У Києві відбулися навчальні практикуми щодо впровадження Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги

29.01.2018

У грудні минулого року в Україні розпочалась серія навчальних практикумів для адвокатів щодо впровадження в системі безоплатної правової допомоги Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільних, адміністративних справах та представництва у кримінальному процесі. 29 січня у Києві відбулися 2 таких практикуми для місцевих адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

З  липня 2014 року в державній системі безоплатної правової допомоги  діють стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі, — БВПД) у кримінальному процесі. З того часу Закон України «Про безоплатну правову допомогу» зазнав змін. Зокрема, із відкриттям у 2015 році місцевих центрів з надання БВПД правова допомога почала надаватись і у цивільних та адміністративних справах.

21 грудня 2017 року Стандарти якості надання БВПД у цивільних, адміністративних справах та представництва у кримінальному процесі (далі, — Стандарти якості) були затверджені Наказом Мін’юсту.

Впровадження Стандартів якості надання БВПД у роботу адвокатів, які співпрацюють із державною системою безоплатної правової допомоги, дозволить гарантувати всім клієнтам центрів БВПД якість послуг, а адвокатам, які надають такі послуги, забезпечить захист від будь-яких необґрунтованих претензій як з боку держави, так і з боку клієнтів.  Дотримання Стандартів є обов’язковим для адвокатів при наданні ними безоплатної вторинної правової допомоги.

_dsc088829 січня у Києві для адвокатів, які надають БВПД, відбулися навчальні практикуми із впровадження Стандартів якості. Тренер – Голова Комітету з питань безоплатної правової допомоги Національної асоціації адвокатів України Сергій Вилков.

Під час практикумів адвокати дізналися про основні нововведення згідно прийнятих Стандартів яко_dsc0885сті. Зокрема, про Протокол узгодження правових питань щодо представництва за дорученням, Акт приймання-передавання документів (копій документів)/речей (речових доказів), орієнтовний перелік матеріалів адвокатського досьє у цивільному/адміністративному провадженні. Також адвокати дізналися про роботу комісій з оцінювання якості надання ними БВПД. Такі комісії утворюються радами адвокатів регіонів, за поданням відповідних центрів з надання БВПД у встановленому порядку. Моніторинг якості надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги здійснюють Координаційний центр з надання правової допомоги та регіональні центри з надання БВПД.

_dsc0886Практикуми відбувалися у формі діалогу, тож кожен мав можливість поставити питання та висловити власну думку. Зокрема, адвокати цікавилися, чи буде вважатися порушенням правил адвокатської етики, якщо адвокат, який відповідає на зауваження комісії з оцінки якості, посилається на узгоджену з клієнтом правову позицію; чи потрібно під час конфіденційної зустрічі із клієнтом пояснювати йому про можливість надання адвокатом узгодженої правової позиції комісії з оцінки якості або дисциплінарній комісії та інші питання.

Навчальні практикуми для адвокатів відбуваються за ініціативи Координаційного центру з надання правової допомоги та Національної асоціації адвокатів України у співпраці з Українською фундацією правової допомоги, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».