Як і де малому бізнесу та ОТГ знайти гроші на енергетичні проєкти. Підсумки вебінару з енергоефективності (відео)

Головна сторінка » Без рубрики » Як і де малому бізнесу та ОТГ знайти гроші на енергетичні проєкти. Підсумки вебінару з енергоефективності (відео)

Про технічні засоби для поліпшення енергоефективності в громадах і способи стимулювати кожного її члена переходити на альтернативні джерела енергії, розповіли фахівці громадської природоохоронної організації “Екоклуб”.

Чому потрібно економити?

Завдяки економії енергетичних ресурсів і переходу на альтернативні джерела енергії можна домогтися відразу декількох важливих результатів. В першу чергу зменшити кількість парникових газів, а значить зробити свій внесок у протидію глобальному потеплінню. Здавалося б, що поганого в тому, що у нас буде спекотно, як в Єгипті. А те, що вже зараз зменшується кількість водних ресурсів і рослинності на всій території України (особливо в південно-східних регіонах), а в майбутньому такі зміни, за версією багатьох вчених, можуть спровокувати уповільнення Гольфстріму, своєрідного конвеєра тепла – у підсумку в Європі і Північній Америці настане льодовиковий період.

Друга причина, через яку варто економити електроенергію, – банальна фінансова вигода. Так завдяки щоденному енергомоніторингу у Львові зекономили на використанні енергоресурсів 32,3 млн гривень, а в Рівному – 12% коштів місцевого бюджету в порівнянні з періодом до запровадження енергомоніторингу.

Про способи економії енергетичних ресурсів, залучення коштів для реалізації різних проєктів з енергоефективності, а також запоруку успішного розвитку громад розповіли під час чергового онлайн-вебінару Pro Bono Lab експерт з енергоефективності “Екоклубу” Дмитро Сакалюк та координаторка проєктів “Екоклубу” Ольга Лящук.

Де взяти гроші на розвиток громади?

На початку своєї презентації Дмитро продемонстрував просте рівняння для розвитку громади.

Збільшення надходжень + зменшення витрат = успішна громада.

За словами експерта “Екоклуб”, програми з енергоефективності можуть допомогти з усіма складовими цього рівняння, так як вони сприяють залученню грантів, а також безпосередній економії ресурсів, а значить, і зменшенню витрат.

Ще один плюс від впровадження такої програми для представників місцевої влади – їх позитивний імідж в очах виборців.

Енергетичний менеджмент та енергомоніторинг

У Верховній Раді зараз знаходиться на розгляді законопроєкт “Про енергетичну ефективність”. Він передбачає введення енергоменеджменту та енергомоніторингу в усіх громадах. Подібне рішення, на думку Дмитра дозволить зекономити від 1 до 15 відсотків коштів.

“З власного досвіду роботи скажу, що громада, в якій є енергоменеджер, без будь-яких грошових вкладень щорічно заощаджує в середньому близько 6-7 відсотків коштів”, – говорить експерт.

Так, наприклад, Берездівська ОТГ, населення якої близько 11 тисяч осіб, за 2017-ий спожила природного газу, дрів, електро- та теплової енергії на 12 мільйонів гривень, відповідно, тільки одне введення посади менеджера допомогло заощадити їм близько 720 – 840 тисяч гривень.

Дмитро наголосив, що в обов’язки менеджера крім постійного енергомоніторингу входять інвентаризація будівель, оптимізація, звітність, енергоаудит, закупівлі.

Серед навчальних програм з енергомендежменту фахівець виділив “Енергоефективність у громадах” від Німецького товариства міжнародного співпробітництва GIZ.

Револьверний фонд для будинків садибного типу

Далі експерт навів ряд корисних інструментів для громад, щоб стимулювати людей проводити енергоефективні заходи. Наприклад, можна створити револьверний фонд (спеціальний банківський рахунок). Завдяки таким рахункам в Україні вже багато власників приватних будинків утеплили своє житло, поставили пластикові вікна, поміняли котел і зробили інші поліпшення, здатні заощадити енергоресурси. Їм не потрібно було платити відразу величезні суми. Кошти виділялися на певний термін взагалі без відсотків або вони були незначними в порівнянні з банківськими кредитами.

При цьому громада сама визначала, які документи необхідно надати людині для отримання коштів з рахунку. А рішення про видачу грошей приймалося майже за день.

Такий фонд в 2015-му з’явився в Славуті. На його рахунку знаходиться 90 тисяч гривень, і будь-який власник приватного будинку може взяти з цих коштів суму, необхідну для енергоефективної модернізації свого житла, з умовою, що поверне її протягом року. З 12 осіб, які скористалися цим фондом, всі повернули гроші в строк, а деякі навіть раніше. Цікаво, що по суті люди самі фінансово допомогли один одному, тому що загальна вартість робіт за минулі роки майже в два рази перевищує суму на рахунку. Плюс всі ці кошти надходили на рахунок місцевих комунальних служб, які ці роботи виконували.

