У ізоляторі тимчасового тримання Херсона запустили систему забезпечення прав затриманих

03.04.2018

3 квітня презентували систему забезпечення прав затриманих (англ. сustody records), яка запрацювала в ізоляторі тимчасового тримання в Херсоні. Напередодні таку ж систему презентували в ізоляторі №1 міста Дніпра. 

itt-hersonВідтепер і в ізоляторі Херсона працює нова інтегрована система, яка фіксує дії по відношенню до затриманих під час їхнього перебування в поліції. Спеціально навчені інспектори з прав людини інтерв’юють затриманих, ведеться електронне документування та цілодобове відеоспостереження. Така процедура забезпечує захищенність як затриманих, так і поліцейських.

«Впровадження цієї системи в херсонському ізоляторі тимчасового тримання ще на один крок наблизило діяльність поліції Херсонщини до європейських стандартів. Відтепер, затримані та поміщені до ізолятору громадяни в повній мірі захищені від порушень їхніх прав. У той же час і працівники поліції будуть захищені від випадків неправдивих звинувачень. Хочу подякувати керівництву Національної поліції України, Міжнародному фонду «Відродження» та іншим організаціям, за підтримки яких стало можливим це нововведення в Херсонській області», – підкреслив заступник начальника Головного управління Національної поліції — начальник слідчого управління Микола Вербицький.

Головний принцип системи забезпечення прав затриманих — гарантувати безпеку та гідні умови перебування особи під вартою.

«Система Custody Records є дієвим інструментом забезпечення гарантій захисту прав затриманих осіб. Ця система включає  4 елементи: інститут інспекторів з дотримання прав людини, методичне забезпечення, електронну базу, в якій фіксується все, що відбувається з затриманим, та зовнішній контроль з боку Управління забезпечення прав людини Нацполіції. Цього року завдяки спільній роботі Фундації, Управління забезпечення прав людини, Експертного центру з прав людини та Міжнародного фонду «Відродження» систему запроваджено в ізоляторах Дніпра та Херсона. До кінця року така система буде впроваджена в ізоляторах Кропивницького та Сарн. В майбутньому ми плануємо впровадження Custody Records в діяльності всіх підрозділів Нацполіції для фіксації усіх дій щодо затриманої особи, коли вона перебуває під відповідальністю представників влади», — зазначив директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома.

«Система забезпечення прав затриманих передбачає створення нової окремої ланки інспекторів з прав людини. Їхнє завдання — гарантувати безпеку та гідні умови перебування особи під вартою. Повідомлення родичів про затримання, своєчасна професійна консультація правника, належна медична допомога та інші права затриманої особи будуть перебувати під постійним контролем інспекторів з прав людини. Для нас дуже важливо, що ця нова система запроваджується у співпраці низки громадських організацій, Міжнародного фонду «Відродження» й Національної поліції, без максимального сприяння з боку якої це було би не можливо», – наголошує директор програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов.

Система забезпечення прав затриманих — це одна з необхідних умов справделивого правосуддя й буде поступово впроваджуватись у всіх ізоляторах тимчасового тримання та поліцейських відділках України.

«Запропонована система має змінити сам підхід роботи правоохоронців. Адже з одного боку, ми вчимо їх бачити в затриманому в першу чергу людину, яка має ті ж самі права, що й інші. А з іншого – забезпечення прав затриманого й фіксація всіх дій щодо нього в електронній базі повністю захищає самого правоохоронця від скарг про неналежне поводження. Крім того, система попереджає порушення прав людини з боку працівників інших підрозділів поліціі. Оскільки потрапивши до ізолятору, затримана особа може повідомити інспектору про порушення своїх прав. У свою чергу, такі повідомлення мають ефективно розслідуватися, а винні працівники — притягатися до відповідальності», — пояснює виконавчий директор Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов.