Про ефективність досудового розслідування – сьогодні на JustConf 2020

Головна сторінка Кримінальна юстиція Про ефективність досудового розслідування – сьогодні на JustConf 2020

Керівник Управління дотримання прав людини Національної поліції України – УДПЛ Руслан Горяченко та директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома презентували одну з тем-хедлайнерів конференції JustConf 2020 – впровадження системи Custody Records в роботу територіальних відділень Національної поліції України та досвід роботи системи в ізоляторах тимчасового тримання.

Система електронного обліку та відеофіксації Custody Records створена задля посилення гарантій захисту прав затриманих осіб та поліцейських. Це поєднання електронного документування, цілодобового відеоспостереження, впровадження відповідних політик, процедур та запровадження штатних посад – осіб відповідальних за захист прав людини у структурних підрозділах національної поліції, інспекторів з дотримання прав людини.

“Сьогодні в українській системі правоохоронних органів є декілька фундаментальних проблем. Одна з таких – практика неофіційних затримань. Наприклад, в середньому, лише в 1 випадку з 30 складається протокол про затримання особи. Інші 29 – потрапляють до відділка у статусах – «доставлені», «запрошені». Custody Records – це інноваційний інструмент, що дає можливість фіксації подій, що відбуваються з усіма, хто переступає поріг установ органів правопорядку. У першу чергу – це ведення електронного досьє щодо затриманих осіб”, – зазначив Микола Сіома.  

Порушення прав затриманих – це дуже дорого для нашої держави

Вартість обладнання системи, що має помітно зменшити кількість випадків порушень прав людини у відділеннях поліції, за словами Руслана Горяченко, співставна з обсягом виплат, які здійснює держава у справах, виграних громадянами проти держави у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). “720 справ було виграно громадянами України в ЄСПЛ. Це велика сума. Порушення прав затриманих – це дуже дорого для нашої держави”, – підкреслив Руслан Іванович. 

Наразі система працює і добре себе зарекомендувала в ізоляторах тимчасового тримання в Дніпрі, Херсоні, Сарнах та Кропивницькому, очікується презентація працюючої моделі “відділ поліції – ізолятор тимчасового тримання” у Харкові. Національна поліція також оголосила про плани впровадження системи Custody Records в усіх ізоляторах та відділеннях поліції.

“Альтернативи системі Custody Records у тому щоб мати повну достовірну інформацію про всі події в установах Національної поліції — немає. Або ми використовуємо якісний інструмент аналізу контролю і звітності, або ж залишаємося вразливими від непевності щодо реального стану справ”, – резюмує Микола Сіома.