походи по різним центрам зайнятості тільки ускладнять її положення. Дія і в цьому випадку спростила процедуру подачі заяви про надання чи поновлення статусу безробітного та заяви про призначення чи поновлення допомоги по безробіттю.

Як зазначив керівник проєкту Дія, в грудні на порталі працювала послуга матеріальної допомоги для ФОП, які залишились без роботи під час локдауну. Деякі підприємці могли отримати 8 тисяч гривень. Через Дія заявки на допомогу подали 490 користувачів.

Підписання документів

На Єдиному порталі державних послуг можна підписати документ за допомогою електронного підпису. Зміст вашого документу за словами експертів, нікуди не передається. Він залишається у браузері, тому конфіденційність не може бути порушена. Ця послуга безкоштовна і не вимагає реєстрації на порталі.

Сьогодні існують також інші інструменти для підписання та обміну документами онлайн: Вчасно, PAPERLESS та DOCUMENT.ONLINE.

Будівельні послуги

Завдяки цифровізації будівельної сфери мають намір забезпечити прозорий цикл створення об’єкта будівництва. На порталі вже доступні вісім послуг:

 • Декларація про готовність об’єкта до експлуатації на підставі будівельного паспорту.
 • Дозвіл на виконання будівельних робіт.
 • Внесення змін у дозвіл на виконання будівельних робіт.
 • Анулюванне дозволу на виконання будіельних робіт.
 • Сертифікат про прийняття об’єкта в експлуатацію.

У квітніе Дiя планує презентувати ще декілько послуг, пов’язаних з будівництвом.

Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19

Зараз на щеплення йдуть за списком роботодавців працівники найбільш ризикових сфер: медики, військовослужбовці, силовики, вчителі. Але, в будь-якому випадку, влада має намір вакцинувати все населення країни. І цей лист очікування дозволить в майбутньому Міністерству охорони здоров’я ефективно розподілити вакцину за регіонами, а людям – обирати пункт щеплення, дату і час.
Після запису до листа очікування вакцинації від COVID-19 в Дія, користувач отримає сповіщення про те, що його черга наближається.

Послугою вже скористалися більше 200 000 осіб.

Після закінчення своєї презентації Мстислав Банік відповів на запитання представників соціальних ініціатив. Громадські організації, які займаються допомогою біженцям, поцікавилися, коли планується створити зручні онлайн сервіс для іноземців.

“Зараз в процесі узгодження питання створення сервісів для подання документів до навчальних закладів. Також цього року плануємо зробити перші кроки по е–резидентству, щоб іноземці могли стати резидентами України”, – сказав керівник проєкту Дія.

Також слухачі підняли питання про відмінність розмірів податків і зборів в кожному окремому регіоні. Мстислав Банік відповів, що зараз Дія намагається все це систематизувати, створити базу даних та довідник.

Мобільний застосунок

Детальніше про мобільний застосунок Дія розповів керівник експертної групи впровадження та оцінки якості надання електронних послуг Денис Іванов. За задумом Міністерства цифрової трансформації в ньому відображаються ідентифікаційні документи людини. Зараз там уже відображаються:

 • ID-картка, закордонний паспорт (біометричний).
 • Картка платника податків.
 • Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
 • Свідоцтво про народження.
 • Студентський квиток.
 • Посвідчення водія.
 • Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
 • Страховий поліс транспортного засобу.

Скористатися цими документами вже можна, наприклад, при отриманні посилки на пошті. Ще одна перевага, яку наводять творці програми, – відкрити рахунок в банку можна буде онлайн без будь-яких ксерокопій документів. Також доступна послуга передачі текстових даних із застосунку через QR-код для автоматичного заповнення документів в банку чи, до прикладу, в готелі при реєстрації.

Безпека даних

У присутніх на вебінарі виникло резонне питання до безпеки даних користувачів. Експерти Дiя стверджують, що особисті дані користувачів не зберігаються в застосунку, а відображаються лише під час авторизації та активного використання. Містяться вони в державних реєстрах. До того ж, розповіли історію про те, як їх система брала участь в одному з “Баг Баунті”. Програмісти з різних країн світу довго полювали за багами, але залишилися без здобичі.

Безумовно, своя дитина завжди залишається найкращою. Але ми не будемо забувати наш попередній вебінар на якому експертка з інформаційних прав та цифрової безпеки Експертного центру з прав людини Анастасія Апетик порадила, перш ніж десь залишати свої дані обов’язково ознайомитися з політикою інформаційної безпеки, а потім ще сто разів подумати, чи варто взагалі лишати деякі дані.

Загалом, вирішуйте самі, якими інструментами користуватися. А ми продовжуємо запрошувати експертів поділитися з вами своїм досвідом та корисною інформацією. За планом 18 березня – другий вебінар про можливості Дiя для юридичних осіб. Так що, якщо у вас є питання до творців цього проекту, реєструйтеся і задавайте їх.


Реєстрація

Програма Pro Bono Lab курується Українською фундацією правової допомоги. Діяльність реалізується спільно з експертами міжнародної організації PILnet, ZMINA. Центр прав людини та ІРЦ Правовий простір, за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.