Юридичний прецедент на Харківщині: факт загибелі воїна в зоні АТО встановили через суд

07.10.2015

Вперше у практиці судів Харківської області трапилася справа, за результатами якої встановлено факт участі та загибелі особи під час виконання бойового завдання в ході АТО. Примітним є те, що ця успішна справа стала №1 у практиці Лозівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Мешканець міста Лозова Харківської області Василь Григорович Потапенко* звернувся до місцевого центру з надання БВПД 14 липня 2015 року. До юристів 66-річного пенсіонера, інваліда ІІ групи привела біда: в зоні АТО загинув його 39-річний син Вадим*.

Дізнавшись через інтернет, що в Лозовій можна отримати безоплатну правову консультацію, чоловік звернувся і попросив пояснити, як визнати за його сином статус загиблого, а за родиною Вадима — статус сім’ї загиблого в зоні антитерористичної операції.

Працівники центру роз’яснили, як скласти відповідну заяву до суду. Розповіли також, які документи слід надати центру: копії паспорту, реєстраційного номера облікової картки платника податків, пенсійного посвідчення та виписку з розпорядження про призначення пенсії, видану Управлінням Пенсійного Фонду України в Лозівському районі Харківської області. Ці папери допомогли юристам довести, що Василь Григорович належить саме до категорії людей, які за законом мають право на безоплатну вторинну допомогу*.

Адвокатом у справі центр призначив Світлану Остапенко,якій було видано доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги клієнту від 17.07.2015 року № 1. Нагадаємо, Лозівський центр було відкрито 1 липня 2015 року – саме цього дня в усіх регіонах України розпочали роботу 100 місцевих центрів з надання БВПД..

Адвокат підготувала та подала до суду всі необхідні документи,  при цьому в заяві зацікавленими особами нею було визначено Управління праці та соцзахисту населення Лозівської міськради Харківської області, Державна служба  України у справах ветеранів війни та учасників АТО, Кабмін України,  Антитерористичний центр при СБУ, Головне управління МВС України в Дніпропетровській області. Також в  заяві  адвокат зазначила підстави звільнення позивача  від сплати судового збору – такою, зокрема, є інвалідність Василя Григоровича.

В результаті суд повністю задовольнив вимоги Василя Потапенка та визнав факт участі  та  загибелі його сина під час бойових дій в зоні АТО — в районі села Мар‘їнка Донецької області, під час виконання бойового завдання. Від судового збору, згідно з законом***, пенсіонера також звільнили.

Таким чином, 16 вересня 2015 року Лозівським міськрайонним судом було ухвалено рішення у справі першого клієнта Лозівського місцевого центру з надання БВПД. Встановлено факт, який має юридичне значення, а саме: факт участі та загибелі особи у бойових діях під час виконання бойового завдання в АТО на сході України.

До сьогодні подібні справи на розгляді в судах Харківської області не перебували. Завдяки адвокату Світлані Остапенко, її професійній участі у справі, створено прецедент.

*Імена змінено з етичних міркувань.

**Закону України«Про безоплатну правову допомогу». Стаття 14. Суб’єкти права на безоплатну вторинну правову допомогу.

*** Закон України «Про судовий збір». Стаття 5, ч. 1, п.9.

У статті використано матеріали сайту Координаційного центру з надання правової допомоги.

Автор Олена Орлова, ІРЦ «Правовий простір»

Джерело: ІРЦ «Правовий Простір»