Як адвокату публічно заявити про бажання допомагати на умовах pro bono? Нововведення від НААУ

07.11.2018

Раніше адвокати повинні були пройти багато додаткових процедур, аби публічно заявити про своє бажання надавати правову допомогу на умовах pro bono. Тепер для цього їм достатньо одного кліку.  

Pro Bono — це добровільне надання адвокатом професійної правничої допомоги на безоплатній основі з метою відновлення соціальної справедливості в інтересах верховенства права.

Адвокати часто надають професійну правову допомогу безоплатно громадським організаціям, які не в змозі сплатити за неї з власної кишені.

Із лютого 2018 року для них існує можливість публічно заявити про готовність надавати правову допомогу на умовах pro bono. Це — кнопка Pro Bono в особистому кабінеті адвоката на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Донедавна для того, аби у особистому кабінеті адвоката з’явилась відповідна позначка, йому треба було:

1) написати заяву про бажання надавати правову допомогу на умовах pro bono;

2) віднести її до Ради адвокатів свого регіону. Там її опрацьовували і після перевірки підтверджували запит, натискаючи кнопку замість адвоката.

Лише після цього на сторінці правника з’являлась позначка «Pro Bono» — свідчення того, що він готовий допомагати громадському сектору у некомерційних справах.

Не кожен погоджувався витрачати час на таку процедуру тільки для того, аби формально підтвердити свою готовність працювати на умовах Pro Bono.

Віднедавна адвокат самостійно може натиснути кнопку Pro Bono у своєму особистому кабінеті на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Кнопка, яку керівництво Адвокатури впровадило у співпраці із Українською фундацією правової допомоги, дасть адвокату можливість отримувати повідомлення від Простору Pro Bono про справи від громадських організацій, які потребують правової допомоги.

Нова можливість для адвоката публічно заявити про свою готовність надавати правову допомогу pro bono  — лише перший допоміжний крок на шляху до розвиненої в Україні культури pro bono. У подальшому ми маємо сформувати власне бачення взаємодії громадського сектору та юридичного бізнесу.

 — Зараз в Україні pro bono не вважається престижним, адже передбачає надання професійних послуг безкоштовно.  Адвокату ж, в першу чергу, потрібно годувати родину — і я з цим повністю згоден. Тому працювати pro bono можуть ті професіонали, які уже забезпечили себе благами, мають досвід і готові ділитися з іншими. Для них допомога pro bono — свідомий вибір, а не принесення у жертву власних інтересів і заробітку. Вітаю усіх колег, які уже долучились до руху pro bono, і запрошую тих, хто ще вагається, — зазначив Сергій Вилков, координатор pro bono-справ у Київській області.

Читайте також: PRO BONO ПО-УКРАЇНСЬКИ: ФУНДАЦІЯ ТА АДВОКАТУРА ОБГОВОРИЛИ РЕКОМЕНДАЦІЇ З НАДАННЯ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ PRO BONO

Справи від Простору Pro Bono: Як взяти справу в роботу?

Після підтвердження готовності працювати на умовах pro bono адвокат отримуватиме повідомлення на адресу електронної пошти (вказану в ЄРАУ) про нові справи, які потребують правової допомоги. Для того, щоб взяти справу в роботу, необхідно:

1) написати листа на електронну адресу Простору Pro Bono (probono.info@gmail.com) або зателефонувати за номером 044 280 67 40;

2) зазначити, за якою саме справою хочете надати правову допомогу на умовах Pro Bono;

3) отримати підтвердження від Простору Pro Bono.

Якщо людина особисто (не через Простір Pro Bono) звернулась до адвоката, то для того, щоб інформація про справу, за якою була надана правова допомога на умовах Pro Bono, була поширена за допомогою ресурсів НААУ та Простору, адвокату необхідно написати листа на електронну адресу Простору Pro Bono (probono.info@gmail.com) або заповнити форму Pro Bono.