Пільги для учасників АТО

23.11.2015

Українське законодавство містить певні акти, якими передбачено та врегульовано питання пільг для учасників бойових дій. Центральне місце серед нормативних актів у цій сфері займає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідно до ст. 5 цього закону, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до ст. 12 цього закону передбачається наступний перелік пільг для учасників АТО:

 • безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
 •  першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
 •  безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;
 •  75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
 •  безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;

та ряд інших пільг, визначених в ст. 12 цього закону.

Наступним нормативно-правовим актом, що визначає пільговий статус учасників бойових дій, є Постанова Кабінету Міністрів від 31 березня 2015 р. № 147 «Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”», яким встановлено розміри та порядок виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня. Її отримають учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Виплату зазначеної разової допомоги здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення зв’язку або установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, — за місцем їх проживання.

Відповідно, допомога передбачена у таких розмірах:

 • учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, — 875 гривень;
 • особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, — 2 835 гривень;

Наступним регулюючим нормативно-правовим актом є ст. 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» встановлено виплату щомісячної виплати цільової грошової допомоги на прожиття у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особ­ливі заслуги перед Україною.

Наступним є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. N 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій», встановлено, що з 1 січня 2012 р. інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в учасників бойових дій — 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Також законодавство України передбачає встановлення можливих додаткових пільг для учасників АТО.

По-перше, MBC, МОУ, Головному управлінню НГУ, СБУ, Адміністрації ДПС та УДО дозволено під час проведення АТО присвоювати в порядку заохочення учасникам цієї операції чергові спеціальні звання до полковника (капітана 1 рангу) включно незалежно від займаної посади та строків вислуги у відповідному званні. Наприклад, Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 р. № 271 «Про заохочення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ — учасників антитерористичної операції» з метою заохочення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які залучаються до проведення антитерористичної операції, Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Дозволити Міністерству внутрішніх справ під час проведення антитерористичної операції присвоювати в порядку заохочення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ — учасникам антитерористичної операції чергові спеціальні звання до полковника міліції включно незалежно від займаної посади та строків вислуги у відповідному званні.

По-друге, з початку і до закінчення особливого періоду (з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду) штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховують (відповідно до ч. 15 ст. 14 Закону про захист військовослужбовців).

По-третє, військовослужбовці та правоохоронці, які брали участь в АТО та зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, мають право на безоплатне медичне обслуговування (лікування, медичну реабілітацію та інше) в Клінічній лікарні «Феофанія» Державного управління справами. Усі медичні заклади повинні надавати медичну допомогу учасникам АТО невідкладно ( відповідно до Постанови Верховної Ради України № 1286 «Про забезпечення належним медичним обслуговуванням військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я під час проведення антитерористичної операції на сході України»

Окрім того, додаткові пільги та гарантії учасникам АТО можуть бути встановлені рішеннями органів місцевого самоврядування. Наприклад, у Києві передбачено наступний соціальний пакет для учасників бойових дій, а саме:

 • виплата щорічної одноразової матеріальної допомоги учасникам АТО (без залежності від надання статусу учасника бойових дій) у сумі 2500 грн (рішення Київради від 09.10.14 р. № 271/271);
 • покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг учасникам АТО та членам їх сімей (без залежності від надання статусу учасника бойових дій) в залежності від кількості осіб, які проживають: 1 особа – 340 грн, 2 особи – 604 грн, 3 особи – 850 грн, 4 і більше осіб – 1083 грн (рішення Київради від 09.12.14 р. № 525/525 та від 04.03.15 р. № 164/1029);
 • виплата одноразової матеріальної допомоги членам сімей учасників АТО на поховання (без залежності від надання статусу учасника бойових дій) у сумі 2500 грн (рішення Київради від 09.10.14 р. № 271/271 та від 09.12.14 р. № 525/525);
 • компенсація витрат на дорого вартісне лікування та складне протезування (без залежності від надання статусу учасника бойових дій) за окремим рішенням комісії з вирішення питань надання допомоги киянам-учасникам АТО (рішення Київради від 09.10.14 р. № 271/271, від 09.12.14 р. № 525/525, від 25.12.14 р. № 736/736 та від 04.03.15 р. № 164/1029).

Також на сайті Київської міської державної адміністрації пропонується інформація про пільги учасникам бойових дій у вигляді інфографіки.

Автор: юридична клініка Київського Національного Університету ім. Тараса Шевченка