Інтегратори - зміцнення системи правової допомоги

22.05.2015

 

 

 

Інтегратори — зміцнення системи правової допомоги

 

З 21 травня по 30 червня 2015 року Координаційний центр з надання правової допомоги оголошує конкурс з відбору претендентів на посади начальників відділів по взаємодії із суб’єктами первинної правової допомоги («інтеграторів») у 24 регіонах України для роботи 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Українська фундація правової допомоги за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» взяла на себе функції організаційного комітету Конкурсу претендентів на посади начальників відділів по взаємодії з суб’єктами надання первинної правової допомоги та роз’яснює, що означає поняття «інтегратори» у системі безоплатної правової допомоги, яка роль інтегратора у діяльності місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та основні функції інтеграторів.

На сьогодні триває процес підготовки до відкриття утворених 100 місцевих центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги, які відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» з 1 липня 2015 року забезпечать її надання у повному обсязі.

У фокусі місцевих центрів – доступ до правосуддя малозабезпечених громадян, дітей-сиріт, біженців, ветеранів війни, інших вразливих категорій осіб у цивільних та адміністративних справах.

Водночас не усім з тих, хто звернеться за допомогою, потрібна саме вторинна правова допомога, яку забезпечують місцеві центри, – цілком ймовірно, що більшість відвідувачів потребуватиме юридичної консультації, допомоги у складенні заяви чи скарги тощо.

Проектуючи роботу місцевих центрів, метою ставилося врахувати усі доступні механізми, можливості, ресурси, знання та інформацію для допомоги у вирішенні правових проблем кожної людини по суті. Адже людина не повинна розбиратися у тонкощах законодавчого регулювання та компетенції державних установ, вона очікує від держави допомоги у вирішенні своїх проблем. Тому якщо питання, з яким звернулася особа, не належить до повноважень місцевого центру, але може бути вирішене органом місцевого самоврядування, або ж певна громадська організація має додаткові ресурси для надання правової допомоги такій особі, ці можливості мають бути використані.

Саме формування такої мережі партнерів є завданням відділу взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги, утворених у структурі місцевих центрів. Керівники цих відділів («інтегратори») повинні будуть забезпечити стабільну взаємодію з максимально можливою кількістю тих провайдерів, які надають безоплатну правову допомогу на відповідній території – спеціалізованими установами, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями та об’єднаннями, волонтерськими рухами, представництвами міжнародних організацій, адвокатами тощо. Також вони отримають дієві інструменти для розвитку та розширення цієї мережі, у першу чергу через сприяння органам місцевого самоврядування утворювати спеціалізовані комунальні установи та залучати адвокатів.

База даних провайдерів правової допомоги буде постійно оновлюватися інтеграторами на основі регулярного аналізу/«картографування» інституційних можливостей отримання безоплатної первинної правової допомоги, а для партнерів буде організований обмін досвідом як у відповідному регіоні, так і на вищих рівнях, використовуючи можливості єдиної мережі місцевих центрів по Україні.

Інтегратори також виступають ланкою, яка має забезпечити участь місцевих центрів у ширших ініціативах Координаційного центру з надання правової допомоги та його партнерів щодо покращення доступу окремих категорій громадян до безоплатної правової допомоги. Серед таких ініціатив, які розробляються наразі, – доступ до якісної правової допомоги учасникам АТО та членам їх сімей. У подальших планах – робота із впровадження в сільській місцевості практики пара-юристів, особливості роботи із дітьми, позбавленої батьківського піклування, внутрішньо переміщеними особами.

Додатково на інтеграторів можуть бути покладені окремі функції по взаємодії із засобами масової інформації/ речників.

З метою обміну досвідом та практичної допомоги в роботі Інтегратори будуть об’єднані в професійну мережу, для якої буде забезпечено регулярне навчання та коучінг.

Практика Європейського суду з прав людини в сфері забезпечення прав на безоплатну правову допомогу чітко визначає відповідальність держави за надання доступної та якісної правової допомоги.

Враховуючи актуальність та чутливість цього питання для українського суспільства, саме Українська фундація правової допомоги виступила з ідеєю підтримати формування професійної спільноти інтеграторів в системі безоплатної правової допомоги, а отже активно сприятиме налагодженню їх ефективної роботи. Зокрема, УФПД долучилась до розроблення проекту типового положення про цей відділ місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, здійснює функції організаційного комітету конкурсу претендентів на ці посади, проведе попередній відбір заявок кандидатів та братиме участь у конкурсних комісіях, які проводитимуть інтерв’ю з претендентами. Крім того, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» будуть розроблені навчальні програми та проведено установчий семінар-тренінг для інтеграторів, буде забезпечена консультативна підтримка протягом перших місяців їх роботи тощо.

Маємо сподівання, що результатом відданої роботи інтеграторів стане ефективне вирішення правових проблем громадян засобами системи безоплатної правової допомоги в Україні.

Для того, щоб взяти участь у Конкурсі з відбору начальників відділів по взаємодії із суб’єктами первинної правової допомоги претенденти повинні заповнити заявку на сайті http://legalaid-jobs.in.ua/ до 5 червня. Після відбору заявок з успішними кандидатами у 24 регіонах України відбудуться інтерв’ю з 12 червня до 30 червня 2015 року.

Контактна особа – Катерина Хільчевська, менеджер проектів Української фундації правової допомоги, +38 (044) 280 67 40; +38 (098) 800 20 89, hilchevska@gmail.com

За інформаційний супровід проведення Конкурсу відповідальна Приходько Ганна, менеджер проектів Української фундації правової допомоги, +38 (044) 280 67 40; +38 (098) 93 92 901, prykhodko.ulaf@gmail.com