"Невідкладна" юридична допомога: спільними зусиллями для забезпечення права на лікування затриманих та засуджених осіб

05.05.2016

Тема захисту права на медичну допомогу людей, які особливо потребують захисту, є непростою та специфічною. Часто, затримані особи або особи, які відбувають покарання, не підпадають під загальноприйняте поняття здорового способу життя та загальновстановлених соціальних шаблонів поведінки. Тож, на шляху від лави підсудних до установ відбування покарання така людина проходить  через стадії неприйняття суспільством, осудження та стигматизації.

Тим не менш, право на захист, яке гарантоване Законом, зобов’язує відповідальних осіб надавати якісну та кваліфіковану правову допомогу усім людям, без виключення. Тож, адвокат, який долучається до справи повинен докласти максимальних зусиль, аби його підзахисний, незалежно від статусу, від стану здоров’я, отримав рівні можливості з доступу до справедливого правосуддя та належного захисту.

Тож, 11 квітня, за ініціативи Української фундації правової допомоги, почалась серія регіональних тренінгів для адвокатів з питань доступу до медичної допомоги для затриманих осіб та осіб, які відбувають покарання. На  сьогодні проведено 15 тренінгів у різних регіонах – Києві, Чернівцях, Мукачевому, Тернополі, Дніпропетровську, Рівному, Одесі, Івано-Франківську, Луцьку, Львові, Полтаві,  Херсоні, Харкові, Хмельницькому, Маріуполі, а після невеликої перерви на свята, відбудуться тренінги у містах  — Київ, Запоріжжя, Чернігів.

Цьогоріч до проведення тренінгів у регіонах долучились експерти з захисту прав людей, які мають захворювання:

  • Сенюта Ірина, к.ю.н., завідувач кафедри медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, член Правління Міжнародного фонду «Відродження», Дорадчої ради при Комітеті Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, Громадської ради при МОЗ України, Всесвітньої асоціації медичного права; співавтор і науковий редактор перших типових програм «Медичне право України» для студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації, які навчаються за спеціальністю «Правознавство», експерт у галузі захисту прав вразливих груп населення, які потребують особливого медичного догляду.
  • Бєлай Світлана, юрист ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», експерт у галузі захисту прав вразливих груп населення, які потребують особливого медичного догляду.
  • Дорохова Юлія, юрист МБФ «Вертикаль», експерт Міжнародного фонду «Відродження» у галузі захисту прав вразливих груп населення, які потребують особливого медичного догляду.
  • Камінська Марія, адвокат, експерт Міжнародного фонду «Відродження» у галузі захисту прав вразливих груп населення, які потребують особливого медичного догляду, зокрема, правова допомога людям, які живуть з ВІЛ/СНІД, та залежним від наркотичних речовин.
  • Куценко Володимир, адвокат, експерт Міжнародного фонду «Відродження» у галузі правової допомоги ВІЛ-позитивним та наркозалежним Харківської правозахисної групи.
  • Муканова Айгуль, експерт Міжнародного фонду «Відродження», юрист Харківської правозахисної групи, експерт у галузі захисту прав вразливих груп населення, які потребуть особливого медичного догляду.
  • Несинов Олег, адвокат, експерт Міжнародного фонду «Відродження» у галузі захисту прав вразливих груп населення, які потребують особливого медичного догляду, експерт Всеукраїнської мережі правової допомоги ВІЛ-позитивним та наркозалежним.
  • Проконова Ксенія, адвокат АО «Юскутум», експерт у галузі захисту прав вразливих груп населення, які потребують особливого медичного догляду.

За словами експерта Юлії Дорохової, юриста МБФ «Вертикаль» «юристи та адвокати мають доступ та можливості сприяти отриманню такої допомоги, у випадку правильно зібраних документів та довідок, зважаючи на особливості захворювання клієнта». Тож, з метою забезпечення такої практики адвокати підготували список основних нормативно-правових актів, які регулюють основні процеси надання медичної допомоги у місцях позбавлення волі, з урахуванням тієї практики, яка склалась в умовах нинішнього законодавства та власного досвіду.

Не останню роль у такому процесі займає і своєчасна співпраця та перенаправлення між усіма зацікавленими сторонами, особливо, між адвокатами, недержавними сервісними організаціями і  медичними установами. Для цієї мети, тренери, експерти, представники мережі захисту прав підготували для адвокатів список контактів громадських, сервісних організацій у регіонах з налагодження контактів між адвокатами та представниками громадських організацій у регіонах та надання комплексної медичної та правової допомоги за потреби.

Особливо важливим у наданні якісного захисту є знання нинішнього законодавства, специфічних нормативно-правових актів, рішень Європейського суду з прав людини. На тренінгу адвокати разом з експертами обговорювали специфіку національного та міжнародного законодавства, порівнювали умови, які гарантовані в інших країнах з українськими. За словами тренера Айгуль Муканової, «добре, що на такі тренінги долучились дійсно ті адвокати, які мають бажання розвивати цю тему, у яких вже є напрацьована практика. Наприклад, у Одесі майже половина учасників мають чи мали підзахисних, які вживали антиретровірусну терапію або замісну підтримувальну терапію».

Тренінги проходять за підтримки Офісу Уповноваженого з прав людини. Зокрема, представники Уповноваженого з прав людини у регіонах розповіли учасникам про особливості реалізації Національного превентивного механізму та реалізації моделі «Омбудсман+».  Більшість представників є моніторами, які мають безпосередній доступ до місць несвободи та установ відбування покарань, зокрема, тож це забезпечило жваву та живу дискусію між учасниками щодо можливостей Омбудсмана та адвокатів до співпраці у випадку виявлення порушень прав підзахисних.

Також, участь у тренінгах взяли запрошені представники від сервісних організацій, лікарі, представники СНІД-центрів, які надали відповідь учасникам на важливі та актуальні питання, які пов’язані із медичною сферою. Зокрема, питання умов замісної терапії, специфіки захворювань на СНІД та туберкульоз, шляхи передачі ВІЛ та ін.

Попереду наступна хвиля тренінгів і ми як співорганізатори дякуємо усім учасникам та нашим партнерам за підтримку – Міжнародному фонду «Відродження», Офісу Уповноваженого з прав людини, Радам адвокатів у регіонах, нашим експертам-тренерам.

Висловлюємо сподівання, що такі тренінги забезпечать ефективні  умови для співпраці, дозволять забезпечити діалог між усіма зацікавленими сторонами та сприятимуть забезпеченню рівних прав для людей, які потребують особливого медичного захисту.

Ганна Приходько,

Українська фундація правової допомоги