Право на життя: як справа Наталії Маркочевої змінила систему закупівлі та розподілу ліків

22.06.2017

natasha2Історія відомої одеської адвокатки та правозахисниці Наталії Маркочевої стала відомою на всю Україну. Стикнувшись із порушенням права доступу до ліків, їх непрозорим розподіленням серед онкологічних хворих, вона не склала руки, а вирішила до кінця боротися з несправедливістю.

Детальну історію правозахисниці не раз публікували провідні українські ЗМІ. У серпні 2016 року Наталія дізналася про свою онкологічну хворобу і перенесла хірургічне втручання. Одразу вона розпочала боротьбу за лікарські препарати, які повинні надаватися державою безкоштовно онкохворим пацієнтам, але не надаються. Призначення ліків пацієнтам в одеському онкодиспансері проходило по незрозумілій процедурі та за незрозумілими критеріями, одні пацієнти отримували декілька флаконів, а інші — нічого. До пацієнтів не доносили інформацію, чому вони вибрали саме цих певних людей, чому дали право на життя одній людині та не дали іншій. “Кожен має право на життя та рівний доступ до лікування. Процедура розподілення ліків повинна бути прозорою”, — підкреслює Наталія.

Одного разу, придбавши ліки “Ендоксан” в аптеці одеського онкодиспансеру для лікування за особисті кошти, вона за допомогою програми Центру протидії корупції «Ліки для онкохворих за рахунок держави» (likycontrol.org.ua) встановила, що ці ліки придбані за державні кошти та повинні надаватися пацієнтам безкоштовно. Як вони потрапили до аптеки – незрозуміло, зараз з цього приводу ведеться слідство.

Наталії призначили річне лікування високовартісним препаратом “Герцептином”, який регулярно закуповується за рахунок державного та місцевого бюджетів, та має розподілятися між усіма пацієнтами, які його потребують. Однак, вчасного лікування Наталія так і не отримала через відсутність препарату в Одеському онкодиспансері.

У березні Наталія, заручившись підтримкою адвокатської спільноти, правозахисних організацій та ЗМІ, почала серйозну роботу з усунення проблеми непрозорої закупівлі та розподілу ліків. До її прагнень приєдналися Офіс Уповноваженого ВРУ з прав людини, Координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги, Українська фундація правової допомоги, Громадське радіо та ряд інших інституцій. Зокрема, Фундація написала звернення до Начальника Управління охорони здоров’я Департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації  з проханням докласти особистих зусиль для забезпечення права пацієнтів з онкологічними захворюваннями в Одеській області на отримання вчасної та якісної безоплатної медичної допомоги, що гарантується українським законодавством. Через певний проміжок часу у Фундацію надійшов лист-відповідь, в якому зазначалося, що протягом тривалого часу «Герцептин» не надходив до Одеського обласного онкодиспансеру, однак рішення про виділення 13 млн. гривень на його закупівлю уже ухвалене Одеською обласною радою, і при отриманні препарату усі пацієнти, які його потребують, в тому числі Наталія, будуть одразу запрошені для продовження лікування.document-page-001

Завдяки спільним старанням Фундації, Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги, Громадського радіо, Ради адвокатів Одеської області, правоохоронних органів та суспільства вдалося значно покращити прозорість закупівлі та розподілу ліків у досить короткі строки. В. о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун особисто визнала факт незаконного продажу державних ліків у аптеках, а також невиконання багатьма медичними установами наказу МОЗ № 509 стосовно щотижневого розміщення інформації про залишки ліків на сайтах медичних закладів.

Але головний результат наших спільних зусиль  — це те, що у червні Наталія та інші пацієнти одеського онкологічного диспансеру, які потребують лікування герцептином отримали такі довгоочікувані «дзвінки щастя» з лікарні. Їм повідомили, що герцептин закуплений, і запросили на лікування. Дійсно, як виявилося, Одеська обласна рада для лікування хворих онкологічного профілю виділила 13 млн. гривень, саме з цих коштів був закуплений “Герцептин” на підставі тендеру, а його витрати і наявність можна відслідковувати на сайті liky.odesa.ua.

Таким чином, процес розподілу ліків для онкологічних хворих нарешті став прозорим. І те, що тепер відповідні ліки можуть отримати усі, хто їх потребує – наше головне спільне досягнення. І ми сподіваємося, що ця позитивна тенденція розвиватиметься і надалі, адже люди з багатьма видами захворювань (в тому числі – і з онкологічними) потребують неперервного лікування в рамках визначеного курсу. І нестача ліків або затримки їх постачання до завершення курсу лікування можуть повністю нівелювати усі попередні результати.

Однак, Наталія стверджує, що є й інші позитивні зміни. Зокрема адвокатка зауважує, що помітила серйозне покращення ведення медичної документації у медзакладі. І це дуже важливо з огляду на те, що пацієнти не лише мають право на вибір закладу, лікаря та методу лікування, але й на перевірку якості наданої медичної допомоги.

Фундація висловлює вдячність за сприяння у вирішенні проблеми відповідальним працівникам в системі охорони здоров’я, а також усім колегам та партнерам, які долучилися до просування цих змін. Ми готові до діалогу та співпраці з органами охорони здоров’я заради спільного покращення системи надання медичної допомоги в Україні, адже, наприклад, у процесі видачі ліків виникають певні неурегульовані проблеми. Сподіваємося, що ініціатива зі створення першої в Україні навчальної програми з медичного права для адвокатів стане ще одним кроком до покращення якості надання медичної допомоги в Україні.