Робота з ФОП з окупованих територій: поради бухгалтерки

Головна сторінка » Новини » Робота з ФОП з окупованих територій: поради бухгалтерки

ФОПи на окупованій території: чи можна з ними співпрацювати та як це робити

Багато фізичних осіб-підприємців через війну України з російською федерацією так і не здійснили перереєстрацію свого місцезнаходження на підконтрольну територію України. Розібратись зі складнощами, з якими стикаються ФОПи через війну, Фундації допомогла експертка Ольга Бабай.

Вона детально розповіла, що робити у разі, якщо місцезнаходження ФОП, з яким ви співпрцюєте — тимчасово окупована територія.

Що робити, якщо місцезнаходження ФОП тимчасово окуповане

Статтею 13 Закону України №1207 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що здійснення господарської діяльності юридичними особами, ФОПами та фізособами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їх податкової адреси на іншу територію України.

Тобто, алгоритм дій у разі потрапляння податкової адреси ФОПа до тимчасово окупованих територій — провести реєстрацію зміни місцезнаходження ФОПа.

Адже дії (правочини), які здійснюються господарськими суб’єктами, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, вважаються автоматично недійсними через невідповідність їх вимогам закону *.

*На такі правочини не поширюється дія положення абзацу другого ч. 2 ст. 215 ЦКУ, де вказано, що правочин є недійсним, якщо його недійсність встановлена законом. У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Згідно з п. 26 підр. 10 розд. ХХ ПКУ у разі здійснення нарахування (виплати) ФОП (незалежно від системи оподаткування), податковою адресою яких є тимчасово окупована територія, доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати.

При цьому на таких осіб не поширюється:

  • дія п. 177.8, де вказано, щопід час нарахування (виплати) фізичній особі — підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності;
  • дія пп. 2 п. 297.1 ПКУ, де вказано, що платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об’єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку першої — четвертої групи (фізичної особи) та оподатковані згідно з цією главою;

Що буде, якщо бізнес співпрацюватиме з ФОП з реєстрацією на окупованій території?

Будь-які доходи з джерелом їхнього походження з іншої території України, що нараховуються (виплачуються) на користь осіб, які мають податкову адресу на тимчасово окупованій території, оподатковуються за правилами, встановленими ПКУ для їхньої виплати (репатріації) за кордон України.

Це означає, що виплата  доходів  ФОПу з окупованих територій здійснюється  в тому ж порядку, що й іноземцю (тільки без права на уникнення подвійного оподаткування), тобто утримується ПДФО за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%.