Про державні послуги, якi зараз можливо отримати дистанційно, та безкоштовну консультаційну допомогу для підприємців-початківців розповіли експерти Дії під час чергового вебінару в рамках програм Pro Bono Lab та Legal IT Hub.
У людини, яка хоче відкрити власну справу, часто виникає дуже багато питань. Як оформити свою діяльність офіційно? Скільки платити податків? Чи потрібен офіс? Що робити з поштовою адресою? Чи потрібно вести книгу обліку доходів? Всі ці бюрократичні тонкощі можуть змусити людину відмовитися від задуманого або працювати нелегально.
Щоб відповісти на ці питання і дізнатися про зручні державні онлайн-сервіси для юридичного бізнесу, команди програм Legal IT Hub та Pro Bono Lab Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя запросили керівника проєкту Дія Мстислава Баніка та керівника експертної групи впровадження та оцінки якості надання електронних послуг Дениса Іванова провести на цю тему вебінар.
Офлайн і онлайн послуги
На початку керівник проєкту нагадав про сервіси, які вже доступні на Єдиному порталі державних послуг Дія. Раніше ми їх детально описували. Тому виділимо ті, що, на наш погляд, можуть безпосередньо знадобитися бізнесу:
- Відкриття ФОП.
- Внесення змін до ФОП.
- Закриття ФОП.
- Відкриття ТОВ на підставі модельного статуту.
- Перехід юридичної особи на діяльність на підставі модельного статуту.
- Перегляд всіх виконавчих проваджень, в яких особу визнано боржником.
- Оплата боргів за відкритими виконавчими провадженнями.
- Допомога по безробіттю.
- Підписання документів за допомогою електронного підпису.
- Повідомлення про початок будівельних робіт на підставі будівельного паспорту, підготовчих робіт та робіт СС1.
- Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19.
Як відзначив Мстислав Банік, проєкт Дія ставить перед собою мету до 2024 року зробити всі державні послуги доступними онлайн. Це не означає, що офлайн послуги будуть скасовані, просто люди отримають додаткову можливість заповнювати документи і вирішувати свої питання в зручний для них час і без черг.
Мобільний застосунок
Керівник експертної групи впровадження та оцінки якості надання електронних послуг Денис Іванов розповів детальніше про можливості мобільного застосунку Дія, де зараз вже відображається вісім документів:
- ID-картка, закордонний паспорт (біометричний).
- Картка платника податків.
- Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
- Свідоцтво про народження.
- Студентський квиток.
- Посвідчення водія.
- Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
- Страховий поліс транспортного засобу.
Ідентифікація документів
В застосунку є вбудований QR-сканер за допомогою якого можна перевірити дійсність документа або відповідність даних користувача, наприклад, перевірка віку або ПІБ. А головне, представники бізнесу або інших організацій можуть налаштувати передачу копії цифрового документу їхнього клієнта, як онлайн так і офлайн. Також, у застосунку планується меташеринг – можливість передачі метаданих документів користувача в інформаційну систему організації або автоматичного заповнення документу в установі (до прикладу, в банк).
Шеринг документів (офлайн та онлайн)
Поділитися копією документа ви можете як офлайн, так і онлайн. У першому випадку необхідно відсканувати штрих-код електронного документа. Після цього, якщо користувач дає підтвердження в Дії, інформація автоматично надходить до інформаційної системи організації. В онлайн варіанті поділитися даними можна як через застосунок, так і через веб-сайт або термінал.
Як зазначив Денис Іванов, для публічного сектору зараз доопрацьовують дуже корисну функцію в застосунку – “Службовий вхід”. Завдяки цьому сценарію співробітники зможуть перевіряти документи клієнтів будь-яких установ, не використовуючи власний профіль. За словами спікера, створення акаунтів організацій стане доступним через декілька місяців.
Електронний підпис
У квітні планують запустити власний кваліфікований електронний підпис (КЕП), з яким можна буде підписувати дистанційно документи із інтегрованими по API партнерами у застосунку Дія. Корисним він буде і при подачі податкового звіту, сплаті податків та в багатьох інших ситуаціях.
Поки ж онлайн документообіг можна здійснити завдяки таким інструментам, як Вчасно, PAPERLESS та DOCUMENT.ONLINE.
На завершення вебінару Денис Іванов підкреслив, що якщо організація хоче інтегруватися з Дією, то її представники можуть звернутися за допомогою до спеціалістів команди впровадження (Telegram – @DiiaStart). Експерти нададуть інструкції та допоможуть із супроводом.
А Мстислав Банік порадив підприємцям також звертатися на портал Дія.Бізнес. По його словам, крім численної корисної інформації і різних шаблонів, там є цікаві бізнес-ідеї для конкретних регіонів. Також початківці і досвідчені бізнесмени можуть отримати безкоштовну консультацію і підтримку менторів (наставників) дистанційно або ж в офісах Дія.Бізнес.
Для загального розвитку Мстислав Банік розповів і про майбутнє проєкту Дія City.
“Це окрема економічно-правова зона. Там оновлена система оподаткування і трудових відносин. Поки в ній працюють IT-компанії, в яких більше 10 працівників. Якщо вона себе виправдає, то будемо з часом поширювати цю практику на всю Україну”, – уточнив він.
Впровадження змін в діяльність юридичних осіб є вимогою сьогодення. Конкурентоспроможними будуть ті, хто вчасно проаналізують, оберуть та впровадять у свою діяльність актуальні для себе інновації. Програми Pro Bono Lab та Legal IT Hub і далі допомагатимуть у цьому!
Наступного четверга Громадська природоохоронна організація “Екоклуб” спільно з програмою Лабораторія Pro Bono Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя запрошують на вебінар “Енергоефективність: конкретні поради та алгоритм впровадження змін в громадах”. Зареєструватися можна тут.
https://www.youtube.com/watch?v=YMCswIqEX4g
Реєстрація