Пільги для сімей учасників АТО

30.11.2015

В умовах сьогодення дуже важливою є підтримка з боку держави осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, та їх сім’ям.

На сьогодні виникає дуже багато проблем щодо соціального захисту учасників Антитерористичної операції. Одним з найактуальніших залишається питання на які саме пільги і хто з учасників АТО та їх сімей може розраховувати.

Пільги учасникам бойових дій можуть визначатися одночасно кількома законами. Пільги для осіб, які є військовослужбовцями та отримали статус УБД (учасник бойових дій), а також їх сімей визначаються законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про боротьбу з тероризмом». Якщо виникають колізії між законами, особа може за власним бажанням обрати, положеннями якого з названих вище законів користуватися для отримання пільги. Крім того, додаткові або підвищені пільги можуть бути передбачені актами місцевих органів влади.

Так, члени сімей військовослужбовців мають пільги на житлово-комунальні послуги у вигляді знижки на оплату послуг, зокрема:

—    75 % знижка на квартплату;

—    75 % знижка плати за житлово-комунальні послуги;

—    75 % знижка вартості палива (в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення) і скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах середніх норм споживання.

Членами сім’ї відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України є особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення тощо.

Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.

Площа житла, на яку надається знижка при розрахунку плати за опалення: 21 кв. м на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. м на сім’ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. м на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. м на сім’ю).

Відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання (постанова КМУ від 09.12.1999 р. № 2246), Правил користування електричною енергією для населення (постанова КМУ від 26.07.1999 р. № 1357) та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води і водовідведення (постанова КМУ від 21.07.2005 р. № 630) громадяни реалізують право на пільги з дня подання відповідної заяви постачальникам послуг.

Щоб отримати пільги на житлово-комунальні послуги необхідно:

  1. Звернутися до органу соціального захисту за місцем проживання для включення до реєстру пільговиків із Пакетом документів. При собі мати оригінали зазначених документів.
  2. За необхідності отримати довідку-дозвіл про оформлення пільги за фактичним місцем проживання.
  3. Звернутися до постачальника/надавача відповідних послуг (міськенерго, міськгаз тощо) із заявою про оформлення  пільги, визначеним пакетом документів, квитанціями (розрахунковими книжками) про сплату за послуги (електроенергія, газ, вода), показаннями лічильника та довідкою-дозволом про оформлення пільги за фактичним місцем проживання (за необхідності). При собі мати оригінали зазначених документів.
  4. Отримати позитивне рішення організації – постачальника відповідних послуг (позначку в договорі) та внести зміни у відповідні нарахування.

Пакет документів, необхідних для подання до уповноважених органів:

—         копія посвідчення учасника бойових дій;

—         копія паспорта;

—         копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

—         копія довідки про склад сім’ї з ЖЕО;

—         копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей пільговика.

Автор: юридична клініка Київського національного університету імені Тараса Шевченка