Успішна справа Pro Bono: жінка з особливими потребами реалізувала своє право виховувати власну дитину

22.10.2014

Питання можливості виховання дитини батьками з особливими потребами – поширене питання в Україні на сьогодні.  Медичний підхід, який сформувався ще за часів радянського союзу до інвалідності в суспільстві, значно ускладнює можливість виховувати дитину для людей з особливими потребами.

Саме з такою проблемою зіткнулась пані М., інвалід 1 групи. Жінка має 7-річну дитину, але отримала позов від свого чоловіка, із яким вона розлучена щодо визначення місця проживання дитини.  Чоловік пані М. мотивував свій позов інвалідністю жінки та нездатністю виконувати материнські обов’язки.

За цю справу взялась адвокат, партнер Біржі Pro Bono, Коваленко Євгенія з Луцька. Для того, аби навести докази того, що пані М. здатна бути повноцінною матір’ю для своєї дитини, адвокат зібрала усі необхідні докази:

— написала заяву до Служби у справах дітей про надання висновку щодо визначення постійного місця проживання дитини;

— допомогла пані М. бути присутньою на засіданні виконавчого комітету Луцької міської ради, який затверджував висновок служби в справах дітей, в якому за доцільне вважалось визначити  постійне місце проживання за місцем проживання мами. (В міській раді відсутні будь-які пристрої для зручності входу інвалідам);

— надала суду характеристику з навчального закладу, де навчається донька;

— довідку від лікаря, яка свідчить про те, що інвалідність призначена не пожиттєво та прогноз захворювання умовно сприятливий, тобто не виключено що мати дитини буде ходити;

—  взяла заключення психолога, що дитині краще бути із матір’ю;

— документи, які підтверджують наявність власного житла у пані М;

— довідки про нарахування пенсії .

Адвокат надала приклади справ з Європейської практики (Європейський суд з прав людини (Велика Палата), рішення від 13 липня 2000 року, «Ельфольц проти Німеччини», № 25735/94, п.53, та рішення від 8 липня 2003 року, «Зоммерфельд проти Німеччини», № 31871/96, п.67-72. Також див. частково особливу думку судді Ресса, підтриману суддями Пастором Рідурехо і Тюрменом у справі «Зоммерфельд проти Німеччини» (там же), п.2., Європейський суд з прав людини (Велика палата), рішення від 8 липня 2003 року, «Сахін проти Німеччини», № 30943/96, п.66).

Євгенія Коваленко також наголосила, що першочерговими  у цій справі є інтереси дитини, а не батька чи матері.

Засідання в цій справі тривали рік і суд прийняв рішення на користь матері дитини, хоча ще з початку процесу надавали перевагу перемозі батькові дитини. І незважаючи на те, що батько подав на апеляцію, у серпні суд залишив рішення таким же – на користь матері.

Таким чином, завдяки зусиллям Євгенії Коваленко справу було вирішено у інтересах дитини, матір з дитиною залишились разом.

Якщо Ви теж  бажаєте стати партнером Біржі Pro Bono — реєструйтесь, будь ласка, www.pro-bono.in.ua

Довідково:
Послуги Pro Bono – це такі професійні послуги (в даному випадку юридичні), що надаються фахівцями добровільно та безоплатно, особливо для малозабезпечених та вразливих верств населення. Отримати юридичну допомогу Pro Bono можуть малозабезпечені громадяни або благодійні, неурядові та освітні організації в справах, що стосуються, в першу чергу, захисту прав осіб з обмеженими фінансовими можливостями.

Важливо знати, що сама Біржа, як і Українська фундація правової допомоги, не надає безпосередню правову допомогу, вона допомагає людям та громадським організаціям, що потребують юридичного захисту, зв’язатися із організацією чи окремим фахівцем, який погодився вести справу заявника.

Біржу Pro Bono створено Українською фундацією правової допомоги спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини, а функціонування стало можливим за підтримки програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» та Представництва Європейського Союзу в Україні.