Знищене або пошкоджене майно: яка процедура отримання компенсації

Головна сторінка Новини Знищене або пошкоджене майно: яка процедура отримання компенсації

Процедура отримання компенсації за знищене або пошкоджене майно: які є нюанси.

— З таким питанням звернулась жінка з Бахмута, її квартира у місті повністю зруйнована. У березні минулого року вона переїхала до Кропивницького, і до сьогодні проживає тут в соціальному гуртожитку для переселенців, — розповідає Юлія Корнєєва, координаторка параюристів Центрального регіону.

Закон про компенсацію знищеного або пошкодженого майна набув чинності два дні назад. Юлія Корнєєва розбиралась для Фундації, хто зможе отримати відшкодування та які є види компенсації. 

Довідка. 22 травня 2023 року набув чинності Закон України №2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».

Він визначає перелік отримувачів компенсації за знищене та пошкоджене житло, її види, також — механізм оцінки втрат і порядок ухвалення рішення про надання коштів.

Розберемо ключові зміни, які впроваджуються Законом:

 1. Створення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації в кожній громаді.

Така норма вводиться з огляду на те, що подання заяви про надання компенсації здійснюється незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) отримувача компенсації або місця розташування знищеного об’єкта нерухомого майна.

 1. Розгляд заяви — не більше 30 календарних днів з дня подання.

Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна може бути подана кожним співвласником окремо або одним зі співвласників такого об’єкта.

Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об’єкта нерухомого майна окремо.

 1. Деталі щодо подання заяви про компенсацію пошкодженого або зруйнованого житла:
 • в електронній формі — засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
 • у паперовій формі — через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

До заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна додаються:

1) копія документа, що підтверджує право власності на об’єкт нерухомого майна;

2)  копія свідоцтва про право на спадщину щодо компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна – у разі подання заяви спадкоємцем особи;

 1. Черговість розгляду заяв про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна

Розгляд заяв про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна здійснюється у порядку черговості їх надходження у розрізі:

1) кожного населеного пункту (для знищених об’єктів нерухомого майна, які розташовуються (розташовувалися) поза межами населеного пункту, – у розрізі території кожної територіальної громади);

2) способу надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна у межах території відповідної територіальної громади.

Облік черговості надходження заяв про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна здійснюється автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Рішення про надання/відмову компенсації підлягає затвердженню рішенням виконавчого органу, ВАНП, ВЦАНП протягом п’яти календарних днів з дня прийняття рішення Комісією.

 1. Порядок ухвалення рішення про надання коштів

Компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна надається шляхом:

1) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім’я отримувача компенсації;

2) фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.

 1. Джерела фінансування компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна є:
 • кошти державного (у тому числі Фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури, Фонду ліквідації наслідків збройної агресії) та місцевих бюджетів;
 • кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
 • міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
 • репарації або інші стягнення з Російської Федерації;
 • інші джерела, не заборонені законодавством України.

Органи місцевого самоврядування можуть затверджувати місцеві програми та створювати фонди з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об’єктів нерухомого майна.

При підготовці матеріалу використовуватись наступні матеріали:

Аналіз закону про компенсацію пошкодженого та знищеного майна внаслідок бойових дій

Набув чинності Закон щодо компенсації за пошкоджене та знищене майно