Національна поліція: нові можливості забезпечення прав людини в Україні

31.10.2016

Керівництво Національної поліції зобов’язує патрульних та чергових райвідділів до раннього інформування людей про їхні права шляхом розповсюдження друкованих пам’яток при першому ж контакті з правоохоронцями.

Текст пам’яток був запропонований правозахисниками, адвокатами прав людини та Офісом Уповноваженого Верховної ради України з прав людини. Ці матеріали враховують рекомендації Європейського Союзу та містять повноту правової інформації у формі, яку легко сприйняти навіть у стресовому стані.

Для перевірки очікувань щодо корисності пам’яток Всеукраїнська благодійна організація «Українська фундація правової допомоги» провела фокус-групи з людьми, які мали досвід затримання правоохоронцями, були свідками або потерпілими.

Пам’ятки перекладені на 11 інших мов, зокрема англійську, німецьку, французьку, російську, арабську, фарсі, пушту, вірменську, азербайджанську, іспанську, китайську та знаходяться у вільному доступі для завантаження на сайті Української фундації правової допомоги ulaf.org.ua.

Для перевірки усіх змістовних та організаційних моментів перед поширенням практики раннього інформування людей про їхні права на всю територію України Національна поліція протягом листопада 2016 року проведе пілотний експеримент такого розповсюдження у Деснянському та Шевченківському районах міста Києва, а також у місті Біла Церква (Київська область).

Важливо, що процес запровадження процедур інформування людей буде моніторитися Управлінням забезпечення прав людини Національної поліції – незалежного органу, який в оперативному порядку зможе вимагати дотримання поліцейськими встановленого порядку. При цьому, Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини вже заявив про готовність впровадити власні механізми контролю за своєчасністю інформування потерпілих, свідків та затриманих про їхні права.

Для врахування думки тих, хто мав можливість користуватися пам’ятками Українська фундація правової допомоги на своєму сайті http://ulaf.org.ua розмістила он-лайн форму зворотного зв’язку для можливості надати анонімні відгуки щодо пам’яток, які у подальшому будуть враховані.

Раннє інформування про права у кримінальному процесі довгі роки залишалося наріжним каменем проблем правоохоронної системи. Сьогодні завдяки підтримці Міжнародного фонду «Відродження», Відділу з правоохоронних питань (INL) Посольства США, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Національної поліції України та Української фундації правової допомоги забезпечення права на інформацію стає реальним та ефективним .

 За додатковими роз’ясненнями та коментарями Ви можете звертатися до менеджера проектів Української фундації правової допомоги Катерини Єрошенко за тел. 098-800-20-89 та ел. поштою pr.ulaf@gmail.com