Як покращити якість надання правової допомоги? Від тренінгів для адвокатів до перевірки якості надання БПД

Головна сторінка » Новини » Як покращити якість надання правової допомоги? Від тренінгів для адвокатів до перевірки якості надання БПД

По мірі того, як система безоплатної правової допомоги розширюється, до неї долучаються нові адвокати. Це означає, що Фундація продовжує виконувати свою роль у підтримці цієї системи, і за сприяння Ради Європи продовжує заходи з підвищення кваліфікації адвокатів.

Серед них — і серія із 25 дводенних тренінгів для адвокатів на тему «Кримінальний процесуальний кодекс України: застосування крізь призму європейських стандартів», який завершився 22 грудня.

Тренінги на базі правових клубів Pravokator дозволили 500 адвокатам через спілкування з колегами та вирішення практичних завдань знайти нові підходи до вирішення кримінальних справ.

— Головним завданням тренінгів було обговорити найкращі способи надання правової допомоги відповідно до КПК України у світлі практик Європейського суду з прав людини, щоб мати змогу використовувати кращі міжнародні стандарти. Адже на сьогодні практика Європейського суду з прав людини залишається певною екзотикою в українських судах. Система безоплатної правової допомоги поширює кращі практики у правовому середовищі, навчаючи не тільки адвокатів, але і інші сторони кримінального процесу, — зазначив Микола Сіома, директор Української фундації правової допомоги. 

Програма була підготовлена групою адвокатів-тренерів, які попередньо брали участь у навчаннях з Конвенції та тренерських навичок під проводом групи консультантів Ради Європи.

Як каскадні тренінги вплинули на підготовку адвокатів?

Тренінги показали свою надзвичайну ефективність — за інформацією Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги, під кінець каскадів кількість адвокатів, які бажають взяти в них участь, перевищила можливості організаторів.

— Програма тренінгів є всеохоплюючою і, в той же час, дає можливість опанувати основні зміни в законодавстві та нові підходи до вирішення проблемних питань захисту у кримінальному провадженні. Адвокати, які співпрацюють з системою і пройшли тренінг, відзначили його надзвичайну корисність та своєчасність. Проведення дводенних тренінгів довело ефективність такого підходу, — зазначив Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання безоплатної допомоги.

Як зазначила Ольга Дубінська, радниця з правових питань проекту “Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні” Ради Європи в Україні,  під час укладання програми тренінгів експертна група доклала зусиль, щоб звертатися до Європейської конвенції з прав людини та відповідної практики Європейського суду з прав людини не як до чогось окремого, відірваного від життя.

— Ішлося про Кримінальний процесуальний кодекс України крізь призму норм Конвенції, витлумачених Європейським судом, тобто, застосування КПК у спосіб, що забезпечує дотримання Конвенції. Це має неабияке значення, адже Конвенція та практика Європейського суду є частиною українського законодавства, і від того, наскільки адвокати розуміють їх роль, залежить захист прав їхніх клієнтів., — зазначила Ольга Дубінська.

Від тренінгів для адвокатів до перевірки якості надання БПД

Формат тренінгів у подальшому може трансформуватись під конкретний регіон, за словами Олексія Бонюка.

Ольга Дубінська зазначила, що пріоритетним завданням для Ради Європи в Україні є сприяння побудові механізму забезпечення якості правової допомоги, включно з інституалізацією навчальної системи. Тому тренінги з підвищення кваліфікації — тільки один аспект ініціативи. Ще одна стратегічно важлива ціль — створення моделі управління якістю надання БПД.

— Для виконання цієї мети було створено Комісію експертно-правового аналізу з надання безоплатної правової допомоги, у яку увійшли Українська фундація правової допомоги у співпраці, Національна асоціація адвокатів України, Координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги та Українська Гельсінська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група. Комісія має сформувати прототип моделі управління якістю, критерії відбору адвокатів, які будуть здійснювати експертно-правовий аналіз, надати інструменти для їх роботи. У майбутньому за підтримки Ради Європи і Міжнародного фонду Відродження ми розраховуємо пропілотувати цю модель управління якістю у БПД і створити можливість у самій системі бути впевненим, що правова допомога надається якісно, — розповів Микола Сіома.

Каскадні тренінги «Кримінальний процесуальний кодекс України: застосування крізь призму європейських стандартів» для адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, відбувались у рамках реалізації грантової ініціативи «Удосконалення моделі управління якістю в державній системі безоплатної правової допомоги», впроваджуваної Українською фундацією правової допомоги та фінансованої Радою Європи.