В Києві пройшло навчання для працівників органів прокуратури

14.12.2017

Учасники дводенного тренінгу з медичного права для працівників органів прокуратури «Права людини у сфері охорони здоров’я: проблеми правореалізації і правозастосування», що відбувся 7-8 грудня 2017 року, розглянули більше 10 навчальних модулів та отримали важливу інформацію по кожному з них. Права людини у сфері охорони здоров’я – актуальна для кожного тема, яку можна обговорювати протягом тривалого часу, адже кожне питання, передбачене програмою тренінгу, містить безліч нюансів.

_dsc0469

Участь у навчанні взяли представники різних підрозділів Генеральної прокуратури України: Управління нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру у місцях несвободи та Головного слідчого управління.

_dsc0491

На відкритті заходу виступили організатори:

  • Вячеслав Свірець — начальник управління нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру у місцях несвободи Генеральної прокуратури України;
  • Ірина Сенюта – завідувач кафедри медичного права ЛНМУ імені Данила Галицького, голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, президент ГО «Фундація медичного права та біоетики України»;
  • Микола Сіома – директор ВБО «Українська фундація правової допомоги».

_dsc0489

Перший день тренінгу 7 грудня пройшов в обговоренні п’яти модулів. Розпочав навчання Віталій Константинов темою «Організація  прокурорського  нагляду за додержанням законів щодо надання медичної допомоги особам, узятим під варту, та засудженим, реагування на виявлені порушення їх прав у пенітенціарних установах».

Після цього Ірина Сенюта висвітлила особливості законодавчого забезпечення системи охорони здоров’я в Україні в контексті медичної реформи, міжнародно-правові механізми і стандарти в галузі охорони здоров’я та прав людини, зокрема практику Європейського суду з прав людини. «В умовах медичної і судової реформ питання захисту прав людини у сфері охорони здоров’я особливо гостре, а відтак, обговорення проблем правозастосування в аудиторії прокурорів, які здійснюють нагляд за дотриманням прав людини при виконанні судових рішень, крізь призму надання медичної допомоги, є актуальним. Налагодження мультидисциплінарної співпраці прокурорів, суддів та адвокатів сприятиме комплексному підходу до забезпечення прав людини. Важливо, аби за результатами такої співпраці вибудовувались правозахисні алгоритми, які сприятимуть роботі медичних працівників і гарантуватимуть належність надання медичної допомоги пацієнтам, а також слугуватимуть людиноцентристським законодавчим змінам», – прокоментувала пані Сенюта важливість проведення заходу.

_dsc0512

Ірина Яковець, начальник управління пробації Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, висвітлила модуль «Особливості надання медичної допомоги в закладах охорони здоров’я пенітенціарної системи та МВС». «На таких заходах проблема медичної допомоги показується комплексно та дещо з іншого ракурсу, ніж з нею звикла працювати прокуратура. Прокурори переходять від погляду на забезпечення права на медичну допомогу суто в умовах пенітенціарних установ до ширшого розуміння цієї проблеми. Спільна участь у подібних тренінгах дозволяє почути і зрозуміти думку та аргументи іншої сторони (адвоката, засудженого, правозахисника) і виробити єдиний підхід до розв’язання наявних проблем у складних умовах реформування як системи виконання покарань, так і охорони здоров’я в цілому. Такі заходи об’єднують працівників органів прокуратури та представників громадянського суспільства у прагненні неухильного дотримання прав людини. Це ідеальний майданчик для формального і неформального спілкування».

_dsc0538

Другий день тренінгу для працівників органів прокуратури охопив ще 5 навчальних тем.

