За п’ять років із 597 справ з ознаками злочинів, вчинених з мотивів нетерпимості, до суду дійшло лише 4%

Головна сторінка За п’ять років із 597 справ з ознаками злочинів, вчинених з мотивів нетерпимості, до суду дійшло лише 4%

В Офісі Генерального прокурора відбулася презентація результатів дослідження «Практика розслідування в Україні злочинів, вчинених з мотивів нетерпимості». Представники контрольно-наглядових органів та громадських організацій обміркували представлені дані та способи спільного розв’язання проблем в цьому питанні. 

Перекваліфікація справ

Здавалося б, в Україні є достатньо правових інструментів для протидії злочинам, скоєним з мотивів нетерпимості, однак ми продовжуємо чути про випадки, коли подібні справи не доходять до суду. Щоб зрозуміти масштаб проблеми та причини, через які злочинці залишаються безкарними, Українська фундація правової допомоги спільно з Офісом Генерального прокурора, Національною поліцією, суддями, адвокатами та фахівцями судово-медичної експертизи за підтримки міжнародної правозахисної організації Freedom House проаналізували злочини, вчинені з мотивів нетерпимості (ст. 161, 67, 115, 121, 122, 126, 127, 129, 300 КК України), у період з 01.01.2015 року до 30.06.2020 року включно.

“Нашою метою було виявити проблеми у застосуванні статей Кримінального кодексу, які передбачають покарання за злочини, вчинені з мотивів нетерпимості (перед усім це стаття 161 Кримінального кодексу), а також проаналізувати практику розслідування таких злочинів. Ми провели серйозну кабінетну роботу с правозахисниками, експертами з-поміж медиків, юристів, працівників Офісу Генерального прокурора, Національної поліції”, – зазначив директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома.

Директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома
Директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома

Згідно зі звітом  Фундації, за останні п’ять років спостерігається тенденція до збільшення зареєстрованих справ за порушення статей Кримінального кодексу України (далі – КК України), які передбачають покарання за злочини, вчинені з мотивів нетерпимості. Водночас отримані дані свідчать про наявність вибіркового підходу органів досудового розслідування, слідства, нацполіції під час кваліфікації злочинів за такими статтями.

“Не всі злочини, які були вчинені з мотивів нетерпимості, кваліфікуються за відповідними статтями. Слідчі з прокурорами кваліфікують їх за іншими статями, які, на їх думку, можуть передбачати стовідсотковий результат у суді. Це – проблема, адже  суспільство, яке очікує на реакцію правоохоронних органів на злочини, вчинені з мотивів нетерпимості, не можуть отримати такої реакції в сучасних реаліях”, – пояснив спікер.

У підтвердження своїх слів Микола Сіома навів статистику з дослідження:

“За п’ять років було відкрито 597 кримінальних проваджень за порушення статті 161 КК “Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками”. З них було закрито – 372 справи, зупинено – 9, триває – 179, направлено до суду – 21, є результат судового розгляду – 15, направлено до іноземної держави – 1”.

Щоб завантажити звіт, натисніть на малюнок

Об’єднані у боротьбі зі злочинами на ґрунті ненависті в Україні

Варто зазначити, що не всі випадки насильства з мотивів нетерпимості потрапляють в Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР). Про це постійно зазначають представники різних громадських організацій, які збирають інформацію та повідомлення про такі злочини. Раніше ці дані були розрізненими, однак зараз правозахисники об’єдналися  для створення єдиної бази даних про злочини, вчинені з мотивів нетерпимості.

“З січня 2020 відкрилося представництво Freedom House в Україні. Разом із широкою коаліцією громадських організацій ми почали реалізувати проект “Об’єднані у боротьбі зі злочинами на ґрунті ненависті в Україні”. Сьогодні у нас є мережа партнерів з дев’яти організацій, які займаються різними питаннями, в тому числі моніторингом злочинів на ґрунті ненависті. Вони спілкуються з потерпілими, збирають інформацію про інциденти на ґрунті ненависті на території України”, – розповів під час презентації представник Freedom House в Україні Тухан Едієв.

Справа – представник Freedom House в Україні Тухан Едієв

Він уточнив, що сьогодні в країні є 29 моніторів, які збирають за спеціальною методологією інформацію про злочини нетерпимості та фіксують її у єдиній базі. Планується, що партнери Freedom House Правозахисний ЛГБТ-Центр “Наш світ” проведуть ще два тренінги та збільшать мережу моніторів. Також коаліція партнерів працює над моніторингом ультраправого радикалізму. Є окремий сайт, на якому розміщена інформація про конкретні організації такої спрямованості та випадки насильства з мотивів нетерпимості: reportingradicalism.org.

