Консультація параюриста. Як оскаржити неправомірні рішення чи дії медичних працівників?

Головна сторінка Новини Консультація параюриста. Як оскаржити неправомірні рішення чи дії медичних працівників?

«Маю інвалідність третьої групи. Мені було необхідне направлення на консультацію у хірурга в обласній лікарні для планової госпіталізації. Однак мій лікар спочатку знаходив відмовки («система висне», «пізніше надішлю»), а потім сказав, що я маю одразу йти до обласної лікарні. Але для отримання консультації в обласній лікарні мені потрібно направлення від мого лікаря. Як вирішити цю ситуацію?»

З такою історією зіштовхнувся харків’янин, який звернувся за порадою до параюристів Східного регіону.

Відповіді на всі питання — у статті від параюристів на чолі з Яною Токарь, керівницею команди та юрисконсультом Юридична клініка Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.

Як регулюються відносини лікар-пацієнт в Україні?

Згідно з Законом України “Про охорону здоров’я” та Порядком надання первинної медичної допомоги, первинна медична допомога (далі – ПМД) – це медична допомога, що передбачає надання консультації, проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, направлення для надання пацієнту спеціалізованої медичної допомоги тощо.

Лікар з надання ПМД – це лікар загальної практики – сімейний лікар, лікар-педіатр, лікар-терапевт.

У яких випадках лікар може відмовити у видачі направлення?

До обов’язків особистого лікаря входить направлення відповідно до медичних показань пацієнта, який не потребує екстреної медичної допомоги, для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

Тобто лікар з надання ПМД має виписати направлення до вузького спеціаліста, однак він може відмовити у видачі направлення у випадку, якщо вважає, що це необхідно, наприклад, у разі, коли пацієнт не має симптомів або показань до відвідування вузького спеціаліста.

Якщо мають місце планові консультації у вузьких спеціалістів, інструментальні та лабораторні обстеження, планові госпіталізації, то умовою для отримання спеціалізованої медичної допомоги безоплатно є електронне направлення.

Детальна інформація щодо електронного направлення міститься у роз’яснення НСЗУ від 23.10.2021.

Слід наголосити, що є випадки, в яких електронне направлення не потрібно, а медична допомога надається безоплатно:

  • якщо пацієнт звертається до лікаря первинної ланки, гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра, педіатра, а також лікаря, у якого пацієнт з хронічним захворюванням перебуває під наглядом;
  • якщо пацієнт отримує послугу платно – офіційно з оплатою через касу медичного закладу;
  • якщо пацієнт потребує невідкладної медичної допомоги.

Тож якщо ви хочете отримати направлення до вузького спеціаліста і отримати послугу безкоштовно, тоді необхідно, щоб лікуючий лікар виписав електронне направлення. Але якщо ви отримуєте послугу платно, тоді не треба цього направлення.

Що робити, якщо лікар порушує свої обов’язки?

Ви можете поскаржитись усно або письмово. Найбільш ефективним вважається письмове звернення, оскільки воно реєструється, і установа зобов’язана надати на нього відповідь. Якщо ви подаєте заяву особисто, вимагайте, щоб вона була зареєстрована, а якщо надсилаєте поштою, то використовуйте рекомендований лист або лист з повідомленням про вручення. Якщо звернення подається електронною поштою, необхідно вказати адресу електронної пошти, на яку має прийти відповідь. Це вимога Закону України “Про звернення громадян”.

У заяві важливо зазначити:

  • прізвище, ім’я, по батькові повністю;
  • місце проживання;
  • суть питання і чітке формулювання прохання чи вимоги; якщо ви хочете бути присутнім при розгляді звернення, потрібно це вказати;
  • підпис і дату.

Який алгоритм дій, якщо медпрацівники порушують ваші права:

  1. зверніться до головного лікаря із письмовою заявою/скаргою і попросіть її зареєструвати (в такому разі вам зобов’язані надати відповідь);
  2. якщо не вдалося владнати ситуацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я вашого міста чи області з письмовою заявою/скаргою і попросіть вхідний номер (це допоможе дізнаватися хід розгляду вашого питання);
  3. ще можна звернутися на гарячу лінію місцевих органів виконавчої влади або на гарячу лінію Уряду за телефоном 1545.

Незалежно від рівня розгляду звернень це завжди безоплатно.

Якщо на жодному з етапів не вдалося владнати ситуацію, пацієнт має право звернутись до суду.

У разі необхідності юридичної допомоги можна звернутись до Центрів з надання безоплатної правової допомоги.

Проєкт здійснюється Українською фундацією правової допомоги та Координаційним центром з надання Безоплатна правова допомога за підтримки Mott Foundation.