Відбувся круглий стіл за результатами експерименту з раннього інформування про права

12.05.2017

liga111 травня в прес-центрі «ЛІГАБізнесІнформ» відбувся підсумковий круглий стіл за результатами експерименту з раннього інформування поліцейськими свідків, потерпілих та затриманих про їхні права

У межах експерименту Національної поліції України з інформування про права, усі затримані, свідки та потерпілі у Харківській області отримували пам’ятки про права в період з кінця січня по березень 2017 року.

У ході проведення експерименту з інформування про права у Харківській області було поінформовано 75 865 осіб. За результатами моніторингу експерименту, 100% громадян, які взяли участь в дослідженні результатів, свідчать про те, що ініціатива з інформуванням про права є корисною для них. 84% опитаних поліцейських, які були залучені до експерименту,  свідчать про те, що готові інформувати громадян про права.

За круглим столом зібралися партнери, які разом працювали над втіленням ініціативи, а також представники активних  громадських організацій та державних установ.

Усі спікери висловилися щодо ефективності співпраці громади та поліції в рамках даного експерименту.

Керівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Богдан Крикливенко, зокрема, наголосив, що за результатами дослідження, яке проводив Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, інформування про права громадян є критично необхідним. «Людині складно приймати правильні рішення у стресовій ситуації, пам’ятка як орієнтир може допомогти розібратися».

Згідно з даними дослідження Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, якісне інформування про права є критично важливим, адже  сталою до цього моменту практикою було формальне інформування сухою мовою юридичних абзаців. До розробки текстів означених пам’яток долучилася група адвокатів, психологів, поліцейських та представників громадського сектору саме для того, щоб у цих текстах права  та обов’язки були описані легкою та доступною мовою, включали поради щодо поведінки та стабілізації емоційного стану.   Kryklyvenko

Крістофер Сміт, керівник відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні, відзначив важливість діяльності Національної поліції з раннього інформування не тільки для жителів України, але і для іноземців, гостей країни. Пам’ятки про права перекладені на 11 мов, серед яких найбільш поширені в Україні, за статистикою Міжнародної організації з міграції,  європейські та східні мови. Зауважимо, що на період проведення пісенного конкурсу «Євробачення» у місті Києві також відбуватиметься інформування про права з використанням друкованих пам’яток для свідків, потерпілих та затриманих на 12 мовах.

За словами директора Програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду «Відродження» Романа Романова правова обізнаність громадян – це їхня зброя проти свавілля, поінформованість посилює можливості людей реалізувати свої права та процесуальні гарантії.Romanov

Микола Сіома, виконавчий директор Української Фундації Правової Допомоги, зауважив про ключову роль поліції в інформуванні про права, адже за даними дослідження, яке Фундація провела в жовтні 2016 року, саме від поліцейських жителі очікують допомоги в реалізації їхніх прав. За словами Миколи, монітори експерименту з числа представників громадських організацій у 100% випадків свідчать, що інформування про права сприяє налагодженню діалогу між поліцією та громадою.Sioma

Голова правління Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов вказав на особливу важливість ролі раннього інформування про права в забезпеченні гарантій захисту прав затриманих осіб.

Костянтин Бушуєв, заступник Голови Національної поліції України, підтвердив, що до кінця 2017 року практика інформування про права свідків, потерпілих та затриманих буде поширена по всій території України.

Нагадуємо, що ініціатива є результатом спільних зусиль Національної поліції України, Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та Української фундації правової допомоги. Ініціативу підтримали Відділ з правоохоронних питань Посольства США в Україні та програмна ініціатива «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

Окрім того, до розробки текстів пам’яток долучилися адвокати центрів безоплатної вторинної правової допомоги, моніторили хід експерименту Харківська правозахисна група, «Мережа антикорупційних центрів», «Чугуївська правозахисна група», Рада адвокатів Харківської області, Центр надання БВПД в Харківській області, а також група моніторів Національного превентивного механізму.