“Після моніторингу інформація передається до Truth Hounds, яка адмініструє базу даних таких інцидентів. Ця інформація збирається для того, щоб наші партнери могли використовувати її під час адвокації на національному рівні, як це у своєму дослідженні зробила Фундація з партнерами. Я вдячний за нього, адже якщо не помиляюсь, такого ґрунтовного аналізу використання статі 161 та інших статей Кримінального кодексу, які пов’язані з мотивом ненависті, до цього часу в Україні не було. Це дослідження дуже допоможе при плануванні майбутнього навчального курсу, як для представників поліції, так і прокуратури”, – підкреслив Тухан Едієв.

Розробка навчальної програми

Один із авторів дослідження, начальник Департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора Олексій Бонюк, зазначив, що злочини, вчинені з мотивів нетерпимості, посягають на найцінніше – на свободу вираження, на свободу бути зі своїми поглядами, своєю ідентичністю, тому прокуратура приділяє їм особливу увагу.

Начальник Департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора Олексій Бонюк (фото: minjust.gov.ua)

“В лютому відбулася зустріч Ірини Венедіктової (Генерального прокурора України – авт.) з представниками громадських організацій. Там так само підіймали проблематику розслідувань таких злочинів. Наша сьогоднішня зустріч є продовженням цієї започаткованої ініціативи міжсекторальної співпраці Офісу Генерального прокурора з громадськими організаціями  та експертним середовищем щодо змін в питаннях розслідування злочинів, в тому числі – злочинів вчинених з мотивів нетерпимості”, – зазначив Олексій Бонюк.

Він розповів, що після попередньої зустрічі було здійснено багато заходів, і, підсумковим документом цієї діяльності стало дослідження Фундації. Це дослідження – одправна точка, після якої, за словами Олексія Бонюка, будуть прийматися конкретні кроки: розроблятись стандарти розслідування, а також навчальна програма для прокурорів та поліцейських.

Спеціалізація для прокурорів та слідчих

Ще одним із шляхів  розв’язання проблеми розслідування злочинів, вчинених з мотивів нетерпимості, за словами начальника Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Юрія Бєлоусова, який також є одним із авторів дослідження та звіту за його підсумками, може стати спеціалізація працівників прокуратури та слідчих.

Начальник Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Юрій Бєлоусов

“Можливо варто казати про певну спеціалізацію прокурорів та слідчих? У 2008, 2009 роках була міжвідомча група як раз з протидії злочинам на ґрунті ненависті. На той час існували спеціальні підрозділи в розшуку, службі безпеки, які займалися ультраправими організаціями в тому числі. В тій ситуації був певний результат. Потім підрозділи були ліквідовані, нормативне підґрунтя та план певних заходів також були скасовані. А цей план доволі чітко розписував порядок взаємодії різних інституцій”, – зазначив він.

За думкою спікера досить буде одного-двох прокурорів на рівні обласної прокуратури та по одному слідчому в територіальному управлінні Державного бюро розслідувань та Нацполіції, які будуть спеціалізуватися на злочинах, вчинених з мотивів нетерпимості. Також з урахуванням відсутності чітких методик розслідування таких злочинів, необхідно напрацювати відповідний алгоритм та модельні справи, які можна буде поширити на інші підрозділи.

 

Психологічний профіль 

Під час презентації автори дослідження також розповіли про певні риси осіб, які  вчиняють злочини з мотивів нетерпимості.

Експерт судово-медичної експертизи Володимир Шурдук

“З практики психолого-психіатричної експертизи підозрюваних у вчиненні злочинів з мотивів нетерпимості слідує, що їх характеристика суттєво відрізняється від характеристики осіб, які вчинили інші види злочинів, – зазначив експерт судово-медичної експертизи Володимир Шурдук. – Ці люди відрізняються поганою соціальною пристосованістю, незадоволеністю своїм становищем у суспільстві. Вони імпульсивні, мають знижений самоконтроль, схильні до непередбачуваних вчинків, емоційно незрілі, інфантильні”.

 

Він уточнив, що частіше за все такі особи не розуміють вимог суспільства до них, або не бажають такі вимоги виконувати. Вони мають стійке переконання, що представники іншої раси або національності, ЛГБТ-спільноти чи інших соціальних груп «відрізняються», є злом. Вчиняючи злочини з мотивів нетерпимості, такі особи не відчувають вини, оскільки вважають свої дії виправданими.

Після загальної частини презентації учасники та учасниці обговорили подальші кроки з протидії злочинам, вчиненим з мотивів нетерпимості.

Надалі презентацію результатів дослідження планують провести в регіональних підрозділах Офісу Генерального прокурора.

*Дослідження практики розслідування в Україні злочинів, вчинених з мотивів нетерпимості, стало можливим завдяки співпраці: Української фундації правової допомоги, Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Freedom House, Конгресу національних громад України, Правозахисного ромського центру, Правозахисного ЛГБТ-центру «Наш світ», Truth Hounds, ZMINA, Експертний центр з прав людини, Регіональний центр з прав людини.