Роз`яснення щодо порядку надання пільг особам, які мають право на них, згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

20.07.2015

Юрист Громадської приймальні Української фундації правової допомоги Ярослав Дрейко надає роз`яснення щодо порядку надання пільг згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

РОЗ’ЯСНЕННЯ

щодо порядку надання пільг особам, які мають право на них, згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

Законом України від 28 грудня 2014 р. № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», а саме, встановлено, що такі пільги як:

  •  безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
  • безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
  • 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
  • 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання;
  • 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
  • позачергове користування всіма послугами зв’язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 відсотків від тарифів вартості основних та 50 відсотків — додаткових робіт);
  • абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів

надаватимуться лише за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України». Тобто, якщо середньомісячний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1710 грн.).

У зв’язку із прийняттям цього Закону, Кабінетом Міністрів України, було прийнято Постанову № 389 від 4 червня 2015 року, якою затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, який визначає механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі — пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім’ї осіб, які мають право на пільги.

Зазначена Постанова набрала чинності 1 липня 2015 року. Тому, з моменту набрання чинності вказаної Постанови, особи, які мають право на пільги згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до сукупного доходу сім’ї яких входить: заробітна плата; грошове забезпечення; стипендія; доходи від підприємницької діяльності, або до складу сім’ї яких входять працездатні особи, подають до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення декларацію про доходи сім’ї пільговика, а також довідки про доходи свої та членів сім’ї (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) за шість місяців, що передують місяцю звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період.

У разі неподання вказаних документів, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє пільговика про необхідність подання відповідних документів для визначення права на отримання пільг.

У разі коли середньомісячний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1710 грн.), пільговик має право на отримання пільг протягом шести місяців.

У разі коли середньомісячний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу перевищує 1710 грн., структурний підрозділ з питань соціального захисту населення письмово інформує пільговиків про те, що вони не мають права на отримання пільг і можуть звернутися за житловою субсидією.

У разі зменшення доходу сім’ї пільговик має право звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для визначення права на отримання пільг з місяця звернення.

Надання пільг припиняється:

  • якщо пільговиком приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи будь-кого із членів сім’ї пільговика, що вплинуло на визначення права на пільги, — з місяця, в якому виявлено порушення;
  • за заявою пільговика — з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Сума пільги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання пільговиком документів з недостовірними відомостями, повертається ним на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Якщо пільговик добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму пільги, питання про її стягнення вирішується у судовому порядку.

Довідково
Отримати консультацію юриста Громадської приймальні Української фундації правової допомоги  безкоштовно Ви можете за адресою: Київська обл., м. Ірпінь, вул. Карла Лібкнехта, 6. Другий поверх, офіс 5. Телефон: +38 (044) 361 38 33;                 +38 (073)-483-7111; +38 (094) 831-03-38.