PRO BONO – ЦЕ ОБОВ’ЯЗКОВА СКЛАДОВА РОБОТИ ЧЕСНОГО ЮРИСТА

07.11.2014

Чи повинен юрист обов’язково надавати послуги Pro Bono? Це питання, з-поміж інших, учасники Pro Bono Форуму, визначили одним із найважливіших для обговорення. Учора, в результаті обговорень експерти дійшли висновку, що Pro Bono – це субстанційна складова буття юриста. Pro Bono  не є тим, що повинно бути присутнім чи відсутнім у роботі – це те, що робить юриста юристом. Якщо ж робити Pro Bono обов’язковим для юриста, принцип втрачає свою значимість, так само як і сама професія. Усі учасники дійшли згоди, що питання «надавати послуги Pro Bono чи не надавати» не постає, існує питання «бути чесним юристом чи нечесним», адже чесний юрист apriori надає Pro Bono послуги

Також, під час другого дня Форуму учасники розглянули приклад Англії. У зв’язку із успішністю впровадження та надання послуг Pro Bono, суспільство зіткнулось із проблемою – уряд поставив під сумнів доцільність фінансування напрямку безоплатної правової допомоги, адже усі юридичні фірми працюють Pro Bono. Тому, найближчим часом, безоплатну первинну допомогу у Англії скоротять. Постала моральна дилема, не надавати послуги Pro Bono не можливо, але із без напрямку безоплатної правової допомоги теж не можна..

Під час сесії звернули увагу і на проблеми меншин. Так, зокрема, слово взяла С’ю Гарднер, яка розповіла про проблеми ЛГБТ. Проблема лишається досить прагматичною – представники ЛГБТ просять про визнання їх суспільством, адже навіть найкращі закони часто забувають про людей. Розглянули проблеми і ромів. Проблема неможливості отримання документів і відсутність реального права на навчання (і інших прав, рівноцінних для членів суспільства) – це проблема усього Євросоюзу. Ромів не визнають ніде і вони зазнають дискримінації. Учасники Форуму сформулювали проблему таким чином: «До поки ми будемо брехати, що ми рівні?» А запропонованим шляхом вирішення проблеми ромів було налагодження контактів між ромами та НУО.

Нагадаємо, 8й щорічний Європейський форум Pro Bono розпочався 5 листопада у Англії і триватиме до 7 листопада.  Участь у Форумі також взяли представники з України. Зокрема Микола Сіома – виконавчий директор Української фундації правової допомоги. Українська фундація правової допомоги є одним із засновників Біржі Pro Bono в Україні та сприяє втіленню кращих практик для розвитку цього напрямку.