Cистему «Custody Records» планують запровадити у десяти підрозділах поліції Харківської області

Головна сторінка Cистему «Custody Records» планують запровадити у десяти підрозділах поліції Харківської області

Представники та представниці державних інституцій та неурядових організацій, які спільно займаються впровадженням системи електронної фіксації всіх дій із затриманими особами, із робочим візитом відвідали міста Харків та Сєвєродонецьк. Експерти ознайомилися з умовами забезпечення прав затриманих осіб в ізоляторах тимчасового тримання та відділах поліції, де нещодавно впроваджено «Custody Records», а також отримали зворотний зв’язок від поліцейських щодо роботи системи. Подробиці робочого візиту, читайте далі.

Тренінговий полігон для роботи з «Custody Records»

На Харківщині електронну систему фіксації всіх дій із затриманими особами «Custody Records» вже тестують. Її впровадили та почали пілотне використання у відділі поліції № 1 Харківського районного управління поліції та в ізоляторі тимчасового тримання № 1 м. Харкова.

Також системою оснащено і приміщення тренінгового полігону Харківського університету внутрішніх справ, який відвідали учасники та учасниці робочого візиту. Тренінговий полігон – імітує справжній відділ поліції. Там є кімната для прийому громадян, приміщення чергової частини та службовий кабінет інспектора з дотримання прав людини із виокремленою зоною для проведення інтерв’ю затриманого та поліцейського, який здійснив фактичне затримання.

У всіх приміщеннях тренінгового полігону налаштовано відеоспостереження, яке супроводжується внесенням інформації про всі дії із затриманими особами до інформаційної підсистеми «Custody Records»: у кімнаті для очікування спілкування з інспектором з дотримання прав людини, кімнаті для конфіденційного побачення затриманого із захисником (обладнана відеокамерою, проте, не фіксує аудіозапис розмови для забезпечення конфіденційності), кімнаті слідчих дій для проведення першочергових заходів із затриманими особами та кімнаті для затриманих.

«Custody Records» — передова європейська практика, що дає змогу захистити права людини. Головною метою підсистеми є чіткий контроль, який сприяє запобіганню неналежній поведінці поліцейських стосовно затриманих або відвідувачів, які перебувають у підрозділі поліції. Водночас система захищає поліцейських від можливих провокацій. Поступове впровадження цієї підсистеми є одним із наших пріоритетних завдань на сьогодні», – зазначив під час зустрічі в університеті внутрішніх справ Руслан Горяченко, начальник Управління дотримання прав людини Національної поліції України.

Роман Романов, директор програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження», уточнив, що при створенні «Custody Records» був врахований досвід Сполученого Королівства (Великобританії), при цьому сама система є унікальною, вона адаптована під українські реалії відповідно до наявних запитів.

«ГУНП у Харківській області стало першим органом Нацполіції, який взяв зобов’язання впровадити в роботу територіальних підрозділів систему Custody Records. Ця система вже зараз демонструє гарні результати. До кінця року ми плануємо, щоб в області було 10 відділів поліції, оснащених такою системою, чому вже зараз готова сприяти як місцева влада, так і національні та міжнародні партнерські організації», – зазначив Андрій Рубель, начальник Головного управління Національної поліції в Харківській області.

Дмитро Швець, перший проректор Харківського університету внутрішніх справ, наголосив, що використання можливостей «Custody Records» в освітньому процесі дозволить курсантам і слухачам сформувати уявлення та отримати необхідні для опанування системи вміння та практичні навички (зокрема, створення єдиного електронного досьє на затриману особу, фіксація всіх аспектів, пов’язаних із її затриманням та забезпечення дотримання основних гарантій, які надаються затриманим особам).

З цього приводу директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома зазначив, що підготовка інспекторів з дотримання прав людини є ключовим елементом, тому що без професійного навчання зазначених поліцейських, система не зможе повноцінно та якісно функціонувати.

