УФПД підтримує Нацполіцію у ранньому інформуванні осіб про їх права

28.10.2016

Національна поліція України у співпраці з Фундацією та Офісом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини розпочинає експеримент з раннього інформування потерпілих, свідків та затриманих про їх права.

Експеримент передбачає вручення працівниками поліції відповідних пам’яток про права людям при їх першому контакті із правоохоронцями. Текст пам’яток був запропонований адвокатами, правозахисниками та Офісом Уповноваженого ВР з прав людини Національній поліції України та враховує, зокрема, вимоги Директиви Європейського Союзу щодо права на інформацію в кримінальному процесі. Українська фундація правової допомоги також провела кілька фокус-груп для обговорення можливого формату та змісту пам’яток.

Пам’ятки перекладені на 11 інших мов, зокрема англійську, німецьку, французьку, російську, арабську, фарсі, пушту та знаходяться у вільному доступі для завантаження на сайті Української фундації правової допомоги ulaf.org.ua.

Наразі пам’ятки затверджені Нацполіцією, встановлені необхідні внутрішні процедури їх використання поліцейськими в роботі. Учасники експерименту також узгодили механізми моніторингу ефективності нової практики. Зокрема, новоутворене Управління забезпечення прав людини Національної поліції в оперативному порядку спостерігатиме за дотриманням поліцейськими встановлених процедур, а на сайті Української фундації правової допомоги розміщено он-лайн форму зворотнього зв’язку. Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини також застосує власні механізми контролю за своєчасністю інформування потерпілих, свідків та затриманих про їх права.

Експеримент, триватиме протягом листопада у Деснянському та Шевченківському районах міста Києва, а також у місті Біла Церква Київської області. До нового року планується обговорити результати експерименту та перспективи поширення практики на всю територію України.

Робота із впровадження раннього інформування потерпілих, свідків та затриманих про їх права проводиться за підтримки програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» та  Відділу з правоохоронних питань (INL) Посольства США спільно з Офісом Уповноваженого ВР з прав людини, Національною поліцією України та Українською фундацією правової допомоги.

Завантажити пам’ятки та перейти до  форми зворотнього зв’язку можна за посиланням: http://ulaf.org.ua/category/international_standards_police/