Успішна справа Pro Bono: як розкриття інформації на початку роботи з адвокатом може врятувати від арешту та покарання

21.08.2015

В умовах фактичної війни, сьогодні, реальна допомога набагато потрібніша, ніж іноді, зовсім теоретична допомога від держави. Захисники Вітчизни, повернувшись з антитерористичної операції, отримавши важкі психологічні та фізичні травми, зазвичай, стикаються з іншою проблемою – порушення їх прав та невиконання обіцяних від держави зобов’язань.

Саме такий випадок стався із військовим, який звернувся по допомогою до Української Біржі Pro Bono. Повернувшись, з війни звільнений в запас, через місяць військовий дізнався, що його призвали повторно. За умовами чинного законодавства це порушення прав військового, тож за ведення справи взявся адвокат системи безоплатної правової допомоги Сергій Вилков на умовах Pro Bono. Ми поспілкувались з адвокатом та дізнались хід та результати справи.

Ф.: — Сергію Валентиновичу, скажіть, будь ласка, у чому полягала суть справи з якою до Вас звернувся клієнт?

С.В.: – На початку червня 2015 року мною та ВБО «Українська фундація правової допомоги» було підписано Меморандум про співпрацю у рамках Біржі Pro Bono.

Через кілька днів з дати підписання Меморандуму до мене зателефонував Виконавчий директор ВБО «Українська фундація правової допомоги» Микола Сіома та повідомив, що до ВБО «Українська фундація правової допомоги» звернувся громадянин, який рік перебував у зоні виконання антитерористичної операції якого було призвано до ЗСУ ще в першу хвилю часткової мобілізації.

З метою надання правової допомоги громадянину у мене з ним пройшла зустріч в офісі ВБО та в подальшому в офісі АБ «ВИЛКОВА», де зі слів клієнта я дізнався обставини його справи які після озвучення та пред’явлення відповідних документів навели на мене неабиякий жах, а в роздумах постійно крутилося одне єдине запитання (Як такі порушення закону та Конституції військові чиновники можуть допускати в умовах коли Україна знаходиться у фактичному стані війни)? Не вагаючись, а ні на хвилину мною було укладено Договір про надання правової допомоги з громадянином (клієнтом) та АБ «ВИЛКОВА» на безоплатній основі, в той же день я, та група моїх колег з АБ «ВИЛКОВА» приступили до побудови стратегії та складання відповідного плану по наданні правової допомоги.

За кілька днів нами було зібрано ряд документів які в подальшому було використано як докази у справі, складено адміністративний позов та подано до Київського окружного адміністративного суду, про визнання призову на військову службу протиправним та скасування наказу. Основним порушенням з боку відповідача (військкомату) було не дотримання вимог ч.3 ст.23 ЗУ « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» а саме: «не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом 6-ти місяців з дня звільнення зі служби військовозобов’язані  з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації, де були звільнені в запас». В даному випадку наш громадянин, (був призваний до ЗСУ в березні 2014 та звільнений в запас в березні 2015).

Вислухавши клієнта, задавши ряд запитань, я прийшов до висновку, що дійсно можу допомогти цій людині. Але доля зіграла зі мною жарт, я натрапив на таку дію, коли клієнт приховує від адвоката реальні обставини справи, а на деякі запитання взагалі відповідає неправду. Всі нещирі дії клієнта призвели до того, що в судовому засіданні з’ясувалось дуже багато нових обставин про які клієнт замовчував або давав неправдиві відповіді в бесіді з адвокатом. Наш клієнт добровільно пішов в військкомат, добровільно заповнив анкету та добровільно виявив бажання, щоб його призвали раніше (повторно – ред.). До речі, Закон надає таке право. А потім, можливо, поспілкувався з рідними і передумав. Ця вся інформація стала відома в суді від відповідача який на підтвердження своїх пояснень надав відповідні документи які в подальшому були перевірені судом та не тощо спростовані, а більше того підтверджені позивачем. Всі факти у справі були проти нас. Стало зрозуміло, що сьогодні суд прийме рішення і воно буде не на нашу користь, крім того підстав для відкладення розгляду справи з метою зміни правової позиції немає. Також неабияк обурювала поведінка клієнта в судовому засідання якій намагаючись вийти із створеної ним ситуації надавав суду неправдиву інформацію, яка в подальшому судом і спростовувалась.

