Низька поінформованість учасників АТО щодо своїх прав позбавляє їх цілого ряду законодавчо визначених соціальних гарантій – волонтер

08.05.2015

Волонтер Олексій Ліпіріді, який з травня 2014 року їздить  у зону проведення антитерористичної операції,  розповів про проблеми та потреби учасників бойових дій у юридичній допомозі та супроводі.

Ф.: Як Ви як волонтер, який спілкується з солдатами кожного дня, оцінюєте важливість правової допомоги  для учасників АТО та членам їх сімей?

О.Л.: Я вважаю, що дуже потрібно, тому що солдати повинні отримувати психологічну і юридичну підтримку після того, як вони ризикували своїм життям.

Ф.: Як Ви думаєте, на яких справах юристам, які надаватимуть правову допомогу учасникам АТО та членам їх сімей, зараз потрібно зосередитись, в першу чергу?

О.Л.: Найперше, що приходить у голову солдату це отримання статусу учасника бойових дій.  Цей процес просувається, але дуже повільно, пов’язаний із бюрократією, проходить із затримками. Солдати мало поінформовані з цього питання. Тому солдатам здається, що все погано, що вони цього статусу не отримають  —  потрібно допомагати їм у цьому питанні. Знову ж таки, ще на стадії того, доки вони служать для них головне мотиваційне питання  – отримання заробітної плати, і всіляких інших премій, доплат, які гарантовані законом. Багато хто не отримує, так звані «АТОшні гроші», недоотримують базову заробітну плату (матеріальне забезпечення – ред.), не кажучи про  виплати за проведені бойові операції та підбиту техніку. Це все окремі виплати.

Ф.: Ну, і мабуть, постає питання соціальних пільг?

О.Л.: Питання соціальних пільг стоїть вже після того, як солдати демобілізувались. Багато хто з них взагалі не уявляє, на які права вони мають можливість претендувати.

Ф.: Як взагалі відбувається інформування в полях?

О.Л.:  Все на рівні «самолікування», хтось десь щось почув, хтось щось розповів. Тобто на рівні порад.  Солдата, який сидить в окопі, на той момент більше цікавить, як отримати заробітну плату, ніж частка землі, яка йому належить по закону. Тобто розповідати йому  про законні кроки з отримання цієї землі —  абсолютно не потрібно  навантажувати його цієї інформацією.

Ф.: По поверненню це питання стоїть?

О.Л.: По поверненню —  якщо він бажає (а багато хто не бажає займатись цим). Мотивації немає через незнання. Якщо раптом людина дізнається, що їй гарантовано частку землі, 12 соток у центрі Києва, я думаю, у неї дуже різко підвищиться мотивація отримати цю землю. Я утрую, звичайно.

Ф.: Яка на Вашу думку головна причина низької поінформованості, адже зараз розгорнута досить масштабна інформаційна кампанія для учасників АТО?

О.Л.: Я, звичайно, не солдат, але я рік  «кручусь» у цій війні, я також не знаю повного переліку, що гарантовано для солдат законом.

Ф.: Мабуть, це не обов’язок солдата про це знати?  Адже цим повинна займатись держава?

О.Л.: Так. Але, мабуть, не держава, а громадські організації. Інформаційна складова має бути присутня у проекті для учасників АТО та членів їх сімей*.

Спілкувалась Ганна Приходько, менеджер проектів Української фундації правової допомоги

На що звернути увагу!

Окрім того, що гарантовано державою, треба звернути увагу на те, що пропонують місцеві ради. Наприклад, знижки на оплату житлово-комунальних послуг це ініціативи місцевих рад. Але, для того, щоб  отримати таку пільгу треба надати довідки, про які, скоріше за все,  військовослужбовці не знають. Або ці довідки повинна отримувати родина військовослужбовця.

Солдатів, ще на рівні мобілізації, потрібно інформувати про те, які документи вони повинні отримати, прийшовши в районні військкомати, отримавши повістку та які печатки вони повинні отримати у військових квитках, під час приходу до військкомату, під час навчань на полігонах, під час виїзду в АТО – від цих печаток потім залежить їх майбутнє, їх соціальний статус. На сьогодні вже є тисячі солдат, які через незнання цих тонкощів мають багато проблем.

* Просвітницьку та консультативну  роль взяли на себе організації, які надають правову допомогу за ініціативи Української фундації правової допомоги. Юристи та координатори надають юридичну допомогу учасникам АТО на сьогодні у м. Ірпінь, на базі Громадської приймальні Української фундації правової допомоги.  Передбачається юридична допомога з питань: отримання статусу УБД, отримання грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги, невиплати заробітної плати з останнього місця роботи, незаконного звільнення, компенсацій, пільг (житлово-комунальні послуги, користування транспортом, медичне забезпечення, забезпечення житлом та ін.) та інші питання, пов’язані із участю у АТО.

Проект «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей» реалізується Українською фундацією правової допомоги при підтримці Міжнародного фонду «Відродження».