В рамках «Всеукраїнського тижня права - 2017» пройшло навчання для споживачів медичних послуг у Полтаві

08.12.2017

6 грудня 2017 р. у приміщенні Полтавської центральної міської бібліотеки пройшов навчальний захід на тему «Права та обов’язки пацієнтів. Способи захисту прав пацієнтів». Організатором заходу виступив Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України у співпраці з ВБО «Українська фундація правової допомоги». Координацію заходу на місці забезпечила Ольга Володимирівна Медвінська, яка є авторкою проекту «Знай свої права» в рамках Полтавської міської програми «Бюджет участі». Далі фахівці з медичного права Віталій Пашков і Андрій Олефір розповіли учасникам про їх права як пацієнтів та можливості застосування цих прав.

24891566_1805240076188594_682560527_n

«Знайте, що ваше здоров’я потрібно в першу чергу вам! Тому, кожен особисто має захищати свої права. Не потрібно мовчати, у випадку порушень своїх прав. Дійте мирним шляхом: повідомляйте головного лікаря, або інших відповідальних осіб», — наголошує Ольга Медвінська, співорганізатор.

Загальновідомим є, що кожен має право на життя, охорону здоров’я, медичну допомогу, тощо. Та існує безліч нюансів у реалізації цих прав у медичних закладах України. Що робити пересічним споживачам медичних послуг і медичної допомоги, щоб захистити свої права? Спеціалісти радять наступне:

 • Знайомитися та комунікувати із сусідами по палаті та медперсоналом;
 • Робити записи у «Книзі скарг», скаржитися головному лікарю, у регіональні департаменти охорони здоров’я та Міністерство охорони здоров’я (брати особисту участь у розгляді звернення);
 • Стежити за веденням медичної документації та вимагати вносити правки;
 • Вимагати виписку з медичної картки;
 • Звертатися за консультацією до інших закладів (окрім того, де перебуваєте чи лікуєтесь);
 • Звертатися до поліції, Уповноваженого ВРУ з прав людини, громадських організацій.

«Сам по собі факт огляду лікарем і призначення того чи іншого лікування не може автоматично бути підставою для висновку про те, що медична допомога була адекватною», — розповів учасникам Андрій Олефір, к.ю.н., асистент кафедри цивільного, господарського та екологічного права Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Пацієнти мають право саме на якісну медичну допомогу, що обов’язково відповідає стандартам. Медичне втручання проводиться лише в тому випадку, коли воно не може завдати шкоди здоров’ю пацієнта. Однак, право на життя може бути переважено, якщо якість життя достатньо низька, і біль, страждання або інші труднощі життя пацієнта достатньо значимі. Андрій Олефір привів приклади успішних та неуспішних судових рішень, якими оскаржувались протиправні дії медичних працівників.

 • 24829293_1805240092855259_785606734_n

  Ще одним питанням, яке турбує пацієнтів, є безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів. Про встановлений порядок та перелік груп населення за категоріями захворювань, що зазначений у відповідній Постанові Кабінету міністрів України (від 17 серпня 1998 р. № 1303) і має право на отримання ліків безоплатно або пільгово, розповів Віталій Пашков, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри цивільного, господарського та екологічного права Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. В той же час кожен громадянин має усвідомлювати свої обов’язки як пацієнта медичного закладу та дотримуватись їх.

  24824223_1805240082855260_1742465786_n

  До заходу виявила зацікавленість велика кількість учасників – отже, тема актуальна! Долучились представники Благодійної організації «Світло надії», адже в Полтаві організація надає комплексну допомогу вразливим категоріям населення.

  «Піднімаються важливі теми, особливо та інформація, що стосується юридичних аспектів захисту прав пацієнтів. Для сервісних організацій важливе культивування теми захисту прав пацієнтів та просвітницька діяльність в цьому напрямку, адже ми щодня зустрічаємось з подібними питаннями», — зазначила представниця БО «Світло надії» Вікторія Лоза.

  24899152_1805240059521929_503302529_nПроведення заходу стало можливим завдяки підтримці Міжнародного фонду«Відродження» у співпраці з  ВБО «Українська фундація правової допомоги», ГО«Фундація медичного права та біоетики України», Національної асоціації адвокатів України та Ольги Медвінської, співорганізатора та автора проекту «Знай свої права».