Керівництво ізоляторів тимчасового тримання про допомогу від організацій громадянського суспільства під час пандемії COVID-19: “Вони нас врятували, адже антисептик тоді неможливо було ніде купити”

Головна сторінка COVID-19 Керівництво ізоляторів тимчасового тримання про допомогу від організацій громадянського суспільства під час пандемії COVID-19: “Вони нас врятували, адже антисептик тоді неможливо було ніде купити”

Минулого року, щоб надати підтримку в запобіганні поширенню коронавірусної інфекції серед працівників ізоляторів тимчасового тримання (ITT) і їх підопічних, Українська фундація правової допомоги, Міжнародний фонд “Відродження”, Експертний Центр з прав людини передали Управлінню дотримання прав людини Національної поліції України засоби індивідуального захисту від інфекційних захворювань. Наскільки ця підтримка виявилася важливою?

Україна, як і більшість країн світу, була не готова до епідемій такого масштабу. Маски та антисептики просто не встигали виробляти й імпортувати в достатній кількості, щоби задовольнити попит на них. Засоби захисту було неможливо ніде купити. Їх не вистачало навіть для лікарів, поліцейських, вчителів, тих, хто найбільше схильний до ризику заразитися COVID-19. Ми не могли залишатися осторонь в такій складній ситуації – Українська фундація правової допомоги, Експертний Центр з прав людини та Управління дотримання прав людини Національної поліції України провели оцінку потреб шести ізоляторів тимчасового тримання, в яких запроваджується система Custody Records. Враховуючи отримані результати, Міжнародний фонд “Відродження” прийняв рішення сприяти забезпеченню працівників та підопічних ІТТ приладами діагностики симптомів захворювань, індивідуальними засобами захисту органів дихання, шкіри та очей, речовинами для дезінфекції приміщень й антисептиків.

Дніпропетровська область

“Заходи щодо профілактики інфекційним захворюванням в ІТТ проводилися систематично і ми розуміли, що одним із пріоритетних завдань в створенні належних умов для утримуваних осіб є, у першу чергу, недопущення захворюваності в установах. Тому в ІТТ використовувалися бактерицидні лампи, ртутні термометри, був невеликий запас засобів для дезінфекції поверхонь та медичних масок, які ми розподілили між ІТТ і використовували спочатку, – згадує начальник відділу організаційного забезпечення діяльності місць тимчасового тримання осіб ГУНП в Дніпропетровській області Алла Сухiна. – Однак, не вистачало саме спиртовмісних антисептиків, які є найбільш ефективними проти коронавірусу. І в якийсь момент ці деззасоби ніде неможливо було знайти. Тоді “Відродження”, ЕЦПЛ та Фундація забезпечили нас антисептиком, респіраторами, захисними костюмами, окулярами, рукавичками, інфрачервоними термометрами. Насправді вони нас на той момент врятували, вкотре були з нами, коли це було дійсно необхідно. Надалі з’явилася можливість силами ГУНП закупили антисептики, інфрачервоні термометри та засоби індивідуального захисту. Зараз ми повністю забезпечені всім необхідним”.

За словами Алли Сухіної, завдяки дотриманню заходів безпеки та підтримки громадських організацій в ізоляторах тимчасового тримання Дніпропетровської області вдалося уникнути розповсюдження коронавірусної інфекції. За весь час пандемії лише у двох осіб, які перебували в установах, експрес-тест показав позитивний результат (без жодних зовнішніх ознак захворювання).

Кіровоградська область

Непроста ситуація в березні минулого року спостерігалася й в ізоляторах тимчасового тримання на Кіровоградщині.

“Жодне з підрозділів було не готове до такої загрози, – розповідає начальник сектору організаційного забезпечення діяльності місць тимчасового тримання осіб ГУНП в Кіровоградській області Дмитро Слюсаровський, – Ми, звісно, мали певний запас засобів індивідуального захисту від інфекційних захворювань, але його не вистачало на всіх співробітників і осіб, які перебувають в ІТТ. Тому довелося в найкоротші терміни шукати варіанти для забезпечення всім необхідним. І в цей складний момент дуже важливою виявилася підтримка не тільки від ГУНП, але і “Відродження”, Фундації, ЕЦПЛ. Від них ми отримали респіратори, костюми, рукавички та інше. Завдяки цій підтримці вдалося уникнути сплеску захворюваності, як серед особового складу (тільки один співробітник захворів), так і осіб, які перебувають в ІТТ”.

Дмитро Слюсаровський зазначає, що зараз ситуація стабілізувалася, але правоохоронці продовжують дотримуватися всіх правил інфекційної безпеки.

Херсонська область

Не допустити поширення коронавірусної інфекції вдалося і в ізоляторах тимчасового тримання Херсонської області.

“Масок нам вистачало, а ось рукавички та антисептик на початку пандемії виявилися дефіцитом, – згадує начальник сектору організаційного забезпечення діяльності місць тимчасового тримання осіб ГУНП в Херсонській області Руслан Дехканов. – Усім цим нас тоді в першу чергу забезпечив міжнародний фонд “Відродження”, за що ми їм дуже вдячні “.

Правоохоронець зазначає, що інфрачервоні термометри, які також були передані МФ “Відродження”, застосовують щодня для скринінгу температури серед співробітників, підопічних, відвідувачів ІТТ, – це дозволяє своєчасно виявляти хворих.

Завдяки вжитим заходам і підтримки громадських організацій в Херсонському ІТТ № 1, де впроваджується Custody Records, не було жодного випадку захворювання коронавірусом. Всього ж по області результат тесту на COVID-19 виявився позитивним лише у одного співробітника ізолятора тимчасового тримання.

Довідка:

Відповідаючи на глобальні виклики пандемії COVID-19, у 2020-му році Міжнародний фонд “Відродження” спільно з Європейським Союзом та Фундацією відкритого суспільства оголосив постійно діючий Конкурс “Людяність і взаємодопомога”. Його мета – підтримати громадські ініціативи, які спрямовані на посилення солідарності, самозарадності та взаємодопомоги в українському суспільстві під час пандемії COVID-19. Команда Фонду переконана, що солідарність, готовність до взаємодопомоги та людяність можуть подолати безпрецедентні виклики, що постають перед суспільством.