Таїсія Колесник в перший день війни прокинулась о п’ятій ранку від того, що над її помешканням у Києві літали ракети.
– Перші кілька днів війни я ховалась в метро, а потім вирішила поїхати до Львова.
Проживши три тижні у Львові та злякавшись, коли бомби долетіли вже до Івано-Франківська, а путін завів розмови про використання ядерної зброї, Таїсія вирішила їхати до подруги в Іспанію.
– Якраз в ніч, коли почали бомбити Львів, я перетнула кордон з Польщею. Це було десь через три тижні після початку війни.
Чому саме Іспанія? Які умови тимчасового прихистку для українських біженців для Іспанії? Чи вдалось знайти роботу на місці?
Читайте далі у нашому матеріалі.
Дорога з України до Іспанії
У самій Іспанії залізнична мережа Renfe надає безплатний проїзд по Іспанії та в напрямку Франції для громадян України. Але доїхати до Іспанії з України не можна – доведеться спочатку виїхати в одну з країн Євросоюзу.
Таїсія, коли почали бомбити Львів, поїхала до Польщі, а звідти – до Іспанії. Каже, що на дорогу не витратила ні копійки.
– Автобус довіз мене до кордону з Польщею. Потім, коли ми перетнули кордон, вже поляки доправили до розподільчого пункту. Звідти мене забрав українець-волонтер до Варшави. А з Варшави до Іспанії ходять безплатні евакуаційні автобуси, – каже Таїсія.
Особливості тимчасового захисту українців в Іспанії
Тимчасовий захист в Іспанії надається на 1 рік (з можливістю продовження до 3-х років).
Іспанія надає тимчасовий захист українцям, які були змушені покинути країну через війну. Також тимчасовий захист надається громадянам України, як перебували в Іспанії до 24 лютого 2022 року та внаслідок війни не можуть повернутися до України.
Громадяни з інших країн та особи без громадянства також можуть отримати тимчасовий захист в Іспанії, якщо проживали в Україні на підставі дійсного дозволу на проживання і не можуть повернутися до своєї країни,
Як записатись на оформлення тимчасового захисту?
Таїсія стверджує, що з оформленням тимчасового захисту в Іспанії є проблеми, адже Іспанія не була готова до обслуговування такої кількості біженців з України.
Процедура така: спочатку ви записуєтесь на сіту. Сіта – це запит на зустріч із соцслужбою. Черги великі: Таїсія розраховувала зупинитись у Барселоні і подала запит на сіту в березні, але тут зустріч їй призначили аж на 25 липня.
– У Мадриді я знайшла варіант подання заяви на місяць раніше. А потім і в Таррагоні на кінець квітня. Тобто є проблема з тим, аби швидко оформити ці документи, – каже Таїсія.
Оформити тимчасовий захист можна:
- в Oficina de Asilo y Refugiado – центрах отримання притулку та статусу біженця (OAR);
- в Centro de Internamiento de Extranjeros – центрах для інтернованих осіб (CIE);
- у соціальній службі міста;
- на прикордонних пунктах пропуску на території Іспанії, у портах і аеропортах.
Таїсія каже, що від міста до міста умови отримання прихистку різняться.
– У Таррагоні ти можеш записатись через онлайн-сервіс, забронювавши собі місце в черзі. В інших містах заява на тимчасовий прихисток подається через поліцію. Раджу дізнаватись про оформлення тимчасового прихистку саме у тому місті, де ви плануєте знаходитися.
Якщо заплутаєтеся, то довідкову інформацію завжди можна дізнатись у місцевих волонтерів або у Службі Червоного хреста.
Умови тимчасового прихистку для українських біженців
Якщо із розміщенням та житлом є проблеми, для таких випадків у два етапи працює Система прийому осіб.
Перший етап передбачає приймання в одному з пунктів, в якому будуть забезпечені основні потреби, а також буде надана допомога особі, прийнятій в систему, в набутті навичок, необхідних для самостійного проживання.
Другий етап починається, коли перебування особи в пункті приймання закінчується, але вона ще потребує економічної допомоги для оплати оренди житла і забезпечення основних потреб.
Запит на допомогу з житлом можна отримати у тих же Центрах прийому біженців та інших пунктах від неприбуткових організацій.

Наприклад, Таїсія звернулась за допомогою до Служби Червоного хреста.
– Тут вам нададуть житло та триразове харчування, але без грошових виплат. Якщо ви шукаєте житло десь в іспанців, тоді вам продуктова служба раз на місяць надаватиме продуктовий пакет.
Житло в Іспанії: де шукати
Окрім центрів прийому біженців, де можна попросити прихистку, є ще сайти: український ресурс Прихисток, де іспанці також виставляють пропозиції прихистку. А також EU4UA або Shelter for Ukraine.
Таїсія сервісами не користувалась, адже спершу жила у подруги. А потім у Червоному хресті її оформили у готель.
– Я оселилась в маленькому місті – Ла Селва дел-Камп, тутв місті є готель, поряд гори. Зараз ділю номер зі знайомою, нас годують три рази на день, – каже дівчина.
Робота в Іспанії: без знання мови буде складно
Таїсія в Україні працювала в театрі заступницею директора з організації глядачів. Друга її професія – перукар.
– Звісно, що знайти тут роботу за основною спеціальністю мені неможливо, тут треба знати мову. І таких вакансій в Іспанії я навіть і не бачила. Продивляюсь оголошення про роботу, і поки мені здається, що знайти щось тут – це майже на рівні фантастики.
Можемо порадити зареєструватися на UA Talents – платформі для працевлаштування переселенців. Тут часто викладають вакансії з можливістю працювати дистанційно. Чи пошукати варіанти роботи в соцмережах, наприклад у Facebook-спільноті Українці в Іспанії.
Читайте також:
Тимчасовий прихисток у Румунії