Через відсутність ефективної комунікації та нерозуміння способів взаємодії між адвокатами, представниками та клієнтами сервісних організацій, вразливі до ВІЛ люди не завжди могли отримати допомогу адвоката. Існувала думка, що сервісним організаціям (зокрема, тим, клієнти яких — люди з наркозалежністю, ВІЛ-інфіковані, секс-працівники) часто потрібна допомога адвоката для вирішення усіх правових проблем їх клієнтів.
Представники сервісних організацій зазначають, що допомога адвокатів потрібна їх клієнтам лише в окремих ситуаціях, часто пов’язаних із їх правом на медичну допомогу та у випадках взаємодії з правоохоронними органами. В усіх інших випадках сервісні організації спроможні забезпечити юридичну підтримку клієнтів власними силами. Адвокати ж кажуть, що частими були випадки, коли клієнти, які зверталися через сервісну організацію, зловживали або нехтували допомогою адвоката.
Для того, щоб зрозуміти, з якими саме правовими проблемами зіштовхуються клієнти сервісних організацій (зокрема, уразливі до ВІЛ люди), а також пріоритезувати ті проблеми, у яких для допомоги клієнтам сервісним організаціям потрібно звертатись до адвоката, Фундація провела дослідження. За його результатами був складений шорт-лист правових проблем, серед яких найбільш актуальними для вразливих до ВІЛ людей стали питання медичного характеру, а також проблеми затримання їх правоохоронними органами (у опитуванні взяли участь люди, які приймають замісну-підтримувальну терапію, наркозалежні, а також секс-працівники).
На основі отриманих результатів та тривалих переговорів, Фундація разом з Українською Гельсінською спілкою з прав людини, сервісними організаціями “ВОНА”, “ВОЛНА”, “Легалайф-Україна”, “Надія та Довіра” визначила можливості підтримки роботи адвоката у наданні допомоги вразливим до ВІЛ групам населення та підписали Меморандум про співпрацю. Спільно з партнерами Фундація розробила модель взаємодії “клієнт-сервісна організація-адвокат”, а також інструменти для такої взаємодії, що будуть зручними для усіх сторін.
Модель взаємодії “клієнт — організація — адвокат” передбачає, що клієнт звертається до сервісної організації із правовою проблемою. Отримавши запит, організація перевіряє відповідність суті запиту проблемам, визначеним умовами Меморандуму про співпрацю. Якщо клієнт звертається з питанням, яке підпадає під визначений перелік справ, організація передає їх адвокату. Отримавши запит від організації, адвокат надає відповіді у форматі консультації на умовах Pro Bono. У випадку, коли проблема клієнта потребує звернення до суду та/або є стратегічною справою: адвокат працює з клієнтом тільки за узгодженим чек-листом за можливості винагороди роботи адвоката з боку організацій-підписантів Меморандуму.
Для початку реалізації такої моделі взаємодії 11-12 серпня у Києві відбувся практикум “Захист прав вразливих до ВІЛ груп населення”, участь у якому взяли найбільш вмотивовані та зацікавлені у роботі з вразливими до ВІЛ групами населення адвокати. Під час практикуму адвокати разом із тренерами розібрали кейси надання правової допомоги клієнтам сервісних організацій з точки зору медичного аспекту, захисту від дискримінації, взаємодії з правоохоронними органами. Також учасники та учасниці розглянули інші правові питання клієнтів сервісних організацій, а також зрозуміли, як ефективніше налагодити комунікацію з клієнтом сервісної організації.
За результатами практикуму адвокати зазначають, що запропонована модель співпраці може допомогти людям вразливим до ВІЛ почати довіряти адвокату у вирішенні правових проблем: “Уразливі до ВІЛ люди не можуть одразу “відкритися” адвокату. Але якщо вони будуть впевнені, що адвокат, до якого він звертається “свій” — розуміє особливості та проблеми, довіра буде”, — зазначили адвокати Лариса Стародубцева та Віта Мусатенко.
“В нас є бачення, бажання і є алгоритм. Та тільки в практиці ми зможемо побудувати ефективну й конструктивну модель. Ми станемо містком між вразливими до ВІЛ категоріями населення та суспільством”, — вважає адвокат, експертка з медичного права Лариса Гретченко.
Дякуємо всім адвокатам, які долучились до практикуму та готові до співпраці. Дякуємо тренерам та запрошеним учасникам, нашим партнерам — організаціям, які працюють з вразливими групами населення.
Діяльність відбувається за підтримки ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».