Як працює «Custody Records» у відділенні поліції та ізоляторі тимчасового тримання?

Повний цикл системи вже є в Харкові – нею оснащено відділі поліції та ізолятор тимчасового тримання. Це дозволяє відстежувати перебування особи в умовах обмеження волі під контролем поліції, саме з моменту фактичного затримання, надалі перебування в підрозділі поліції, та надалі – поміщення до ізолятора тимчасового тримання, СІЗО, доставлення до суду або ж звільнення з-під варти.

Олександр Сушко та Роман Романов під час огляду ІТТ № 1 м. Харків

Система «Castody Records» передбачає максимальну прозорість всіх дій із особою, яка підозрюється у вчиненні злочину, від моменту затримання до моменту вибуття з-під контролю поліції. Ця система максимально мінімізує людський фактор, коли комусь можливо схочеться застосовувати надмірну силу, примус, і тим самим протиправною поведінкою “вибити” якісь зізнання. Система «Custody Records» та контроль з боку інспекторів з дотримання прав людини унеможливлює таке ставлення до затриманих, та ті жахи на кшталт «травневих подій 2020 року у Кагарлицькому відділі поліції» – зазначив Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження».

Можливості системи продемонстрували у відділі поліції № 1 Харківського районного управління поліції № 1. Біля нього делегацію зустріли правоохоронці. Вони пояснили, що інформація в систему «Custody Records» щодо затримання особи, вноситься безпосередньо на місці вчинення правопорушення в службовий планшет, після чого зазначені дані відображаються в підрозділу поліції, до якого буде доставлений правопорушник. Автоматичний обмін інформацією між сервером Національної поліції України та Координаційного центру з надання правової допомоги Мін’юсту про факт затримання осіб, перебуває на стадії розробки, наразі таке повідомлення здійснюється відповідно до законодавства засобами телефонного зв’язку.

Зустріч з адвокатом

«Система «Custody Records» забезпечує для затриманих осіб ранній доступ для правової допомоги. Це гарантія того, що їх затримання не приховають, а право на захист буде дотримано. У випадках, пов’язаних із кримінальними правопорушеннями, прибуде адвокат, який призначається одним з центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги”, – зазначив Олександр Баранов, керівник Координаційного центру з надання правової допомоги.

Зліва направо: Микола Сіома, Олександр Сушко та Олександр Баранов

«Минулого року в червні, під час першої в Україні Координаційної наради керівників правоохоронних органів з питань протидії катуванням було запропоновано необхідність впровадження системи «Custody Records» в органах правопорядку. Це важливо для органів прокуратури, по-перше, тому що це – превентивний захід. По-друге, ця система допомагає якісно і швидко реагувати на можливі заяви або повідомлення про порушення прав людини. Маючи доступ до цієї системи, ми можемо швидко отримати інформацію, яка підтвердить або спростує наявність порушення», – зазначив Юрій Бєлоусов, начальник Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Офісу Генерального прокурора.

Ознайомившись з умовами забезпечення прав затриманих осіб у відділі поліції, делегація відвідала ІТТ № 1 м. Харків, а наступного дня – ІТТ №1 м. Сєвєродонецьк.

Юрій Бєлоусов (зліва)

Додаткова інформація:
Система забезпечення прав затриманих впроваджується Національною поліцією України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», Української фундації правової допомоги та Експертного Центру з прав людини в ізоляторах тимчасового тримання з 2017 року та в територіальних (відокремлених) підрозділах Національної поліції України з 2020 року.
Система забезпечення прав затриманих це поєднання електронного документування, цілодобового відеоспостереження, впровадження зміни філософії затримання, процедур та запровадження посад осіб відповідальних за захист прав людини у структурних підрозділах Національної поліції – інспекторів з дотримання прав людини. Система забезпечення прав затриманих гарантує захист прав кожного громадянина, як затриманих осіб, так і поліцейських Національної поліції.