Військовий отримав поранення. Які документи йому необхідно оформити, аби отримати виплати?

Головна сторінка Новини Військовий отримав поранення. Які документи йому необхідно оформити, аби отримати виплати?

Нещодавно до Артема Кривцова, координатора параюристів Південного регіону  звернулися за юридичною консультацією батьки військовослужбовця, який отримав тяжке поранення (втратив ліву руку) під час виконання бойового завдання.

Основними питаннями від батьків пораненого військового до параюриста стали:

  • етапи проходження лікування з правової точки зору,
  • оформлення інвалідності,
  • проходження військово-лікарської комісії,
  • оформлення матеріальної соціальної допомоги та подальша реабілітація.

Для Фундації Артем підготував консультацію, де розібрався з цими питаннями, а також вказав на нюанси, з якими можуть стикнутися військові під час оформлення документів.

Після отримання поранення, військовослужбовця першочергово відправляють до найближчого пункту медичної служби військової частини (підрозділу) або польового (сортувального) пункту відповідної військової частини (підрозділу) з метою надання кваліфікованої первинної медико-санітарної допомоги.

Медичний огляд здійснюється лікарем медичної служби військової частини (підрозділу). Після огляду лікар приймає рішення щодо подальшої евакуації та госпіталізації військовослужбовця та надання кваліфікованої медичної допомоги з елементами операційного втручання.

У разі тяжкого поранення військовослужбовця госпіталізують до закладу охорони здоров’я Міністерства оборони України або до відповідної медичної установи цивільного спрямування. Які дії необхідно зробити до чи під час госпіталізації, аби оформити виплати, читайте далі.

Навіщо необхідна довідка про обставини травми й де її взяти

Одним із основних документів, який необхідно мати для проходження подальшої військово-лікарської комісії та медико-соціальної експертизи є довідка про обставини травми.

Ця довідка є доказом поранення військовослужбовця.

Оформлення довідки здійснюється після написання відповідного рапорту до командира військової частини (підрозділу). Подання рапорту здійснюється в індивідуальному порядку або через медичний заклад, де лікується поранений військовослужбовець.

Довідка містить важливі дані щодо ситуаційних засад отримання поранення, місця, часу отримання поранення, та доказовим виключенням про те, що поранення отримано не в стадії алкогольного сп’яніння. Довідка оформлюється після проведення відповідного службового розслідування за фактом поранення військовослужбовця, яке може тривати від 1 до 2 місяців.

Якщо довідку з якихось причин не видають, то в такому випадку необхідно звернутися зі скаргою до відповідного оперативного командування, якому підпорядковується військова частина (підрозділ), Військової служби правопорядку або на гарячу лінію Міністерства оборони України. Також можна отримати безоплатну вторинну правову допомогу від системи безоплатної правової допомоги.

Одноразова виплата через поранення

У разі, якщо військовий дістав поранення під час виконання бойового завдання, він має право на кілька грошових виплат.

 На період проходження лікування військовослужбовець отримує 100 000 гривень додаткової грошової винагороди. Також зберігається виплата грошового забезпечення! Під час перебування військовослужбовця на реабілітації, грошова винагорода виплачується тільки у разі отримання тяжкого поранення. Ступінь поранення визначається військово-лікарською комісією!

Виписка військовослужбовця: моменти, на які треба звернути увагу

Виписка військовослужбовця з медичного закладу Міністерства оборони України здійснюється після видачі всіх необхідних медичних документів військовослужбовцю. Військовослужбовець після виписки зобов’язаний з’явитися до військової частини самостійно або з представником-супроводжувачем військової частини. Щоб уникнути проблем з Військовою службою правопорядку, в разі самостійного прибуття військовослужбовця, начальник лікувального закладу зобов’язаний за п’ять днів до виписки військовослужбовця повідомити про це командира військової частини, з якої військовослужбовець прибув на лікування.

Якщо військовослужбовець проходив лікування в медичному закладі цивільного спрямування, йому видається виписний епікриз, який має таку ж саму юридичну силу, як і медичний документ з медичного закладу Міністерства оборони України.

На підставі виписного епікризу військовослужбовець направляється на проходження військово-лікарської комісії до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Направлення на проходження військово-лікарської комісії видає командир військової частини, начальник (головний лікар) військового медичного закладу або начальник ТЦК та СП. У разі відсутності відповідного направлення висновок військово-лікарської комісії не буде містити інформації щодо придатності, а тільки встановлення факту поранення та рекомендації на реабілітацію.

Щодо проходження подальшої додаткової реабілітації або отримання соціальної матеріальної допомоги військовослужбовцю можемо порекомендувати звернутися за консультаціями до Міністерства у справах ветеранів України, відповідної обласної військової адміністрації або місцевої ради.

Поетапно про порядок дій у разі поранення читайте також у Правовому навігаторі для військових, які отримали поранення від правозахисного центру для військовослужбовців “Принцип”.