У липні 2015 року Київський окружний адміністративний суд відмовив нам у задоволенні адміністративного позову. Звичайно, не було іншого вибору, як в повній мірі надавати правову допомогу, та звертатися з апеляційною скаргою до суду апеляційної інстанції. Відповідно, була складена апеляційна скарга, на Постанову Київського окружного адміністративного суду та подана до Київського апеляційного адміністративного суду. Не так довго прийшлось чекати, як Київський  апеляційний адміністративний суд призначив до розгляду слухання апеляційної скарги на Постанову Київського окружного адміністративного суду і призначили розгляд апеляції.

Після заслуховування апеляції та пояснень апелянта і заперечень відповідача у колегії суддів почали виникати між собою розбіжності прямо в судовому засіданні та розпочалося найцікавіше, під час розгляду нашої апеляції колегія суддів, робила перерви, слухали одні справи, потім інші, знову розглядали нашу апеляцію, і все-таки настав час істини, суд прийняв єдине, на мою думку, справедливе, рішення, а саме Постановою іменем України, апеляційну скаргу нашого клієнта задоволено, постанову Київського окружного адміністративного суду  скасовано, і ухвалено нову Постанову, якою позовні вимоги нашого клієнта до військкомату Київської області задоволено. Визнано протиправним дії військового комісаріату про призов клієнта на війкову службу до Збройних Сил України, визнано протиправним та скасовано Наказ військового комісара (району) військового комісаріату Київської області, в частині призову до мобілізації громадянина (нашого клієнта) в військову частину.

 На сьогодні, звичайно, суд апеляційної інстанції в межах допустимої норми Кодексу адміністративного судочинства України, вийшов за межі доводів апеляційної скарги тим не менш, відповідно до вимог ч.1 ст.195 КАС України: «Суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи». У даному випадку ми, все таки, спільною метою досягли того успіху, на який і розраховували мої колеги, які розвивають цей надзвичайно потрібний, у тому числі і складний напрямок правової допомоги як Pro Bono.

Ф. – Як Вам вдалось виграти цю справу, зважаючи на нововиявлені обставини?

С.В. – Після отриманої інформації в суді першої інстанції необхідно було змінити позицію надання правової допомоги і більшу увагу приділити нормам матеріального права та переконати колегію суддів в тому, що процедурні питання призову на військову службу встановленні на підставі підзаконних нормативно-правових актах та не в якому разі не можуть мати вищу юридичну силу перед законом

Ф.: — Які Ви можете надати поради для учасників АТО, щоб уникнути порушення їх прав?

С.В. – Не все так погано в наших Збройних силах. Коли особа хоче уникнути свого обов’язку захищати Батьківщину, то вона порушує закон та має за це відповідати. А коли стосовно людини порушується Закон, то звичайно, потрібно звертатися, до ВБО «Української фундації правової допомоги» за допомогою.

Ця справа вкотре  наглядово демонструє необхідність бути чесним з адвокатом та розповідати йому всі деталі справи, адже такі деталі мають досить важливе значення для ходу справи та самого клієнта. Тим не менш, відданість та патріотизм наших військових має бути відзначений та нагороджені – нашої увагою та захистом, об’єднанням зусиль правозахисників з метою досягнення справедливості.

Щиро дякуємо адвокату Сергію Вилкову, який незважаючи на труднощі у веденні справи зробив свій внесок у підтримку наших військових!

Довідка:

Українська Біржа Pro Bono створена Українською фундацією правової допомоги та Українською гельсінською спілкою з прав людини з метою надання безкоштовної правової допомоги малозабезпеченим групам населення та у справах, які мають суспільний інтерес та суспільну користь мають важливе стратегічне значення для суспільства. Стати партнером Біржі Pro Bono можна заповнивши анкету на сайті Біржі.

Для того щоб стати клієнтом Біржі Pro Bono необхідно заповнити заявку на сайті або зателефонувати  — 044 361 38 33

 Детальніше про Біржу Pro Bono.