"Сьогодні потрібне усвідомлення, що не лише статус учасника бойових дій гарантує реалізацію прав учасниками АТО" - Ольга Настіна, голова ЦПІк у Білій Церкві

16.04.2015

Проблема отримання статусу учасника бойових дій для учасників АТО  на сьогодні є нагальною та кричущою. Нерозуміння з боку держави проблем та потреб військових призводить до систематичного порушення прав захисників Вітчизни та позбавляє їх цілого ряду соціальних пільг та гарантій.

Для створення ефективного  та дієвого механізму з надання правової допомоги, Українська фундація правової допомоги ініціювала створення у 25 областях Бюро інформаційно-правової допомоги у рамках проекту «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей». Програмний директор Фундації, Антоніна Бондаренко, визначаючи задачі проекту зазначила:  «головне завдання проекту – сформувати групу юристів та адвокатів, організувати ефективні умови тим, хто потребує цієї допомоги».

Для того, щоб обговорити механізм правового забезпечення соціальних гарантій учасникам АТО, 15 квітня у приміщенні Ірпінської міської ради відбувся круглий стіл «Захист прав та інтересів осіб, які беруть/брали участь в АТО та членів їх сімей», участь у якому взяли представники державних та громадських організацій, представники штабу АТО у місті Ірпінь, адвокати, які ведуть справи АТО м. Ірпінь та Київської області, представники Координаційної волонтерської ради при Київській обласній державній адміністрації, особи, які брали участь у АТО, представники громадських та правозахисних організацій, державних органів влади, Центру правової інформації та консультацій м. Біла Церква.

Максим Плешко, Керуючий справами виконавчого комітету Ірпінської міської ради, визначаючи загальну мету кожного, хто працює заради правового забезпечення учасників АТО виступив із вітальним словом, цитуючи Еммануїла Канта: «Ніхто не має прав як таких, окрім права виконувати свої обов’язки. Ці хлопці, учасники АТО, свій обов’язок виконали. Обов’язок влади та активістів поговорити про систему, наш обов’язок сприяти реалізації цих прав».

Під час презентації напрямку діяльності Української фундації правової допомоги, програмний директор Фундації, Антоніна Бондаренко, зазначила: «Фундація планує об’єднати в Альянс більше 129 адвокатів, юридичних компаній, які надають правову допомогу учасникам АТО, які будуть партнерами, створити мережу та виробити алгоритм дій для отримання статусу учасника бойових дій. Також, ми передбачаємо, що процедуру отримання статусу учасника бойових дій спростуємо, і зробимо так, що отримати статус буде просто. Ми сподіваємось, що сьогодні ми визначимо наступні кроки вже не просто на словах, а покроково, з термінами».

Ольга Настіна, голова Центру правової інформації та консультації у місті Біла Церква виступила із презентацією проекту «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів», який реалізовано з метою надання безоплатної первинної та за необхідності вторинної правової допомоги, у тому числі представництво в судах, військовослужбовцям, учасникам АТО та членам їх сімей у п’яти областях України. За словами експерта, «Сьогодні потрібне усвідомлення, що не лише статус учасника бойових дій гарантує право учасникам АТО, а усі, хто приймав участь у АТО, потребують реалізації прав та усіх соціальних зобов’язань держави. Всі, хто повертаються, повинні бути впевненими, що це було недаремно, що вони недаремно вклали свій час, життя. Повертатись з тим, що потрібні цій державі».

Обговорюючи питання організації надання допомоги учасникам АТО у Ірпіні, Василь Чмелюк, Заступник керівника Штабу допомоги АТО у м. Ірпінь, презентував результати діяльності штабу та зазначив: «усі питання правового захисту учасників АТО законодавчо врегульовані, але як зробити так, щоб система запрацювала? Для учасника АТО є питання, які самому важко вирішити. Інше питання, по законодавству, визначено право на земельну ділянку, тим не менш, потрібно сформувати програму, яка надаватиме право вибору – чи земельну ділянку чи інші соціальні пільги».

Учасник бойових дій 72ї окремої механізованої бригади м. Біла Церква,  Сацик Іван, який 14 липня 2014 року перебував на території Росії, серед інших проблем учасників АТО розповів свою історію «Отримав поранення, повернувся з війни,  зараз демобілізований, статус учасника війни не отримав. Документи вже більш як 4 місяці знаходяться на розгляді Міжвідомчої комісії.  Є проблема, що мобілізовані особи, які знаходяться на державній службі ЗСУ, в зоні АТО, але не являються учасниками бойових дій. Інша проблема —  інвалід війни не має права отримати статус учасника війни, виникає психологічна проблема  — інвалід війни, як же це він воював, але не учасник бойових дій? Питання статусу є дуже важливим, адже статус є фактом визнання. Було б уже добре аби Фундація налагодила моніторинг між військовими частинами, в першу чергу, вести облік скільки призвані, скільки були у зоні бойових дій, адже людей просто забувають внести в списки».

Питання інформаційного забезпечення та обізнаності населення підійняв Директор Київського обласного  Центру з надання безоплатної правової допомоги, Олександр Позняк: «Та інформаційна кампанія, яка є  — вона програє». Також, Олександр Позняк, зазначив: «Через 2 місяці учасники АТО матимуть право отримати правову допомогу, але вони не мають статусу учасника бойових дій. На сьогодні це питання, яке ми провинні вирішити. Ми сьогодні об’єднались для того, щоб його спільно вирішити».

За результатами обговорень, учасники круглого столу домовились підготувати проект рекомендацій Верховній Раді України, Службі безпеки України, підготувати листа в Кабінет Міністрів України для того, аби законодавчо були  враховані ті проблеми та потребу учасників АТО, які є нагальними, а процедура отримання статусу учасника бойових дій була спрощена для мобілізованих осіб, які приймають участь у антитерористичній операції на Сході України. Також, учасники визначили необхідність створення Громадської ради учасників АТО при Ірпінській міській адміністрації.

Дякуємо усім учасникам круглого столу за участь та активні обговорення!

Фотогалерея

Програма заходу

Буклет «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей»

Презентація проекту «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей»

Презентація мережевого проекту «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» Центр правової інформації та консультації

Презентація «Організація надання допомоги учасникам  АТО, демобілізованим військовослужбовцям» Василь Чмелюк