Відбувся перший день установчого семінару для інтеграторів

07.09.2015

7 вересня у Києві почався триденний установчий семінар для працівників відділів взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Зі вступним словом до учасників звернулись заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Віталій Баєв та програмний директор Української фундації правової допомоги Антоніна Бондаренко та зазначили важливу роль кожного учасника інегратора у системі безоплатної правової допомоги.

Віталій Баєв розповів про структуру заходу та запропонував учасникам детальніше розглянути питання напрямів роботи інтеграторів. Перше, на що звернув увагу експерт, основна роль інтеграторів —  забезпечити ефективне поєднання ресурсів системи безоплатної вторинної правової допомоги та ресурсів громадських організацій та органів місцевого самоврядування. За його словами, основні напрями роботи інтегратора – картографування потреб та пошук партнерів у громаді, аналіз ситуації на забезпечення права на безоплатну правову допомогу у громаді, налагодженя ефективної комунікації, підвищення кваліфікації.

У свою чергу, Антоніна Бондаренко зазначила «Ви є агентами змін, на Вас лежить відповідальність , особливо у створенні партнерств у громадах. І ми покладаємо на Вас великі надії».

Після вступної частини учасники перейшли безпосередньо до робочої сесії – «адвокатування прав людини». Модератор Аркадій Бущенко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини розповів про загальну концепцію прав людини, визначення, принципи і підходи адвокації, а також про  можливості співпраці місцевих центрів БВПД та громадськості у сфері забезпечення прав людини. Експерт зазначив, «Ми (громадські організації) хочемо надавати ефективну комплексну правову допомогу, але не маємо достатньо ресурсів, тому ми можемо бути взаємно корисними».

Про показники ефективності роботи інтегратора «маркери» розповів Микола Сіома, виконавчий директор Української правової допомоги. «Маркери це провідники, завдяки яким видно, що Ви працюєте. Система безоплатної правової допомоги повинна бути помітною». Експерт зазначив основних партнерів системи безолатної правової допомоги, які на сьогодні співпрацюють у сфері забезпечення права на безоплатну правову допомогу – мережу Центрів правової інформації та консультації, Громадської організації «Об’єднання адвокатів, як надають безоплатну правову допомогу, ресурси Української фундації правової допомоги, Біржі Pro Bono, юридичні клінки, громадські приймальні УГСПЛ. Микола Сіома наголосив, що наступний показник – створення ефективної комунікації «кола комунікація» між основними партнерами та зацікавленими сторонами у громаді  з правової допомоги.

Друга сесія «Взаємодія із органами місцевого самоврядування» почалась із доповіді «Аналіз ситуації щодо забезпечення права на безоплатну правову допомогу на відповідній території. Зміст та інструменти» Марії Николаїшин директора Стрийського місцевого центру з надання БВПД, яка розповіла учасникам про важливі соціальні та демографічні показники при створенні соціального паспорту громади. Експерт наголосила на важливості вмінь та навичок інтегратора знати та прогнозувати, що може відбутись в громаді. Серед показників, на які звернула увагу Марія Ніколаїшин  — кількість населення, національний склад населення громади, соціальні групи та зайнятість населення, міграційні процеси, географічне розташування та доступність до найближчого центру.

Модуль про «SWOT-аналіз, аналіз стейкхолдерів. Можливі стратегії адвокатування» модерували Олександр Гриб, начальник відділу комунікацій та міжнародного співробітництва Координаційного центру з надання правової допомоги та Катерина Хільчевська, менеджер проектів Української фундації правової допомоги.  Катерина Хільчевська розповіла про метод аналізу  SWOT — сильні та слабкі сторони, можливості та загрози, а також розповіла про матрицю адвокаційної стратегії. Олександр Гриб розповів про метод аналізу стейкхолдерів, та звернув увагу учасників на основні показники такого аналізу.

Про заади функціонування місцевого самоврядування в Україні, децентралізацію,нові підходи до формування та виконання місцевих бюджетів та інструменти співробітництва територіальних громад та реформи органів місцевого самоврядування розповіла Ніна Наталенко, експерт з питань децентралізації та місцевого самоврядування Інституту громадянського суспільства. Учасники мали змогу обговорити актуальні питання законодавства у сфері реформування органів місцевого самоврядування та вплив реформи на співпрацю з місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Василь Ковальчук, директор Ковельського місцевого центру розповів про місцеві програми розвитку безоплатної правової допомоги, організацію надання безоплатної первинної  правової допомоги на рівні районних та сільських рад, форми безоплатної правової допомоги, які можуть надавати органи місцевого самоврядування, а також звернув увагу учасників на важливість позиціонування місцевого центру під час зустрічі з представниками органів місцевого самоврядування.

Досвід, історію, створення та розвиток комунальної установи «Скадовський центр з надання безоплатної первинної правової допомоги» представила Віра Шульгіна, юрист Скадовського центру з надання безоплатної первинної правової допомоги. Експерт розповіла учасникам про переваги створення комунальної установи та кроки створення такої установи у громаді.

Завершився перший день сесією запитань та відповідей.

Другого дня учасники розглядатимуть питання «Взаємодія з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги» та «Робота зі ЗМІ. Фандрайзинг. Управління знаннями».

Захід організовано Українською фундацією правової  допомоги спільно з Координаційним центром з надання правової допомоги  за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».