Учасники АТО, повертаючись додому, мають бути впевнені у тому, що держава виконуватиме обіцяні гарантії

15.04.2015

Проблема отримання учасника бойових дій є основоположною проблемою для українських військових, які приймають участь у АТО. Через відсутність статусу, учасники АТО позбавляться усіх інших законодавчо визначених пільг – субсидій, безкоштовного лікування, права на земельну ділянку та ін..

Через складну та бюрократизовану процедуру отримання статусу учасника бойових дій, за оцінками фахівців, близько 15% усіх учасників АТО мають офіційний статус, та відповідно, право на соціальні пільги (що, з рештою, не завжди дає гарантії, учасникам АТО скористатись цим правом).

Ця проблема неодноразово підіймалась волонтерами, представниками громадських, правозахисних організацій. Надання статусу учасника бойових дій, насправді, більш глибока проблема, аніж отримання соціальних гарантій, адже це питання честі і обов’язку держави та визнання того, що держава цінує своїх захисників та виконує свої зобов’язання перед тими, хто ризикуючи своїм життям захищає цілісність своєї Батьківщини.

Ці та інші тези оголосили учасники круглого столу «Захист прав та інтересів осіб, які беруть/брали участь в АТО та членів їх сімей», який відбувся 15 квітня 2015 року у приміщенні Ірпінської міської ради. Захід проводився з метою формування пропозицій механізму із забезпечення надання кваліфікованої юридичної допомоги особам, які беруть/брали участь у антитерористичній операції та членам їх сімей з питань соціальних пільг відповідно до вимог чинного законодавства України. Проведення заходу ініціювала Українська фундація правової допомоги спільно зі Штабом допомоги АТО у м. Ірпінь, Міжнародного фонду «Відродження».

Під час круглого столу представники Української фундації правової допомоги представили напрямок діяльності «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей», під час реалізації якого передбачено створення 25 обласних Бюро з надання інформаційно-правової допомоги учасникам АТО.

Участь у заході представників  штабу АТО у місті Ірпінь, адвокатів, які ведуть справи по АТО м. Ірпінь та Київської обл., представників Координаційної волонтерської ради при Київській обласній державній адміністрації, осіб, які брали участь у АТО, представників громадських та правозахисних організацій, Центра правової інформації та консультації м. Біла Церква, державних органів влади дозволила всебічно розглянути проблеми та можливі шляхи вирішення цих проблем у рамках правового забезпечення соціальних гарантій учасникам АТО.

У результаті обговорень учасники дійшли висновку, що проблема отримання статусу учасника бойових дій є нагальною та потребує негайного вирішення, обговорили шляхи співпраці та координації зусиль усіх учасників круглого столу та домовились розробити спільні рекомендації профільним міністерствам щодо спрощення процедури отримання учасника бойових дій, що дозволить у подальшому вирішити цілий ряд інших проблем, які пов’язані із відсутністю статусу.

 

Захід організовано Українською фундацією правової допомоги при підтримці Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проекту «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей».

Програма круглого столу

Буклет-презентація проекту «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей»

Фотогалерея

Презентація проекту «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей»

Презентація мережевого проекту «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» Центр правової інформації та консультації

Презентація «Організація надання допомоги учасникам  АТО, демобілізованим військовослужбовцям» Василь Чмелюк