Інформацію з модулю «Особливості реалізації національного превентивного механізму в Україні: модель «Омбудсман +» донесла учасникам Валентина Оболенцева – заступник керівника Відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. «Офіс Уповноваженого з прав людини часто у своїй роботі співпрацює з органами прокуратури з питань порушення прав людини, в тому числі і в місцях несвободи. Найпотужніша співпраця відбувається саме з Департаментом з питань реалізації Національного превентивного механізму. На даний час НПМ в Україні за моделлю «Омбудсман +» працює вже 5 років. Це достатньо «молода» організація, але вже показала достатньо дієві результати своєї роботи. Тому тема «Модель Омбудсман+» для працівників прокуратури на даний час дуже актуальна. Для працівників органів прокуратури важливо розуміти: 1) чому саме в такій моделі в Україні існує Національний превентивний механізм; 2) як він працює; 3) з яких елементів складається і чому; 4) яка мета НПМ та чого вимагає НПМ від органів прокуратури», – підкреслила пані Оболенцева.

_dsc0716

 

Сергій Шум, кандидат медичних наук, директор Державної установи «Український моніторинговий та медичний центр з наркотиків та алкоголю МОЗ України» виступив із темою «Особливості призначення судово-психологічних, судово-психіатричних експертиз у медичних справах». Пан Шум висловився про важливість донесення інформації за темою модулю до працівників органів прокуратури так: «Розгляд теми допоможе працівникам прокуратури зрозуміти що: 1) примусові заходи медичного характеру не є покаранням; 2) метою зазначених заходів не є ізоляція. 3) висновки судово-психіатричних експертів повинні відповідати Закону України «Про судову експертизу».

_dsc0746

Про особливості призначення судово-медичних експертиз учасникам тренінгу розповів Давід Валіахметов, завідувач відділу судово-медичної експертизи потерпілих, звинувачених та інших осіб Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи, лікар, судово-медичний експерт.

_dsc0574

Наступними темами, які охопила програма тренінгу, були: «Забезпечення права осіб, узятих під варту та осіб, які відбувають покарання на медичну допомогу» (тренер: Геннадій Токарев, адвокат, керівник Центру стратегічних справ Харківської правозахисної групи);wp_20171208_11_59_47_pro-2 «Загальні принципи роботи у порядку кримінального судочинства щодо медичних справ» (тренер: Вікторія Бучківська, суддя, заступник голови Стрийського міськрайонного суду, викладач Національної школи суддів України, асистент кафедри медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького)._dsc0857

Завершила навчальний тренінг для працівників органів прокуратури Ірина Сенюта з важливою для них темою «Дефекти надання медичної допомоги. Причинно-наслідковий зв’язок. Ятрогенна патологія. Робота клініко-експертних комісій». У своїй доповіді вона розкрила правову природу причино-наслідкового зв’язку, обговорила з учасниками особливості встановлення цього зв’язку в кримінальному праві. _dsc0867Особливо звернула увагу на те, що відбувається невиправдане перекладення обов’язку встановлення складу злочину на судових експертів, які повинні замість суду чи органу досудового розслідування встановлювати елемент об’єктивної сторони складу злочину – причино-наслідковий зв’язок. Дискусія учасників і експертів (у т.ч. судового медика) дала привід до однозначного твердження, що судові експерти встановлюють медичну (технічну) складову причинно-наслідкового зв’язку, а юридичну – суд чи орган досудового розслідування. У цьому контексті обговорено і судову практику, яка яскраво підтверджує позицію учасників дискусії. Не менш важливим було розкриття особливостей роботи клініко-експертних комісій та їх максимально широке використання як інструменту контролю якості медичної допомоги в пенітенціарних закладах охорони здоров’я.

_dsc0881

По закінченню навчання організатори відзначили учасників тренінгу сертифікатами. Кожен мав можливість поділитись власними враженнями від дводенного навчання та очікуваннями щодо подібних заходів у майбутньому.

Команда Української фундації правової допомоги дуже вдячна всім учасникам та організаторам, які долучились до проведення заходу! Щиро сподіваємось, що інформація була цікавою та корисною для застосування у професійній діяльності!

Проведення дводенного тренінгу з медичного права для працівників органів прокуратури стало можливим завдяки підтримці Міжнародного фонду «Відродження» у співпраці з Генеральною прокуратурою України, Національною асоціацією адвокатів України, ВБО «Українська фундація правової допомоги» та ГО «Фундація медичного права та біоетики України».

_dsc0550

_dsc0554

_dsc0578