По мірі того, як система безоплатної правової допомоги розширюється, до неї долучаються нові адвокати. Це означає, що Фундація продовжує виконувати свою роль у підтримці цієї системи, і за сприяння Ради Європи продовжує заходи з підвищення кваліфікації адвокатів.
Серед них — і серія із 25 дводенних тренінгів для адвокатів на тему «Кримінальний процесуальний кодекс України: застосування крізь призму європейських стандартів», який завершився 22 грудня.
Тренінги на базі правових клубів Pravokator дозволили 500 адвокатам через спілкування з колегами та вирішення практичних завдань знайти нові підходи до вирішення кримінальних справ.
— Головним завданням тренінгів було обговорити найкращі способи надання правової допомоги відповідно до КПК України у світлі практик Європейського суду з прав людини, щоб мати змогу використовувати кращі міжнародні стандарти. Адже на сьогодні практика Європейського суду з прав людини залишається певною екзотикою в українських судах. Система безоплатної правової допомоги поширює кращі практики у правовому середовищі, навчаючи не тільки адвокатів, але і інші сторони кримінального процесу, — зазначив Микола Сіома, директор Української фундації правової допомоги.
Програма була підготовлена групою адвокатів-тренерів, які попередньо брали участь у навчаннях з Конвенції та тренерських навичок під проводом групи консультантів Ради Європи.
Як каскадні тренінги вплинули на підготовку адвокатів?
Тренінги показали свою надзвичайну ефективність — за інформацією Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги, під кінець каскадів кількість адвокатів, які бажають взяти в них участь, перевищила можливості організаторів.
— Програма тренінгів є всеохоплюючою і, в той же час, дає можливість опанувати основні зміни в законодавстві та нові підходи до вирішення проблемних питань захисту у кримінальному провадженні. Адвокати, які співпрацюють з системою і пройшли тренінг, відзначили його надзвичайну корисність та своєчасність. Проведення дводенних тренінгів довело ефективність такого підходу, — зазначив Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання безоплатної допомоги.
Як зазначила Ольга Дубінська, радниця з правових питань проекту “Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні” Ради Європи в Україні, під час укладання програми тренінгів експертна група доклала зусиль, щоб звертатися до Європейської конвенції з прав людини та відповідної практики Європейського суду з прав людини не як до чогось окремого, відірваного від життя.
— Ішлося про Кримінальний процесуальний кодекс України крізь призму норм Конвенції, витлумачених Європейським судом, тобто, застосування КПК у спосіб, що забезпечує дотримання Конвенції. Це має неабияке значення, адже Конвенція та практика Європейського суду є частиною українського законодавства, і від того, наскільки адвокати розуміють їх роль, залежить захист прав їхніх клієнтів., — зазначила Ольга Дубінська.
Від тренінгів для адвокатів до перевірки якості надання БПД
Формат тренінгів у подальшому може трансформуватись під конкретний регіон, за словами Олексія Бонюка.
Ольга Дубінська зазначила, що пріоритетним завданням для Ради Європи в Україні є сприяння побудові механізму забезпечення якості правової допомоги, включно з інституалізацією навчальної системи. Тому тренінги з підвищення кваліфікації — тільки один аспект ініціативи. Ще одна стратегічно важлива ціль — створення моделі управління якістю надання БПД.
— Для виконання цієї мети було створено Комісію експертно-правового аналізу з надання безоплатної правової допомоги, у яку увійшли Українська фундація правової допомоги у співпраці, Національна асоціація адвокатів України, Координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги та Українська Гельсінська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група. Комісія має сформувати прототип моделі управління якістю, критерії відбору адвокатів, які будуть здійснювати експертно-правовий аналіз, надати інструменти для їх роботи. У майбутньому за підтримки Ради Європи і Міжнародного фонду Відродження ми розраховуємо пропілотувати цю модель управління якістю у БПД і створити можливість у самій системі бути впевненим, що правова допомога надається якісно, — розповів Микола Сіома.
Каскадні тренінги «Кримінальний процесуальний кодекс України: застосування крізь призму європейських стандартів» для адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, відбувались у рамках реалізації грантової ініціативи «Удосконалення моделі управління якістю в державній системі безоплатної правової допомоги», впроваджуваної Українською фундацією правової допомоги та фінансованої Радою Європи.