Консультація параюриста. Чи потрібно ставати на облік військовозобов’язаним переселенцям?

Головна сторінка Новини Консультація параюриста. Чи потрібно ставати на облік військовозобов’язаним переселенцям?

До команди параюристів Східного регіону звернулася жінка з родини переселенців. Коли вони з чоловіком реєструвались як ВПО у Центрі надання адміністративних послуг, працівники центру наголосили, що її чоловікові треба терміново стати на військовий облік.

“Жінка попросила роз’яснення, чи дійсно треба її чоловікові ставати на військовий облік, якщо він вже на обліку за місцем проживання”, – розповідає Яна Токарь, керівниця команди параюристів Східного регіону та юрисконсульт Юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

  • Чи треба ставати на військовий облік військовозобов’язаним ВПО?
  • Чи потрібно ставати на військовий облік, якщо переїхав, але не отримав довідку переселенця?

Читайте у роз’ясненні від параюристів Cхідного регіону.

Взяття на військовий облік військовозобов’язаних

З 24 лютого 2022 року в Україні триває загальна мобілізація, і всі чоловіки віком від 18 до 60 років, які не були звільнені від військової служби відповідно до Закону від 25.03.1992 № 2232-XII  «Про військовий обов’язок і військову службу» або відстрочені від неї відповідно до Закону від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вважаються військовозобов’язаними.

Військовий облік українців в Україні та за її межами регулюється Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів, затвердженим постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року. Ч. 3 статті 37 Закону № 2232-XII визначає, що призовники, військовозобов’язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов’язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.

Чи повинні ставати на військовий облік військовозобов’язані ВПО?

Відповідно до статті 21 Порядку №1487 взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Для взяття на військовий облік, ВПО мають надати такі документи:

  • заява;
  • паспорт громадянина України;
  • військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;

Для осіб звільнених у запас потрібно подати обліково-послужну картку, припис військової частини.

Для звільнених за станом здоров’я або сімейними обставинами – свідоцтво про хворобу та інші документи, які підтверджують законність дострокового звільнення;

Додатково у разі наявності подається рішення військово-лікарських комісій про придатність за станом здоров’я для проходження військової служби в мирний або у воєнний час.

Варто додати, що якщо ваші особисті або військово-облікові документи були втрачені, вам слід звернутися до призовного пункту. У цьому випадку ви повинні надати довідку про взяття на облік ВПО.

Чи потрібно ставати на військовий облік, якщо переїхав, але не отримав довідку переселенця?

Українці призовного віку мають стати на військовий облік за новим місцем проживання. Немає значення, чи має чоловік довідку внутрішнього переселенця, чи ні.