Програма підтримки ОСББ задля участі у Фонді енергоефективності

Суть цієї програми така ж, як і у попередньої, але розрахована вона на ОСББ. Причому об’єднання отримують не тільки фінансову, а й експертну підтримку Фонду енергоефективності. Однак, Дмитро уточнив, що в цей Фонд непросто подати заяву, так як необхідно збирати купу різних документів.

Також для ОСББ можна створити свою власну місцеву програму з енергоефективності. Фахівець навів приклад програми сталого розвитку в місті Рівному, яка з 2012-ого року виділяє кошти для розвитку ОСББ. Вона дуже позитивно вплинула на інститут управління житлом у місті, – якщо в 2012-ому тут було близько 80 ОСББ, то сьогодні більше 700.

Енергосервісний договір

Ідея в тому, що приватний інвестор вкладає свої кошти в певний об’єкт, наприклад встановлює індивідуальний тепловий пункт або змінює вікна, а йому надалі виплачують ту суму, яку вдається заощадити завдяки цій модернізації. За словами Дмитра Сакалюка, такі ЕСКО-компанії не тільки повертають собі кошти за обладнання, а й отримують непоганий дохід. Тому будь-яких проблем у підписанні з ними відповідного договору не повинно виникнути. Єдине, вони працюють тільки з бюджетними установами.

Програма підтримки сонячних електростанцій

Далі експерт пояснив, чому важливо підтримувати, в тому числі і матеріально, установку сонячних електростанцій (СЕС). Їх власники при продажу електроенергії в мережу отримують спеціальну надбавку, яка в два рази більше, ніж коштує електроенергія для користувачів. При цьому вони сплачують ПДФО – а це суттєвий внесок в бюджет будь-якої громади. Плюс це знову ж таки економія енергоресурсів, які би доводилося купувати за межами громади.

Обласний конкурс енергоефективності

Дуже важливо, щоб кошти для впровадження енергоефективних заходів на обласному рівні виділялись на конкурсній основі з обов’язковим звітом,  інакше велика ймовірність того, що гроші будуть витрачатися незрозуміло на що.  Тому обласна рада, якщо досі цього не зробила, повинна прийняти рішення про проведення саме відкритих конкурсів, на яких свої заявки можуть надіслати будь-які комунальні служби та громади. У такому випадку рішення про виділення коштів буде за конкурсною комісією, яка проведе перегляд проєктів, відхилить або ж відправить їх на доопрацювання.

Енергоспоживання у водоканалах

За словами експерта з енергоефективності “Екоклубу”, 20 відсотків, а в деяких випадках і всі 45 відсотків від вартості водопостачання – це вартість електроенергії. Скоротити витрати на енергоресурси в такому випадку можна встановивши на водоканалі сонячну станцію. У “Екоклубу” є досвід в реалізації такого проєкту, і Дмитро Сакалюк зазначає, щоб повністю забезпечити електроенергією підприємства необхідно дуже багато сонячних батарей і великі поля для їх установки, тому більш реальні проєкти, в яких СЕС виробляє близько 50 відсотків необхідної водоканалу енергії.

Корисні інструменти

Наприкінці своєї презентації фахівець представив брошуру, в якій описано багато технічних рішень для енергоефективності.

Зазначимо, що вона буде корисна для прочитання не лише представникам громади, а й будь-якому власникові житла.

Також Дмитро Сакалюк дав посилання на зручний калькулятор розрахунку енергоефективності житла і економічної доцільності утеплення, навів приклад плану Дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК) і запросив представників громад пройти онлайн курс “Місцеві енергетичні проєкти: як і де малому бізнесу та ОТГ знайти гроші на енергетичні проєкти і не тільки”.

Адаптація до змін клімату

Для того, щоб громаді пристосуватися до глобального потепління і його наслідків, за словами координаторки проєктів “Екоклубу” Ольги Лящук, спочатку необхідно обов’язково провести опитування жителів вашого населеного пункту. “Екоклуб” подібний досвід уже має в Коростені і Житомирі, де жителі розповіли, наскільки вони відчувають зміни клімату на собі і що хотіли б змінити в своєму населеному пункті.Мешканці Коростеня, наприклад, відзначали підтоплення вулиць і дворів та звернули увагу місцевої влади на необхідність заміни старої системи зливової каналізації та будівництва нових стоків дощової води.

Фахівці “Екоклуб” можуть адаптувати цей опитувальник під кожне конкретне місто та громаду. Також організація готова поділитися прикладами природоорієнтованих адаптаційних заходів, для яких не потрібно великих вкладень.

Успіх будь-якої громади залежить від кожного її члена, тому ми сподіваємося, що порадами експертів “Екоклуб” скористаються якомога більше наших читачів, та завдяки їм зможуть поліпшити не тільки навколишнє середовище, але й економіку нашої країни. А ми в свою чергу продовжимо надавати вам корисний контент. Так наступного четверга (8 квітня) Український фонд “Благополуччя дітей” спільно з програмою Лабораторія Pro Bono Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя запрошують на вебінар “Безпечна поведінка дітей”. Зареєструватися можна тут.